#RETRO

Przegląd serii: Twisted Metal

Przegląd serii: Twisted Metal

Wprowadzenie.

Twisted Metal to legendarna seria gier, która zadebiutowała w 1995 roku na konsoli PlayStation. Stworzona przez firmę Sony Interactive Entertainment, ta seria gier wyścigowych o postapokaliptycznym klimacie zyskała ogromną popularność i pozostaje ważną częścią historii gier wideo.

W założeniach rozgrywka w Twisted Metal jest bardzo prosta. Mamy bowiem grę gatunku car combat, czyli zasiadając za kierownicą naszego pojazdu musimy zostać ostatnim żyjącym kierowcą na danej arenie.

A “argumentów” służących do uszczuplania energii przeciwnikom mamy naprawdę sporo i często są bardzo pomysłowe. Oprócz standardowych min, rakiet i napalmu każdy z bohaterów posiada swój indywidualny atak specjalny, który dobrze wykorzystany potrafi przechylić szalę zwycięstwa na naszą stronę.

Fabularnie gry z tej serii skupiają się wokół tytułowego “Twisted Metal” – corocznego turnieju pojazdów bojowych. Zwycięzca turnieju zostaje zaprowadzony przed gospodarza turnieju, który spełnia życzenie uczestnika. W serii gier dominuje ogólny motyw “uważaj na to, czego sobie życzysz”, ponieważ niemal wszyscy zwycięzcy kończą z “niezbyt szczęśliwymi” zakończeniami, z powodu umiejętności i skłonności organizatora turnieju do manipulowania słowami ich życzenia – często z tragicznymi skutkami. Zakończenie “przygody” każdego z bohaterów okraszone jest sporą dawką czarnego humoru.

Jak już przy bohaterach jesteśmy, każdy z nich jest w swój sposób wyjątkowy i pokręcony do tego stopnia, że z całą pewnością niejeden psychoanalityk mógłby napisać o nich opasłe tomiszcze.

Kilka przykładów:

hammerhead

Hammerhead to gigantyczny, imponujący monster truck i jeden z oryginalnych pojazdów w pierwszej grze Twisted Metal. W grze Twisted Metal 2, pojazdem tym kierowali dwaj palacze trawki o imionach Mike i Stu.

Ulubiony przez fanów Axel to mężczyzna uwięziony pomiędzy dwiema gigantycznymi kołami (jak oś). Miał pojawić się w pierwszej grze Twisted Metal, ale ostatecznie zadebiutował w Twisted Metal 2, a następnie pojawił się we wszystkich kolejnych częściach serii.

Dollface Twisted Metal PS3

Dollface po raz pierwszy pojawiła się w grze Twisted Metal: Black jako pacjentka psychiatryczna w szpitalu Blackfield Asylum, nosząca skórzaną gotycką odzież i charakterystyczną maskę o nazwie “dollface”, którą zmuszono ją nosić zły szef (którego zabije, jeśli wygrasz nią w grze).

To są tylko 3 przykłady, które wryły mi się w pamięć. Musicie mi wierzyć na słowo, że takich “wykrętów” znajdziecie w Twisted Metal więcej, niż dzbanów w PiS’ie. A to już wyczyn 🙂

Gry z serii Twisted Metal:

Twisted Metal (1995)/ Twisted Metal 2 (1996)

Pierwsze dwie części serii Twisted Metal zostały stworzone przez firmę SingleTrac.

Twisted Metal i Twisted Metal 2 wydane zostały również na komputery z systemem Windows. Wersja Twisted Metal 2 na PC ma nieco okrojoną grafikę w porównaniu do wersji na PlayStation (zniknęły drobne szczegóły niektórych poziomów), ale nie wymaga karty graficznej z akceleratorem 3D. Wersja ta posiada również tryb wieloosobowy poprzez modem lub internet.

Twisted Metal III (1998) / Twisted Metal 4 (1999)


Po sporze kontraktowym z firmą SingleTrac, obowiązki dotyczące rozwoju gry Twisted Metal przekazano wewnętrznemu zespołowi deweloperów Sony, 989 Studios. Tytuły Twisted Metal opracowane przez 989 Studios różniły się znacząco od dwóch pierwszych części, przede wszystkim dlatego, że SingleTrac posiadało silnik używany w pierwszych dwóch grach, co oznaczało konieczność stworzenia zupełnie nowego silnika od podstaw dla pozostałych gier niezwiązanych z SingleTrac. Jednym z głównych zmian, jakie wynikły, było wprowadzenie zaawansowanej symulacji fizyki i poprawienie AI kierowców obsługiwanych przez konsolę.

Zarówno trzecia, jak i czwarta odsłona serii nie była złą grą, jednak zabrakło tutaj tego “czegoś” co powodowałoby przyklejenie gracza do telewizora…

Twisted Metal: Small Brawl (2001)

Zamiast stworzyć kolejną część serii Twisted Metal na PlayStation 2, Incognito zaskoczyło opracowało grę Twisted Metal: Small Brawl na oryginalną konsolę PlayStation. Była to odsłona Twisted Metal skierowana do młodszej widowni, która wykorzystywała zdalnie sterowane samochodziki zamiast pełnowymiarowych pojazdów

Twisted Metal: Black (2001)

Tę część opracowała część pracowników SingleTrac, która odeszła z w/w firmy i założyli studio Incognito Entertainment. Twisted Metal: Black to udany powrót do korzeni serii i jedna z dwóch gier w tym uniwersum wydana na konsolę PlayStation 2.

Gdy większość pracowników SingleTrac odeszła od zespół, aby założyć studio gier Incognito Entertainment i podpisać umowę z Sony. Powrót większości oryginalnego zespołu twórczego Twisted Metal do firmy, która posiadała prawa do serii, doprowadził do stworzenia pierwszej odsłony serii na konsoli PlayStation 2.

Twisted Metal: Head-On (2005)

Incognito postanowiło powrócić do korzeni serii i stworzyć grę, która bardziej przypominała prawdziwą kontynuację pierwotnej serii Twisted Metal, przywracając jaskrawe kolory i kreskówkowe postacie z Twisted Metal 1 i 2. Gra ta była dostępna na konsolę PSP w czasie jej premiery w Ameryce Północnej i wykorzystywała wbudowane możliwości online PSP. Była to również pierwsza gra z serii Twisted Metal, która od samego początku oferowała pełną rozgrywkę online.

Twisted Metal: Head-On: Extra Twisted Edition (2008)

W lutym 2008 roku, nowe studio deweloperskie o nazwie Eat Sleep Play, założone przez Davida Jaffe’a i Scotta Campbella, wydało grę Twisted Metal: Head-On na konsolę PlayStation 2. Chociaż głównie była to port gry “Twisted Metal: Head-On” z PSP, zawierała ona kilka dodatkowych funkcji, w tym cztery pełne i grywalne poziomy z nieopublikowanej kontynuacji gry Twisted Metal: Black, zatytułowanej Twisted Metal: Harbor City. Inne bonusowe treści obejmowały: kod do pobrania ścieżki dźwiękowej i półgodzinną dokumentację serii z udziałem niektórych oryginalnych twórców.

Twisted Metal (2012)

Twisted Metal 2012 to reboot serii gier Twisted Metal, wydany na konsolę PlayStation 3. Gra została opracowana przez Eat Sleep Play i zachowała charakterystyczny styl i chaotyczną rozgrywkę, które były znane z poprzednich części serii. Twisted Metal 2012 wprowadził także tryb wieloosobowy online, umożliwiając graczom rywalizację ze sobą przez internet. Reboot przyniósł nowoczesną grafikę i nowe pomysły, pozostając jednocześnie wiernym duchowi oryginalnej serii Twisted Metal.

Jak widzicie, gier z tej serii było naprawdę sporo i naprawdę żałuję, że seriia została zapominana. Być może kiedyś ponowie ktoś ją odkopie i uraczy nas naprawdę solidną zręcznościówką.

Możecie dać znać w komentarzach, która część tej serii najbardziej zapadła wam w pamięć.

Dziękuję za uwagę.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 3.3 / 5. Liczba głosów: 4

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

DuckStation – doskonała alternatywa dla emulatora ePSXe

Kabson

Emulujemy PlayStation Vita na PC (Vita3K)

Kabson

Trofea i osiągnięcia: Monopoly Madness

Kabson

Stray – droga do platyny

Kabson

Konfiguracja ePSXe (emulator Sony Playstation)

Kabson

Zero Team (1993)

Kabson

1 komentarz

Avatar
GrassHopper 20 lipca 2023 at 20:34

Nawet nie wiedziałem, że ich tyle wyszło. Grałem w drugą część na jakiejś ruskiej składance. Stare dobre czasy

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.