Image default
#RETRO

Teenagent (1995)

 

Metropolis Software choć dzisiaj już nie istnieje, pozostawiło po sobie trwałe dziedzictwo w świecie polskich gier komputerowych. Twórcy tej firmy zaprezentowali światu kilka tytułów, które o których nie da się zapomnieć. Książę i Tchórz, Gorky 17, Infernal oraz Teenagent (czasami zapisywane jako “Teen Agent”) były wyjątkowymi produktami, które odniosły sukces na międzynarodowych rynkach, stając się doskonałym przykładem na to, że Polacy nie gęsi…

Teenagent to klasyczna przygodówka typu “point & click“, której wykonanie opierało się całkowicie na dwuwymiarowej grafice. Gra ta zdecydowanie czerpała inspirację z wielkich sukcesów tworzonych przez firmę LucasArts, takich jak “Monkey Island” czy “Day of the Tentacle”. Ta wyraźna inspiracja była widoczna zarówno w stylistyce wizualnej, jak i w mechanikach rozgrywki.

Gra wydana w 1995 roku okazała się starannie przygotowaną przygodówką, zdobywającą uznanie nie tylko wśród entuzjastów tego gatunku. Fabuła samej gry przypominała historię prosto wyjętą z popularnych filmów młodzieżowych lat 90. Gracze mieli okazję wcielić się w postać Marka Hoppera, który “niechcący” został zrekrutowany do tajnej organizacji RGB. Naszym zadaniem jest rozwikłanie zagadki związanej z tajemniczym zniknięciem złota z jednego z najważniejszych europejskich banków.

Twórcy gry zadbali o to, aby nie zanudzić nas prostą fabułą. Historia stale odsłaniała przed nami nowe wątki do odkrycia. Gracz miał do dyspozycji trzy zróżnicowanie lokacje: obozu RGB, pobliskiej wioskę oraz posiadłości głównego antagonisty. 

Połączenie intrygującej fabuły, starannie dopracowanej rozgrywki i charakterystycznej dla tamtego okresu estetyki przyczyniło się do tego, że gra ta zdobyła miano kultowej produkcji w świecie gier komputerowych.

Galeria: Teenagent

W okresie swojego debiutu, gra imponowała doskonałym wykonaniem zarówno pod względem audiowizualnym, jak i poziomem dialogów oraz zagadek. Co więcej, była naszpikowana znakomitym poczuciem humoru, co zdecydowanie wpłynęło na jej sukces i zdobycie uznanie graczy nie tylko w Polsce, ale także poza granicami kraju.

W roku 1996 miała miejsce premiera ulepszonej wersji gry zatytułowanej “Nowy Teenagent” (z nagranymi dialogami i wydaniem na płycie CD). Była to jedna z pionierskich produkcji na polskim rynku gier komputerowych, dostępna zarówno na PC, jak i Amigę która została wydana na nośniku CD.

Teenagent dzisiaj.

Nawet pomimo upływu lat, gra “Teenagent” wciąż pozostaje ciekawą propozycją dla miłośników gier przygodowych. Niestety gra zestarzała się strasznie, jednak jeżeli jesteście fanami starych przygodówek, nie powinno wam to przeszkadzać.

Grę bez problemów uruchomicie na DOSBox-X, bądź ScummVM.

Dziękuję za uwagę i życzę miłego grania !

 

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 5 / 5. Głosów: 2

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Demolition Girl (2009)

Kabson

Solidarność (1991)

Kabson

The Terminator: Future Shock (1995)

Kabson

Instalujemy Windows 95 na PCem

Kabson

Big Fight: Big Trouble In The Atlantic Ocean (1992)

Kabson

Gramy w stare gry za pomocą DOSBox-X

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.