Sega Model 3 to platforma arcade, która zadebiutowała jako następca Sega Model 2.
Na Model 3 pojawiło się wiele kontynuacji gier arcade, które zostały wcześniej zapoczątkowane na Sega Model 2, takich jak Daytona USA 2, Sega Rally 2, Virtua Fighter 3 i Star Wars Trilogy Arcade.
Sega Model 3 jak na swoje czasy była naprawdę potężna. Platforma ta była wyposażona w procesor IBM-Motorola PowerPC 603e, który mógł działać z prędkościami 66, 100 lub 166 MHz, 33 MB pamięci RAM oraz dwa układy graficzne Lockheed Martin Real3D/Pro-1000.
Tak mocne podzespoły sprawiły, że gry pracujące na tej platformie wyglądem przypominały tytuły stworzone na Dreamcast’a, bądź Playstation 2. A przypominam, że osoby uwielbiające tracić złotówki dostali taką jakość grafiki już w 1996 roku.
Model 3 został następnie zastąpiony przez Segę Naomi w 1998 roku, która korzystała z podobnej architektury co Sega Dreamcast.
W tym poradniku pokażę wam jak bez problemów ucuchomić gry z Model 3 za pomocą emulatora supermodel.
Co będzie nam potrzebne do emulacji Sega Model 3 ?
- Supermodel – emulator, który doskonale radzi sobie z romami na ten system. Niemniej jednak, pomimo kilku lat rozwoju, nadal brakuje wielu pierwotnie planowanych funkcji, takich jak przyjazny dla użytkownika interfejs graficzny.
- Sega Model 3 UI – jest to frontend do emulatora, czyli coś z czym można pracować nie narażając się na nabycie się permanentnej qrwicy.
- Romów gier – tego wam nie mogę podać na tacy. Przypominam też, że na naszym forum istnieje temat w którym można coś wygrzebać.
Gdy mamy już wszystkie niezbędne pliki musimy wypakować emulator i Sega Model 3 UI do jednego folderu.
Podstawowa konfiguracja:
Sega Model 3 UI to naprawdę proste GUI, które pomoże nam skonfigurować emulator.
W pierwszej kolejności musimy wskazać folder, w którym znajdują się gry na Sega Model 3. Robi się to naciskając przycisk Folder znajdujący się w lewym dolnym rogu okienka.
Niestety Sega Model 3 UI nie odświeży nam listy dostępnych gier i to nie jedyny minus tego emulatora.
Drugim problemem, z jakim z pewnością się spotkacie w konfiguracji tego emulatora jest ustawienie klawiszy. Po naciśnięciu przycisku Control, a następnie próbie konfiguracji klawiszy (naciskając Config) wyskoczy nam okno emulatora supermodel:
I tutaj ponownie muszę stwierdzić, że próba przypisania sterowania pod klawiaturę mija się z celem. Po prostu większość gier nie da się w ten sposób grać.
Dlatego też polecam Wam dwa pady:
- 8Bitdo SN30 w cenie ok. 116 złotych
- 8Bitdo Ultimate C w cenie ok. 134 złotych.
Dzięki którym bez problemu będziecie w stanie grać na każdym emulatorze.
Pozostało w zakładce Video nam zaznaczyć New3DEngine, GPUMultiThreaded, MultiThreaded, MultiTexture oraz Throttle
Jest to sprawdzona konfiguracja która nie powinna wywołać żadnych problemów.
I to w sumie tyle. Teraz możecie wybrać już grę i spróbować w niej swoich sił.
W co warto zagrać na supermodel ?
Tak jak wspomniałem wcześniej, na tym boardzie znajdziemy kontynuację kilku naprawdę świetnych tytułów. m.in. Daytona USA 2, Sega Rally 2, Virtua Fighter 3, Fighting Vipers 2, oraz kilkanaście innych perełek które z pewnością nadadzą się jako “przerywnik” w ogrywaniu większych tytułów. Pamiętać należy, że to gry z automatów, więc nie znajdziemy w nich wielogodzinnej rozgrywki, czy też skomplikowanej fabuły.
Poniżej prosta zajawka na to, z jakimi tytułami przyjdzie Wam obcować:
Jak widzicie, gry na Model 3 bronią się nawet dzisiaj, zapewniając nam naprawdę dobrą i dynamiczną rozgrywkę.
Jeżeli jednak szukasz emulatora jeszcze młodszych automatów, to serdecznie zapraszam do mojego wpisu o TeknoParrot.
Dziękuję za uwagę i życzę miłego grania !
2 komentarze
A kiedy napiszesz o emulacji Model 2 ?
Kiedyś…