#RETRO

Polacy nie gęsi: Tajemnica Statuetki (1993)

tajemnica statuetki

“Tajemnica Statuetki” to pierwsza polska gra przygodowa, wydana w 1993 roku na platformę PC przez firmę Metropolis.

“Tajemnica Statuetki” znacznie odbiega od klasycznych gier przygodowych, w których gracze kontrolują poruszającego się bohatera i eksplorują różnorodne lokacje na ekranie. Zamiast tego, twórcy z firmy Metropolis zdecydowali się na prezentację gry za pomocą statycznych, zdigitalizowanych zdjęć oraz prostego menu, które znajduje się w dolnej części ekranu. Menu to umożliwia graczowi wydawanie komend, w tym wybór spośród sześciu dostępnych działań, przeglądanie inwentarza oraz korzystanie z mapy.

Gra obfituje w wiele różnych przedmiotów do zebrania, postaci, z którymi można nawiązać interakcje, oraz stawia przed graczem naprawdę trudne zagadki do rozwiązania. “Tajemnica Statuetki” charakteryzuje się znacznym stopniem trudności, co wymaga od graczy nie tylko cierpliwości, ale także otwartego umysłu, zdolnego do znalezienia czasem nawet najbardziej absurdalnych rozwiązań.

Galeria: Tajemnica Statuetki

Mimo braku animacji, problematycznej mechaniki rozgrywki oraz ograniczonej warstwy dźwiękowej, produkcja “Tajemnica Statuetki” zdobyła bardzo pozytywny odbiór, głównie dzięki doskonale napisanemu scenariuszowi. Zarówno społeczność graczy, jak i recenzenci branżowi wykazali się dużym entuzjazmem wobec gry. 

W grudniu 1996 roku gra “Tajemnica Statuetki” została dołączona jako dodatek do czasopisma “Secret Service”. Ten ruch był często stosowany w branży gier komputerowych jako forma dystrybucji, gdzie gry były dołączane do magazynów komputerowych jako darmowe dodatki, co przyciągało czytelników i zachęcało do zakupu konkretnego czasopisma. Dzięki tej decyzji gra uzyskała szerszą rozpoznawalność i popularność.

Tajemnica Statuetki dzisiaj.

Niestety, częsty “pixel hunting” w tym tytule sprawia, że dzisiaj praktycznie nikt się nie zainteresuje tą grą, a naprawdę ciężkie zagadki w dzisiejszych czasach odstraszą nawet największych fanów retro gier.

Osobiście musiałem się naprawdę zmusić, aby stworzyć galerię screenshotów do tej gry.  Statyczne obrazy oraz masa, naprawdę masa tekstu w grze naprawdę przeraża i zniechęca do rozgrywki.

Gra bez problemów działa na DOSBox-X.

Dziękuję za uwagę.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Time Commando (1996)

Kabson

Cadillacs and Dinosaurs: The Second Cataclysm (1994)

Kabson

Instalujemy Windows 95 na PCem

Kabson

Gramy w stare gry za pomocą DOSBox

Kabson

Predator: Concrete Jungle (2005)

Kabson

KiSS, czyli ubieramy wirtualne lalki ;-)

Kabson

4 komentarze

JustCrash
JustCrash 5 listopada 2023 at 09:30

Widziałem ten tytuł chyba u kumpla na C64. Strasznie tandetna gra, każdy wolał grać na Pegasusie 🙂

Odpowiedz
IGuulkj465
IGuulkj465 4 listopada 2023 at 04:52

Neverhood jest zajebiste. Przygodówka rok ok 98-2000. Animacje zrobione z plasteliny i to naprawde dobra gra. Poradnik pobiez 😉
pdobra juz nie patrze w te poradniki dalej ,bo chyba robote strace przez Ciebie. Wychodze 🙂

Odpowiedz
bbbiker
bbbiker 31 października 2023 at 13:34

Jak lubisz stare gry z zagadkami to spróbuj Neverhood. Co prawda nie polska ale śmieszna. Kiedyś mi się bardzo podobała ale nie potrafiłem przejść. Dużo później przeczytałem w internacie jak przejść i przeszedłem. Podobno jest więcej niż jedno zakończenie.

Odpowiedz
Kabson
Kabson 1 listopada 2023 at 10:10

Dzięki za sugestie, aktualnie męczę Miecze Valdgira 2 – Władca Gór. O Neverhood słyszałem, być może kiedyś się nią zajmę. Na razie chcę przejść kilka fajnych tytułów na Segę Saturn, oczywiście o ile będę w stanie ją w miarę poprawnie emulować.

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.