Image default
#RETRO

Phase Paradox (2001)

Kraj Kwitnącej Wiśni jest krajem, w którym znajdziemy naprawdę sporo dziwnych gier wideo. Większość z nich nigdy nie opuszcza Japonii i znane są głównie z filmików w internecie. W tym wpisie podzielę się jedną z takich gier, która zasługuje na naszą uwagę.

Phase Paradox bo o niej dzisiaj mowa, to wczesna gra na konsolę PlayStation 2 będąca kontynuacją dość dobrej gry typu bullet hell Philosoma wydanej jeszcze na szaraczka. Z pewnością wam to nic nie powie, gdyż to kolejny zapomniany tytuł jednak na potrzeby tego wpisu musiałem o tym wspomnieć.

Philosoma był pierwszą grą stworzoną przez Epics Inc, tę samą japońską firmę, która dała nam później Ape Escape Racing i Ghost in the Shell: Stand Alone Complex na PSP. Była to jedna z pierwszych gier ogłoszonych na konsolę PlayStation, zaplanowana jako gra startowa. Jednak z powodu komplikacji w trakcie produkcji, została wydana dopiero w połowie 1995 roku w Japonii, a w 1996 roku w kolejnych regionach.

Co ciekawe “kontynuacja” tej prostej strzelanki w której leci się w prawo i rozwala wszystko co leci w przeciwnym kierunku jest zupełnie inną grą, której bliżej jest do serii Resident Evil.

Fabuła w grze przedstawia się interesująco. Cała historia odbywa się na pokładzie statku kosmicznego Gallant który w wyniku nieszczęśliwego zbiegu wydarzeń zostaje uszkodzony i “coś” wbija się w ładownię statku. Co jest ciekawe w grze pokierujemy aż trzeba grywalnymi postaciami których ścieżki będą się wzajemnie przeplatać.

Aby nie spoilerować cała fabuła to taki misz-masz serialu Star Trek z kultowym The Thing. I ogląda to się naprawdę dobrze.

Rozgrywka składa się z klasycznego eksplorowania w stylu survival horror poprzez statyczne kamery, mamy tutaj wiele scen przerywnikowych i bardzo proste quick time event które sprowadza się do wyboru jednej z dwóch opcji. Nie znajdziemy w tej grze natomiast skomplikowanych zagadek, bądź tak lubionego przeze mnie zarządzania ekwipunkiem. Po prostu cała gra sprowadza się do przemierzania statku od scenki do scenki pchając fabułę do przodu.

Galeria: Phase Paradox

Graficznie gra nie powala, mamy tutaj prerenderowane lokacje które są bardzo nierówno wykonane. Jedne z nich powalają ilością detali, jednak zaraz po zachwycie… wejdziemy w szary, nudny i pusty korytarz. Efekty dźwiękowe również są rzadko używane, co właściwie wychodzi w grze na plus, gdyż buduje napięty klimat.

Przyczepić się mogę jedynie do strzałów z “zapperów” które strasznie kojarzą mi się z bronią w którą wyposażona była załoga serialu Star Trek. Co prawda tego typu broń pasuje do klimatu gry, no ale…

Pomimo angielskiego dubbingu (co w pewnym sensie potwierdzało zamiar Sony dotyczący międzynarodowego wydania gry), gra nigdy nie ukazała się poza Japonią. Dlatego też na Starym Kontynencie jest właściwie nieznana. Z tego też powodu w grze spotkamy się z japońskimi “krzaczkami” które potrafią utrudnić trochę rozgrywkę. Na szczęście w tym tytule takich punktów “zwiechy” w których nie wiemy co dalej zrobić jest naprawdę kilka, więc zgubić się niej można właściwie tylko na siłę.

Phase Paradox dzisiaj.

Phase Paradox nie jest grą wybitną. Właściwie to taki typowy średniak którego ratuje wyłącznie nie najgorsza fabuła. Grę bez problemów uruchomicie na emulatorze PCSX2.

Tak jak wciąż wspominam w moich wpisach, granie na emulatorach za pomocą klawiatury mija się z celem. Dlatego też polecam Wam te dwa modele joypadów:
  • 8Bitdo SN30 w cenie ok. 116 złotych (dostępny na Allegro, X-kom)
  • 8Bitdo Ultimate C w cenie ok. 134 złotych. (dostępny na Allegro, X-kom)
Sam używam 8Bitdo Ultimate C niemal od roku i nie mam z nim żadnych problemów. 

Dziękuję za uwagę.

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4 / 5. Głosów: 1

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Konfiguracja PCSX2 (emulator Playstation 2)

Kabson

Kompresujemy obrazy płyt dla emulatora PCSX2

Kabson

Edytujemy tekstury w grach na PCSX2

Kabson

Ustawiamy miniaturki gier w emulatorze PCSX2

Kabson

Biker Mice from Mars (2006)

Kabson

RoboCop (2003)

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.