Image default
PC/WindowsPoradniki

Używamy polecenia ping do testowania stabilności połączenia internetowego

Komenda ping jest powszechnie używana do rozwiązywania problemów związanych z siecią oraz oceny zdrowia połączenia sieciowego. W tym poradniku postaram się krótko opisać jak z niej korzystać.

Czym jest komenda ping ?

Komenda ping pełni funkcję narzędzia do testowania dostępności hosta, zazwyczaj serwera lub komputera, zarówno w lokalnej sieci, jak i przez internet.

Podczas używania komendy ping, twój sprzęt regularnie wysyła pakiety danych do określonego adresu IP lub nazwy domeny, oczekując za każdym razem na odpowiedź serwera. Jeśli twoje urządzenie odbierze odpowiedź można założyć, że pingowany serwer jest online. Jeśli natomiast serwer nie odpowie, sygnał jest uznawany za utracony, co wskazuje na potencjalny problem z danym serwerem, bądź jego konfiguracją.

Dodatkowo, poza funkcją sprawdzania dostępności hosta, komenda ping monitoruje czas podróży wysyłanych pakietów. Oznacza to czas, którą wiadomość potrzebuje, aby przejść z komputera źródłowego do docelowego serwera i z powrotem, obejmując również czas otrzymania odpowiedzi od serwera docelowego. Te zgromadzone dane mogą być użyteczne do analizy i oceny stabilności połączenia z danym serwerem.

Do czego może nam się przydać komenda ping ?

  • Znajdowanie adresu IP domeny: Komenda ping może pomóc w znalezieniu adresu IP domeny, przekształcając ją na odpowiadający jej adres IP.
  • Sprawdzanie połączenia z internetem: Możesz użyć komendy ping, aby sprawdzić, czy twoje urządzenie jest podłączone do internetu lub routera.
  • Sprawdzanie stabilności połączenia: Komenda może pomóc w sprawdzeniu stabilności połączenia z internetem. Połączenie uważa się za stabilne, jeśli żadne pakiety nie są tracone podczas testu, a czas odpowiedzi pozostaje krótki i jednakowy. Jeśli tracisz pewne pakiety, a czas odpowiedzi jest wysoki i wahający się, twoje połączenie z całą pewnością nie jest stabilne.

Jak używać komendy ping w systemie Windows:

Aby skorzystać z komendy ping w systemie Windows, otwórz wiersz poleceń, bądź PowerShell.

Aby sprawdzić połączenie z konkretnym adresem IP, wpisz:

ping <adres IP>

np.

ping 8.8.8.8

ewentualnie zamiast adresu IP możemy wpisać domenę np.

ping variatkowo.pl

Możemy również ustawić ilość pakietów do wysłania i określić interwał między nimi. Na przykład, aby wysłać 4 pakiety z interwałem 2 sekund, wpisujemy:

ping -n 4 -w 2000 <adres IP lub nazwa hosta>

Komenda ping obsługuje parametr “/t”, który określa, że powinna kontynuować wysyłanie żądań echa do serwera docelowego, aż do przerwania. Jeśli używasz tego parametru podczas uruchamiania testu ping, twoje urządzenie będzie stale wysyłać pingi do określonego serwera, aż ręcznie zatrzymasz test. Aby przerwać trwający test ping, możesz nacisnąć Ctrl + C lub nacisnąć Ctrl + Enter, aby zatrzymać i wyświetlić dane.

Przykład:

ping variatkowo.pl /t

Analizujemy wyniki:

Używamy polecenia ping do testowania stabilności połączenia internetowego

Wysłane pakiety (o domyślnej wielkości 32 bajtów każdy) wskazują, ile wiadomości zostało wysłanych z urządzenia źródłowego do zdalnego serwera. Otrzymane pakiety pokazują liczbę otrzymanych odpowiedzi od serwera do urządzenia źródłowego. Utracone pakiety reprezentują liczbę sygnałów wysłanych z urządzenia źródłowego, na które docelowy serwer nie udzielił odpowiedzi. Czas odnosi się do czasu podróży każdego pinga.

Wartość TTL (Time to Live) to okres życia pakietu w sieci, po którym zostaje odrzucony po określonej liczbie skoków przez routery. Standardowa wartość to 64, ale TTL może być wyższy, jeśli pakiet danych jest przesyłany przez złożoną sieć.

Jeśli test ping nie przejdzie poprawnie i pojawi się błąd “request timed out”, oznacza to problem z połączeniem internetowym.

Podsumowanie.

Wspomniane zastosowania komendy ping, takie jak rozwiązywanie nazw domen, kontrola połączenia z internetem czy ocena stabilności łącza, sprawiają, że jest to niezastąpione narzędzie zarówno dla indywidualnych użytkowników, jak i administratorów sieci. Dla tych pierwszych, jest to prosty sposób na sprawdzenie, czy ich urządzenia są prawidłowo podłączone do sieci, podczas gdy dla administratorów stanowi narzędzie diagnostyczne ułatwiające utrzymanie i optymalizację infrastruktury sieciowej.

Warto również pamiętać o różnych parametrach i opcjach dostępnych w komendzie ping, które umożliwiają dostosowanie testów do konkretnych potrzeb i warunków sieciowych.

Pełną listę przełączników otrzymamy wpisując:

ping /?

Zatem niezależnie od tego, czy jesteś prostym użytkownikiem czy też profesjonalistą zajmującym się administracją sieci, zrozumienie i umiejętne wykorzystanie komendy ping może znacząco przyczynić się do efektywności i niezawodności twojego połączenia z siecią.

Dziękuję za uwagę.

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4.5 / 5. Głosów: 2

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Wyłączamy bądź kompletnie usuwamy aplikacje ze sklepu Microsoftu.

Kabson

Jak zresetować menu start w Windows 11

Kabson

Jak “włamać się” do systemu Windows nie znając hasła

Kabson

3 metody na zablokowanie Powershell w Windows

Kabson

Jak wyeksportować wyniki polecenia z wiersza poleceń i PowerShell do pliku.

Kabson

Jak włączyć kompresję pamięci w Windows 10/11

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.