Blokujemy reklamy w Microsoft Edge

Mawia się, że reklamy są zmorą ówczesnego internetu. Wiele popularnych przeglądarek posiada własne rozszerzenia, które służą do blokowania reklam (Adblock czy też uBlock Origin dla FF oraz Chrome). Wraz z premierą Windows 10 M$ zaserwował nam zupełnie nową przeglądarkę (złośliwcy twierdzą, że to tylko mutacja IE) – Edge. Moim zdaniem nowa przeglądarka jest całkiem w porządku i teoretycznie dla “szaraka” nie znającego konkurencji powinna wystarczyć, jednak z powodu polityki firmy z Redmond nie posiada ona możliwości rozszerzania jej funkcjonalności poprzez dodatki (pluginy) przez co co chwilę jesteśmy zasypywani reklamami.

Na szczęście, istnieje prosta metoda na pozbycie się niechcianych intruzów. Jedyne, co musimy zrobić to dodać do pliku hosts wpisy blokujące próby połączenia się z serwerami reklamodawców. Brzmi jak wyzwanie prawda ? Nic bardziej mylnego, wszystko to za nas zrobi prosta w obsłudze aplikacja.

1) Pobieramy aplikację HostMan. Polecam pobrać wersję portable (przenośną) – unikniemy w ten sposób zaśmiecania systemu.

HostMan’a uruchamiamy koniecznie z uprawnieniami administratora, samo okienko aplikacji jest banalne – aby nie przeciągać, klikamy na Menage sources:

hosts 1 276x300 Blokujemy reklamy w Microsoft EdgeNastępnie z listy wybieramy MVPS Host oraz Peter Lowe’s Adservers List po czym klikamy na Close

hosts 2 300x239 Blokujemy reklamy w Microsoft Edge

Wracamy do pierwszego okna i dla zmyłki naciskamy Check for Updates a następnie na Update hosts file. Wbrew pozorom HostsMan nie wyszuka aktualizacji, tylko zacznie porównywać wpisy w naszym hosts z bazą dostępną w sieci i automatycznie dopisze do naszej listy serwery reklamodawców.

Aby uskutecznić blokowanie reklam warto zaznaczyć jeszcze Automatic updates w głównym oknie programu. W ten sposób aplikacja będzie automatycznie aktualizowała plik hosts dodając do niego nowych “śmieciarzy”

Niestety, jak to mawiają “nie ma róży bez kolców” powyższa metoda działa tylko połowicznie – blokowane są jedynie hosty reklamodawców, nie obszary w których umieszczono reklamy więc często dochodzi do sytuacji w których przeglądarka informuje nas o niemożliwości nawiązania połączenia:

Zrzut ekranu 21 300x169 Blokujemy reklamy w Microsoft Edge

Jednak jeżeli z jakichś powodów jesteśmy przywiązani do Edge i nie chcemy reklam… to nasze jedyne wyjście 😉

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen / 5. Liczba głosów:

5 komentarzy do “Blokujemy reklamy w Microsoft Edge

 • Avatar
  22 czerwca 2016 o 23:53
  Permalink

  Wielkie dzięki długo zmagałam się z problemem otwierających się nowych stron,reklam a dzięki temu wszystko działa bez zarzutow jeszcze raz dziekuje

  Odpowiedz
  • Kabson
   23 czerwca 2016 o 17:20
   Permalink

   Ja jednak polecam zmienić przeglądarkę (np. Chrome/Vivaldi z Adblockiem)

   Odpowiedz
 • Avatar
  27 lutego 2017 o 11:43
  Permalink

  Czy można odwrócić jakoś działanie powyższych kroków?

  Odpowiedz
  • Kabson
   27 lutego 2017 o 21:51
   Permalink

   Oczywiście, że się da. Wystarczy otworzyć plik hosts notatnikiem jako administrator i wywalić wpisy. Ew. skorzystać z wbudowanego w program Backup Manager i przywrócić poprzednią wersję pliku hosts. Nic trudnego.

   Odpowiedz
 • Avatar
  28 lutego 2017 o 18:28
  Permalink

  Dzięki wielkie. Naprawiłem tym: HostsXpert. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.