Diagnozujemy rozłączające się urządzenie USB

System Windows odtwarza specyficzny dźwięk, gdy podłączamy oraz odłączamy urządzenie USB. Zdarza się czasem, że ten dźwięk odtwarzany jest samoczynnie pomimo, że nic nie podłączamy/odłączamy od portów USB. Dzisiaj pokażę wam bardzo prosty sposób na sprawdzenie które z podłączonych urządzeń (bądź portów USB) sprawia ten problem.

Najprostszą metodą na zdiagnozowanie problemu jest skorzystanie z niewielkiej aplikacji USBDeview. Możecie ją pobrać ze strony głównej projektu, bądź naszego forum – wybór pozostawiam wam 😉

Po uruchomieniu aplikacja od razu wyszuka i wyświetli podłączone urządzenia USB:

2019 08 07 12h14 35 Diagnozujemy rozłączające się urządzenie USB

Teraz, klikamy w kolumnę connected tak aby wyświetlić wszystkie podłączone urządzenia jako pierwsze:

Bez nazwy 1 Diagnozujemy rozłączające się urządzenie USB
Następnie minimalizujemy program USBDeview i czekamy aż system odtworzy dźwięk usuwanego urządzenia USB. Zostanie ono wyświetlone jako odłączone. Na potrzeby testów po prostu odłączyłem mojego pendrive marki Kingston:

Bez nazwy 1 1 Diagnozujemy rozłączające się urządzenie USB
Mamy już winowajcę, ale co dalej ?

Powodów rozłączania USB może być kilka i ciężko mi napisać, co może powodować ciągłe rozłączanie.

Zazwyczaj (optymistycznie) w przypadku posiadania sprzętu mobilnego winowajcą jest oprogramowanie odłączające zasilanie do portów USB gdy te nie są w użyciu. W takim przypadku wystarczy przejść do takiej aplikacji i po prostu wyłączyć to ustawienie.

Możemy również uruchomić menadżer urządzeń (naciśnij logo win Diagnozujemy rozłączające się urządzenie USB+R i wybierz z listy menadżer urządzeń) następnie rozwinąć listę kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej i we właściwościach “delikwenta” sprawdzić, czy przypadkiem system ma pozwolenie na wyłączanie danego urządzenia w celu oszczędzania energii:

Bez nazwy 2 Diagnozujemy rozłączające się urządzenie USB

Drugą próbą “naprawy” jest sprawdzenie, czy podłączone urządzenie USB nie ma luzu/ nie jest wpięte “do końca”. Czasami nawet niewielki luz powoduje rozłączanie urządzenia USB.

Mniej optymistyczną wersją jest uszkodzone urządzenie USB, bądź problem z samym gniazdem. W pierwszym przypadku warto sprawdzić, czy dane urządzenie działa poprawnie w innym porcie. Jeżeli nie no to cóż… czeka nas  wydatek na nowy sprzęt.


Gorzej natomiast, jeżeli uszkodzeniu uległ sam port USB. W tym przypadku musimy udać się do dobrego serwisu komputerowego specjalizującego się w takich naprawach. Koszt wymiany portu USB waha się w przedziale 80 -150 cebulionów polskich.

Zamiast naprawy zepsutego portu możecie również rozważyć zakup hub’a USB. Jest to po prostu “rozgałęźnik” takiego portu.

fe06e786 7c42 41d0 b39a a536996037e2 Diagnozujemy rozłączające się urządzenie USB
W zależności od swojej konstrukcji, może on oferować nawet i 7 portów USB więc wpiąć możemy właściwie wszystkie potrzebne nam akcesoria. Wiele z tych urządzeń posiada własne zasilanie więc nie ma problemów nawet z podpięciem kilku dysków przenośnych. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że “dorabiamy” się kolejnych kabli na biurku, co z czasem bywa uciążliwe… 😉

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 4

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

avatar

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subksrybuj  
Powiadom o