Jak obciążyć nasz procesor w 100% w systemie Windows.

W tym poradniku przedstawiam Wam bardzo prostą metodę na „dowalenie do pieca” systemowi Windows tak aby maksymalnie obciążyć nasz procesor. Ten prosty trick możemy wykorzystać w trakcie składania nowego zestawu komputerowego aby przetestować wydajność systemu chłodzenia, bądź po prostu z czystej ciekawości aby sprawdzić w jaki sposób nasz komputer będzie sobie radził z aplikacjami pracując w prawdziwym stresie.

W pierwszej kolejności musimy dowiedzieć się ile rdzeni posiada procesor. Zazwyczaj jest to „oczywista oczywistość” gdy jest to nasz sprzęt jednak jeżeli nie jesteśmy pewni wpisujemy w wiersz polecenia komendę:

WMIC CPU Get NumberOfCores

wmic Jak obciążyć nasz procesor w 100% w systemie Windows.

W moim przypadku (posiadam procesor Intel i5) są to 4 rdzenie.

Jako, że [email protected] słynie z niecodziennych rozwiązań przedstawię wam sposób na obciążenie CPU bez wykorzystania dedykowanych ku temu aplikacji. Otwieramy notatnik (bądź dowolny inny edytor tekstowy) i wklejmy do niego ten kod:

While True
Wend

Po czym zapisujemy plik pod dowolną nazwą jako plik skryptu VBScript (np. obciaz.vbs). Sam kod jest banalnie prosty – nakazuje stworzyć prostą pętlę w języku VB po czym bardzo szybko ją wykonuje. Przez takie zachowanie skryptu nasz procesor ma naprawdę ciężkie zadanie w przetrawieniu tego zadania „męcząc” jeden z dostępnych rdzeni do granic możliwości. Aby osiągnąć 100% obciążenie CPU musimy uruchomić ten skrypt dokładnie taką ilość razy, ile rdzeni posiadamy. 

Gwarantuję wam, że wiatrak na CPU wskoczy na pełne obroty szybciej, niż uruchomicie menadżer zadań, aby sprawdzić efekty Waszej pracy:

2016 11 24 19h38 10 Jak obciążyć nasz procesor w 100% w systemie Windows.

Aby wyłączyć wykonywanie tego skryptu (bądź skryptów) otwórzcie menadżera zadań, odszukajcie i zakończcie procesy Microsoft ® Console Based Script Host:

csscript Jak obciążyć nasz procesor w 100% w systemie Windows.

Po zamknięciu ostatniego procesu nasz system nie będzie już zbędnie obciążany.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.