Jak ustawić ikonę dla dysku przenośnego w systemie Windows

Dzisiaj przedstawię wam prostą sztuczkę dzięki której naszemu dyskowi przenośnemu (pendrive, zewnętrzny HDD, karta MMC, płyta CD/DVD itd…) przypiszemy wybraną przez nas ikonkę. Jest to dość proste do zrobienia i działa już od stareńkiego Windows XP, jednak naprawdę niewiele osób wie jak tego dokonać.

Aby przypisać naszemu dyskowi przenośnemu ikonę wystarczy nam najzwyklejszy notatnik oraz oczywiście jakaś ładna ikonka, w tym poradniku podzieliłem się z wami linkami gdzie takich szukać.

Jeżeli już wybraliście nową ikonę dla waszego pendrive, kopiujecie ją na niego a następnie otwieracie notatnik i wpisujecie w nim następujące linie:

[Autorun]
Icon=nazwa_ikony.ico
Label=nazwa_dysku

autorun ico Jak ustawić ikonę dla dysku przenośnego w systemie Windows
Gdzie pod ikona.ico podajecie dokładną nazwę swojej ikonki. Dodatkowo możecie nazwać swój dysk dodając linię Label. Całość zapisujecie w głównym katalogu pamięci zewnętrznej jako autorun.inf

Po więcej informacji na temat na temat pliku autorun.inf i oraz jego zawartości zapraszam na Wiki 😉

Informacja dla „zielonych” w Zapisz jako typ ustawiacie wartość Wszystkie pliki (*.*) w przeciwnym razie możecie popełnić gafę i stworzyć plik o nazwie autorun.inf.txt który po prostu nie zadziała !

Teraz wystarczy wyjąć na moment naszego pendrive i ponownie włożyć do portu USB, aby zobaczyć wprowadzone przez nas zmiany:

Zrzut ekranu 152 Jak ustawić ikonę dla dysku przenośnego w systemie Windows
Pozostawione „same sobie” plik autorun.inf oraz ikona szpecą folder główny zewnętrznej pamięci, więc ukryjemy go za pomocą wiersza poleceń i komendy attrib (tak wiem, że można to zrobić dużo prościej wybierając właściwości tych plików ale jestem [email protected] i robię wszystko po „mojemu” 😉 )

Uruchamiamy zatem wiersz poleceń i wpisujemy dwie komendy:

attrib +h g:\autorun.inf
attrib +h g:\ikona.ico

attrib Jak ustawić ikonę dla dysku przenośnego w systemie Windows

Gdzie pod g: podajecie swoją literę dysku.

Zatem przebrnęliśmy przez ten wcale nie skomplikowany proces przypisania własnej ikony do dysku zewnętrznego i ukryliśmy odpowiadające za to pliki. Od teraz za każdym razem nasz (oraz nie nasz, gdyż ta zmiana będzie widoczna również na innych PeCetach) komputer będzie wyświetlał spersonalizowaną ikonę dysku zewnętrznego.

2 komentarze do “Jak ustawić ikonę dla dysku przenośnego w systemie Windows

 • 14 stycznia 2018 o 01:24
  Permalink

  Aj waj… A nie lepiej wejść sobie w katalog C:\Windows\Web\Drive Icons i zwyczajnie je podmienić na dowolne o rozdzieczości chyba 256×256, o ile dobrze pamiętam?

  Odpowiedz
  • Kabson
   14 stycznia 2018 o 13:14
   Permalink

   Tą metodą podmienisz tylko ikony u siebie. W/w metoda działa globalnie – nie ważne do jakiego kompa wepniesz będzie on miał zmienioną ikonkę.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.