Jak usunąć dane Exif z naszych zdjęć

Zachowanie prywatności w sieci powinno być priorytetem każdego z nas. Wielkie korporacje (m.in. Google, jednak nie tylko) prześcigają się w zdobywaniu informacji o nas. Służą one do personalizacji reklam, czy też dostarczania nam spersonalizowanego spamu na skrzynkę e-mail.

Aby tego uniknąć w pierwszej kolejności warto rozważyć zmianę swojej ulubionej przeglądarki na coś, co blokuje tego typu tracking (polecam Brave, z której sam korzystam) oraz starajmy się ograniczyć wysyłanie zbędnych danych w świat.

A takimi informacjami o nas są np. metadane Exchangeable Image File Format (Exif) które świadomie, bądź nieświadomie wysyłamy na serwery Facebooka, Google i inne…

Czym są metadane Exif ?

W skrócie, są to informacje zawarte w naszych zdjęciach, nagranych filmach i innych mediach. Dzięki danym Exif inne osoby mogą dowiedzieć się np. jakim aparatem robiono zdjęcia, kiedy ono zostało wykonane oraz (w niektórych przypadkach) dokładna lokalizacja miejsca w którym zostało zrobione.

Zerknijcie sobie na informacje które umieszcza sobie średniej klasy lustrzanka:

2020 04 06 13h12 15 Jak usunąć dane Exif z naszych zdjęć

Moim zdaniem to już za dużo informacji o nas, wysyłanych do sieci zupełnie niepotrzebnie. Po co wielkie korporacje mają wiedzieć o tym,  jaki posiadacie sprzęt fotograficzny (albo wypasioną komórkę) ? No właśnie…

Jak usunąć metadane Exif z plików ?

W sieci znajdziecie naprawdę sporo aplikacji które pozwalają na edycję oraz pozbycie się metadanych z naszych plików, jednak ja polecam jedną prostą aplikację która jest zupełnie darmowa.

ExifCleaner jest bardzo prostą aplikacją, która pozwala na usunięcie danych Exif z takich plików jak PNG, JPG, GIF, TIFF, M4A, MOV, QT, MP4 oraz PDF zatem potrafi zatuszować informacje o nas z najbardziej popularnych typów plików.

Warto wspomnieć, że program jest ciągle rozwijany i z pewnością doczekamy się wsparcia dla kolejnych typów plików.

 

Pobieramy zatem ExifCleaner z oficjalnej strony, bądź bezpośrednio z GitHub’a.

Po jej zainstalowaniu i uruchomieniu naszym oczom ukaże się naprawdę prosta aplikacja:

2020 04 06 13h19 44 Jak usunąć dane Exif z naszych zdjęć

GUI jest bardzo proste. Aby usunąć dane z naszych zdjęć wystarczy metodą “przeciągnij i upuść” przenieść pliki nad okno programu i chwilę poczekać. Proces rozpocznie się automatycznie.

Po jego zakończeniu apka wyświetli nam ilość metadanych przed i po konwersji:

2020 04 06 13h42 33 Jak usunąć dane Exif z naszych zdjęć

Warto zaznaczyć, że ExifCleaner  nie tworzy kopi zapasowej zdjęć które nadal posiadają dane Exif. Po prostu robi to co taka aplikacja zrobić powinna.

To by było na tyle, tak “wyczyszczone” zdjęcia możecie już spokojnie umieszczać w sieci.

Dziękuję za uwagę.

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

avatar

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subksrybuj  
Powiadom o