PoradnikiPC/Windows

Kompresujemy pliki i foldery za pomocą algorytmu LZX w Windows 10

Windows (a właściwie system plików NTFS) posiada możliwość kompresji danych aby zaoszczędzić miejsce na naszym dysku. W przeciwieństwie do innych metod kompresji (*.zip czy też popularny *.rar)  system z tak skompresowanych plików może korzystać “w locie” automatycznie dekompresując je w razie potrzeby.

Dla laika oznacza to, że mamy “więcej gigabajtów w gigabajcie” czy jakoś tak to leciało w filmie Stanisława Barei  😉 A dla bardziej doświadczonych – możecie zyskać trochę cennego miejsca na dysku czy innym nośniku danych co jest zawsze na propsie, jednak dekompresja w locie zajmuje trochę czasu procesora przez co tak skompresowane foldery są (nieznacznie) mniej wydajne od plików bez kompresji. Ta uwaga dotyczy właścicieli low-endowych maszyn, właściciele dysków SSHD/SSD i średniej jakości i5 raczej nie odczują różnicy 🙂

Z pewnością zastanawiacie się, ile miejsca możecie zaoszczędzić stosując algorymt LZX w Windows 10 w przeciwieństwie do standardowej kompresji folderów ? Wg. moich wyliczeń LZX zazwyczaj jest ok 20-35% bardziej wydajny od standardowej kompresji (nazwanej w systemie XPRESS 4K). Oczywiście, nie oczekujcie tutaj cudów. Pliki które same w sobie są już silnie skompresowane (filmy, zdjęcia jpg, mp3 i tak dalej) nie poddadzą się kompresji jednak podczas kilku testów udało mi się:

  • Skompresować mój folder z programami typu portable z 1,01 GB do 549 MB
  • Skompresować grę The Darknes II z 7,08 GB do 6,18 GB
  • Mój folder z emulatorami różnej maści z 576 MB okupowanego miejsca skurczył się do 267 MB
  • Świetna gra, jaką jest Fallout 76 ( tylko żartuję) skurczyła się z  48,7 GB do 47,2 GB. Nawet nie pytajcie, jak stałem się właścicielem tej gry…
  • Stareńkie GTA V  nie poddało się kompresji i z 71,6 GB straciło na wadze ok. 1 gigabajt.
  • Adobe Photoshop z 1,8 GB schudło do 774 MB.
  • LibreOffice 5.4 z 665,7 MB zmalało do 313,4 MB.
  • Virtualbox, z którego korzystam jedynie pisząc poradniki grzebiące po systemie schudł ok. 110 megabajtów, a jego obrazy dysków po tej swoistej “diecie” zmalały o ok. 40 %

Jak widzicie kompresja LZX jest dość specyficzna i często potrafi zaskoczyć 😉 Osobiście używam jej do aplikacji których naprawdę rzadko używam, a nie potrafię się z nimi rozstać (bądź poszukać “lżejszego” odpowiednika).

Muszę zaznaczyć, że o ile system plików NTFS posiada “od lat” standardową kompresję to algorytm LZX został wprowadzony dopiero w Windows 10 i jeżeli tak skompresowany dysk czy pendrive będziemy chcieli odczytać na starszym systemie to… po prostu się to nie powiedzie 😉

Kompresujemy folder wraz z zawartością za pomocą algorytmu LZX.

Skompresowanie wybranego przez nas folderu jest banalnie proste wystarczy uruchomić wiersz polecenia jako administrator i wprowadzić polecenie:

compact /c /s /a /i /exe:lzx "ścieżka\*"

Dla przykładu skompresowałem folder zawierający moje “śmiecie” do androida – czyli Android Debug Bridge o którym już kiedyś pisałem:

Zrzut ekranu 61

Jak widać na załączonym screenie ADB poddał się kompresji i teraz zajmuje dwa razy mniej miejsca 😉 Niby to tylko megabajt z “nalotem” ale traktując tak większość mało używanych aplikacji jesteśmy w stanie zaoszczędzić kilka ładnych gigabajtów.

Celowo nie wyjaśniam wszystkich opcji w poleceniu compact. Wydaje mi się to niepotrzebne, oferuję wam najbardziej optymalne rozwiązanie ale jak chcecie to zachęcam do zapoznania się z oficjalną dokumentacją Microsoftu. Miłej lektury 😉

Aby zdekompresować folder wystarczy w wierszu polecenia wklepać:

compact /u /a /s /exe "ścieżka\*"

Oczywiście nie byłbym sobą, jakbym na koniec poradnika czegoś nie dodał “w gratisie”. Otóż istnieje niewielka aplikacja CompactGUI która znacznie ułatwia proces skompresowania folderów wspomnianym algorytmem.2019 02 18 22h36 26
Pisałem o nim na tym blogu wcześniej ale to właśnie kompresja LZX sprawiła, że “przekonałem” się do tej prostej apki. 

Na zakończenie dodam, że możecie skompresować wszystkie pliki systemu Windows, wykorzystując ten poradnik.

Interesuje mnie jak wam poszło z kompresją LZX ? Swoje wyniki piszcie w komentarzach 🙂

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4.7 / 5. Głosów: 3

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

7 pomysłów na żarty dla pececiarza na Prima aprilis

Kabson

Linki symboliczne w systemie Windows

Kabson

Ustawiamy tło pulpitu w systemie Windows bez aktywacji.

Kabson

Instalujemy przeglądarkę Brave po polsku

Kabson

Trzy proste metody na zablokowanie instalowania programów w systemie Windows

Kabson

Dodajemy edytor lokalnych zasad grupy do systemów Windows serii Home

Kabson

4 komentarze

Avatar
PhotoCC 2019-03-10 at 11:03

Photoshop CC 19 – z 2,21 GB do 0,98GB . Świetny poradnik !

Odpowiedz
Avatar
zwd 2023-05-31 at 15:05

CompactGUI 3.0 beta 1, LZX, wszystkie inne opcje off:

– Projekty z DAW i trochę surówek WAV 64, z 37GB do 14GB (73% mniej) – systemowa kompresja (prawd. Xpress 4K) 19GB
– Katalog downloads (dużo surówek WAV (max 32 bit), włączone pomijanie słabo kompresujących się plików), i exe, archiwów, wypakowanych instalek – ze 124GB do 103GB (ale tu chyba źle zaczęło liczyc rozmiar folderu po kompresji, bo wg. wcześniejszych danych systemową kompresją ważył 124GB, a oryginaly rozmiar wynosił 160GB – może to wynika z faktu, że niektóre pliki pomijał, a były wcześniej kompresowane wszystkie w tym folderze z automatu kompresją systemową)

Odpowiedz
Avatar
zwd 2023-05-31 at 15:08

Jeszcze jedno. Domyślna kompresja w Windowsie, to nie jest jednak Xpress 4K, tylko LZNT1, niedostępna w CompactGUI (bo i po co).
Do tego jeśli katalog ma atrybut szyfrowany, to obecną wersję programu crashuje.

Odpowiedz
RychuFleja
RychuFleja 2023-06-07 at 19:44

Ja tej sztuczki używam głównie do gier nas team. Na M2 dekompresja jest właściwie nieodczuwalna.

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.