PC/EmulacjaPoradniki

Konfiguracja Virtual Jaguar (emulator Atari Jaguar & Jaguar CD)

Konsola Atari Jaguar zadebiutowała w 1995 roku. Konsola była hucznie nazywana pierwszym 64 bitowym sprzętem do grania jednak wspomniane 64 bity były dość “szemrane” i stanowiły raczej dobry chwyt marketingowy – zresztą mówiła o tym reklama samej konsoli:

Główny układ konsoli był w architekturze 32 bitowym z pomocniczymi 64 bitowymi koprocesorami więc moim zdaniem Jag nie był w cale pierwszym systemem 64 bitowym. Pierwszą prawdziwie 64 bitowym sprzętem był N+ ale nie o niej ten artykuł.

Tradycyjnie dla firmy Atari “coś poszło nie tak” i… konsola przegrała walkę z matematycznie słabszymi 32-bitowymi jednostkami (Sega Saturn oraz PSOne). Gwoździem do trumny było wydanie przystawki Jaguar CD która umożliwiała odpalanie tytułów zapisanych na nośnikach optycznych. Udostępniono o wiele za późno, by ta ciekawa konsola mogłaby nawiązać jakąkolwiek walkę z konkurencją.

Pomimo niewielkiej biblioteki gier na tę konsolkę wydanych zostało kilka naprawdę świetnych tytułów w które warto zagrać, więc zajmijmy się emulacją 😉

Moim zdaniem najlepszym dostępnym emulatorem tego systemu jest Virtual Jaguar który jest dostępny zarówno w wersji 32 jak i 64 bitowej.

scr_19450609

Sama aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze i właściwie wymaga od nas jedynie skonfigurowania ścieżek do romów oraz ustawień pada. Przechodzimy zatem do Jaguar > Configure i podajemy poprawne ścieżki do folderów software oraz EEPROMS.

scr_19751156

Folder EEPROMS zawiera nasze zapisane stany gier, zaś Software to folder z romami. Oczywiście możecie je ponazywać wg. własnego widzimisię jednak ja zostawiłem to jak jest. Konfiguracja pada (zakładka Controllers) jest dość kłopotliwa,  a to ze względu na obecność aż 15 klawiszy akcji dostępnych na padzie.

scr_20557906

Emulator obsługuje pady pracujące w trybie Xinput oraz standardowy digital zatem raczej nikt nie będzie miał problemów z podstawową konfiguracją pada. Dobrym pomysłem jest zbindowanie tylko krzyżaka, 3 przycisków Fire oraz Select i Start – klawisze numeryczne radzę zostawić tak jak są – najłatwiejszy dostęp do nich mamy z klawiatury numerycznej naszych klawiatur. Gdy już ścieżki oraz pada mamy ustawionego teraz wystarczy kliknąć w ikonkę insert aby naszym oczom ukazała się lista Romów, które możemy uruchomić na naszym emulatorze:scr_21982671

I to właściwie wszystko by cieszyć się płynną emulacją konsoli Jaguar na naszym PC.

Na czas pisania tego poradnika Virtual Jaguar nie wspiera jeszcze przystawki Jaguar CD  i gier w formacie *.iso – i nie zanosi się na to, że kiedykolwiek otrzymamy taką funkcjonalność – ostatni news na stronie projektu jest z 2014 roku. Jeżeli naprawdę chcemy spróbować odpalić gry z tej przystawki polecam emulator Jagulator, któremu czasami udaje się uruchomić niektóre gry.

Na zakończenie – w co grać ? podaję wam moje top 3 przy których spędziłem trochę czasu:

Alien vs. Predator
ss-avp

Rayman

ss-rayman

Syndicate

syndicate-jaguar

 

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4.5 / 5. Głosów: 11

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Ustawiamy miniaturki gier w emulatorze PCSX2

Kabson

Mój sprzęt ;-)

Kabson

Emulujemy GamePark 32 na PC (geepee32)

Kabson

Gramy w nowe gry arcade na PC (TeknoParrot)

iPOD

Emulujemy Nintendo 64 na PC (simple64)

Kabson

Emulujemy Sony Playstation 4 na PC (fpPS4)

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.