Naprawiamy uszkodzone pliki *.zip

Archiwa typu *.zip istnieją w środowisku informatycznym już prawie 30 lat. Ten początkowo niedoceniany format kompresji stał się popularny wśród “okienkowców” przy okazji premiery systemu Windows ME i jego zintegrowanej obsługi tego typu archiwów. Jak na ówczesne standardy zip oferował dość dobry poziom kompresji, był ogólnodostępnym formatem i co najważniejsze operacje na archiwach nie wpływała zbytnio na czas procesora nie “zamulając” całego systemu podczas dekompresji.

Pomimo, że obecnie istnieją znacznie wydajniejsze metody kompresji np. bardzo popularny WinRAR bądź niedoceniany NanoZip archiwa zip są wciąż bardzo popularne i pozwalają nam zaoszczędzić trochę danych przesyłanych w sieci.

Niestety nie ma róży bez kolców. Archiwa jak każdy inny plik znajdujący się na naszych dyskach jest narażony na różnego typu uszkodzenia. Może się zdarzyć, że archiwum zostało niewłaściwie pobrane, sektory naszego dysku w których ulokowane jest archiwum uległy uszkodzeniu bądź wydarzyło się jeszcze zupełnie coś innego, czego nie byliśmy w stanie przewidzieć.

W takim przypadku nasz wbudowany archiwizator wyświetli komunikat o niewłaściwym, bądź uszkodzonym archiwum zip:

zip windows Naprawiamy uszkodzone pliki *.zipCo ciekawe, nawet jak wybulimy te ponad sto złotych na licencję WinRAR’a również i ten rozbudowany program nie jest w stanie nic poradzić na uszkodzony plik *.zip

scr 25257156 Naprawiamy uszkodzone pliki *.zip
Po prostu pozostawiając nas na lodzie.

Pół biedy, jeżeli jesteśmy w stanie pobrać dany plik ponownie. Prawdziwy problem pojawia się dopiero wtedy, gdy to my stworzyliśmy tego typu archiwum aby zaoszczędzić trochę miejsca na dysku.

Na szczęście istnieje wiele aplikacji które starają się “załatać” uszkodzone archiwum *.zip umożliwiając nam dostęp do jego zawartości. Jednym z nich jest dzisiaj proponowany DiskInternals ZIP Repair.

DiskInternals ZIP Repair Naprawiamy uszkodzone pliki *.zip

Jest to zupełnie darmowa aplikacja która potrafi naprawić ok. 80% uszkodzonych archiwów typu zip.

Sama obsługa programu została sprowadzona do wskazania “złego” pliku *.zip oraz ścieżki do nowego archiwum:

scr 27025734 Naprawiamy uszkodzone pliki *.zip Zaraz po naciśnięciu klawisza Next program przeanalizuje zawartość archiwum wyświetlając listę plików, które jest w stanie odratować:

2018 01 07 19h07 25 Naprawiamy uszkodzone pliki *.zip

I to właściwie tyle, gdyż kolejne kliknięcie na klawisz Next spowoduje, że DiskInternals ZIP Repair stworzy “poprawione” archiwum które będziemy mogli normalnie wypakować.

Niestety nie ma róży bez kolców – naprawione archiwum może posiadać trochę inną zawartość niż plik wynikowy. W trakcie moich testów często okazywało się, że aplikacja “gubiła” pliki gdy celowo uszkadziłem nagłówek archiwum bądź np. zmieniała zawartość plików jednak moim zdaniem najważniejszym faktem jest to, że byłem w stanie w ogóle dobrać się do zawartości tego typu archiwów.

Na potrzeby tego artykułu przetestowałem również inną darmową aplikacje tego typu a mianowicie Object Fix Zip jednak ta aplikacja nie była w stanie poradzić sobie  w żaden sposób z moim uszkodzonym archiwum które udostępniam wam dla testów w załączniku.

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Załączniki

1

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Mateusz Recent comment authors

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subksrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Mateusz
Gość

Bardzo przydatny artykuł. Mi bardzo pomógł 🙂