Naprawiamy wyszukiwanie w menu start w Windows 10

Windows 10 potrafi czasem spłatać figla i po prostu uniemożliwić wyszukiwanie plików w menu start, bądź za pomocą ikony wyszukiwania. Dzieje się tak zazwyczaj gdy usługa aktualizacji okienek coś “namiesza” w naszym systemie i nie jest w stanie automatycznie tego naprawić.

Jako, że nie jest to odosobniony problem (czyt. spotkał nie tylko mnie…) dzisiaj przedstawiam wam 3 sposoby na naprawienie wyszukiwania w systemie Windows 10.

Wykorzystujemy narzędzie Kontroler plików systemowych.

O Kontrolerze plików systemowych pisałem już w poradniku o naprawie Windows Power User Menu, więc nie chcę się o nim ponownie wypowiadać jednak moim zdaniem jest on pierwszym krokiem ku naprawie wyszukiwania w systemie Windows. Zatem aby nie tracić czasu uruchamiamy wiersz polecenia jako administrator i wydajemy polecenie:

sfc /scannow

2017 11 19 15h56 14 Naprawiamy wyszukiwanie w menu start w Windows 10

System File Checker (SFC) sprawdzi integralność plików systemowych i w razie potrzeby, przywróci ich poprzednie wersje.

Korzystamy z DISM (Deployment Imaging and Servicing Management)

DISM to dość potężne narzędzie które w 99.9% przypadków jest w stanie zdiagnozować i naprawić problemy trapiące nasz system. Aby z niego skorzystać wystarczy uruchomić wiersz polecenia jako administrator i wydać polecenie:

Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

2017 11 19 15h27 24 Naprawiamy wyszukiwanie w menu start w Windows 10

Ten proces potrafi zająć trochę czasu więc cierpliwości 😉 Zamiast od razu “naprawiać” system możecie wydać polecenie sprawdzenia stanu sytemu:

Dism /Online /Cleanup-Image /ScanHealth

Jednak przełącznik /ScanHealth sprawi, że nawet jeżeli nasz system zostanie oznaczony jako “uszkodzony” DISM pominie próbę jego naprawienia.

Resetujemy Cortanę w Windows 10

Jeżeli dwie powyższe metody nie poskutkowały pozostał nam jeszcze jeden sposób który nie wydaje się tak oczywisty – czyli reinstalacja Cortany. Nasza okienkowa “laska” jest dość głęboko zagnieżdżona w naszym systemie, więc nie znajdziemy jej w widoku Dodaj/Usuń programy. Aby reinstalować Cortanę musimy:

Utworzyć nowe konto z uprawnieniami Administratora – możemy w tym celu skorzystać z konta głównego administratora systemu.

Następnie na nowo utworzonym koncie przechodzimy do folderu:

C:\Users\[problematyczny_użytkownik]\AppData\Local\Packages

A następnie kasujemy folder Microsoft.Windows.Cortana_cw5n1h2txyewy wraz z jego zawartością.

Teraz wracamy na konto z “problemami”, uruchamiamy Windows Powershell jako administrator i wydajemy polecenie:

Add-AppxPackage -Path “C:\Windows\SystemApps\Microsoft.Windows.Cortana_cw5n1h2txyewy\Appxmanifest.xml” -DisableDevelopmentMode -Register

2017 11 19 15h59 54 Naprawiamy wyszukiwanie w menu start w Windows 10

W tym momencie powinniśmy już przywrócić wyszukiwanie. Jeżeli jednak podczas próby reinstalacji Cortany Powershell wypluje błąd o braku uruchomionej usługi Zapora systemu Windows:

2017 11 19 16h04 31 Naprawiamy wyszukiwanie w menu start w Windows 10

Musimy jeszcze uruchomić menadżer usług (services.msc) odnaleźć usługę Zapora systemu Windows uruchomić ją przyciskiem Uruchom oraz ustawić jej automatyczne uruchomienie ze startem systemu:

Zrzut ekranu 141 Naprawiamy wyszukiwanie w menu start w Windows 10W moim przypadku to właśnie trzecie sposób rozwiązał mój kłopot z brakiem wyszukiwania po menu start, niemal po dwóch miesiącach problemów spowodowanych problematyczną aktualizacją systemu.

Zastanawiam się, czy ten poradnik i wam pomógł – dajcie znać w komentarzach 😉

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen / 5. Liczba głosów:

2 komentarze do “Naprawiamy wyszukiwanie w menu start w Windows 10

  • Avatar
    23 kwietnia 2019 o 05:47
    Permalink

    Trzecia opcja tez mi pomogła. Jednak ciągle waliło mi errorem z tą zaporą. Co ciekawe jakby ta cortana sama z siebie się zainstalowała. Wystarczyło jej usunięcie i już wyszukiwanie działało. Jak chciałem zainstalować przez shella to waliło ciągle errorem na czerwono. Potem wszedłem do jej lokacji, a jej pliki były już na miejscu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.