Trzy proste metody na zablokowanie instalowania programów w systemie Windows

Jako, że ostatnio musiałem zaznajomić się z tym zagadnieniem przedstawiam Wam gotowe rozwiązanie w jaki sposób zablokować możliwość instalacji innych programów w systemie Windows.

Metoda #1 Zmiana typu konta na konto standardowe.

Jeżeli na komputerze istnieje wiele kont użytkowników (np. my i nasze dzieci) najprostszą metodą na uniemożliwienie instalacji aplikacji jest zmiana kont na konto standardowe. Aby tego dokonać jako administrator wchodzimy w Panel Sterowania a następnie nawigujemy Konta użytkowników > Zmień typ konta.

scr 1221171 Trzy proste metody na zablokowanie instalowania programów w systemie Windows

Następnie wybieramy użytkownika którego chcemy ograniczyć klikamy na Zmień typ konta i wybieramy jego typ na standardowy:

scr 1457390 Trzy proste metody na zablokowanie instalowania programów w systemie WindowsPo czym zatwierdzamy zmiany. Od teraz, jeżeli użytkownik standardowy będzie chciał uruchomić instalator będzie musiał podać hasło do konta administratora:

kontrola konta 252x300 Trzy proste metody na zablokowanie instalowania programów w systemie Windows

Metoda #2 Edycja zasad grupy.

Naciskamy logo win Trzy proste metody na zablokowanie instalowania programów w systemie Windows+R i w polecenie uruchom wpisujemy gpedit.msc, uruchomi nam to Edytor lokalnych zasad grupy.

Przechodzimy pod Konfiguracja komputera > Szablony administracyjne > Składniki systemu Windows > Instalator Windows i wybieramy Wyłącz Instalatora Windows, w nowym oknie zaznaczamy wszystko według dołączonego screenshot’a:

gpedit installer Trzy proste metody na zablokowanie instalowania programów w systemie Windows

Przy próbie zainstalowania czegokolwiek nieświadomemu użytkownikowi wyskoczy taka informacja:

gpedit installer 2 Trzy proste metody na zablokowanie instalowania programów w systemie WindowsPo czym instalacja aplikacji zakończy się niepowodzeniem.

Metoda #3 – użycie zewnętrznego oprogramowania (InstallGuard)

Jeżeli opisane powyżej metody okażą się mało skuteczne, polecam zainstalować niewielki program InstallGuard.

 

scr 2111265 Trzy proste metody na zablokowanie instalowania programów w systemie WindowsJest to darmowa (do użytku domowego) aplikacja która jest w stanie kompletnie zablokować możliwość instalacji dowolnego oprogramowania. InstallGuard robi to na dwa sposoby:

1) Monitoruje wybrane przez nas foldery w poszukiwaniu plików instalacyjnych automatycznie je blokując bądź nawet usuwając z dysku, zatem ryzyko pobrania jakiejś aplikacji z sieci i jej zainstalowania ograniczona jest do minimum.

2) Monitoruje nazwy instalatorów więc możemy ograniczyć instalację tylko wybranych przez nas programów.

Ponadto aplikacja tworzy dość szczegółowe logi co, kiedy i przez kogo było instalowane więc kilkoma kliknięciami jesteśmy w stanie namierzyć użytkownika który nagminnie “miesza” nam w systemie.

W moim przypadku wystarczyło ograniczyć uprawnienia konta dzieciaka, aby pozbyć się zbędnych toolbarów i innego typu “badziewia” nękającego naprawiany przeze mnie system. Druga metoda okazała się niewygodna, gdyż całkowicie uniemożliwia instalację programów nawet administratorom zaś skorzystanie z zewnętrznych aplikacji okazało się mało intuicyjne dla klienta – no ale czego się spodziewać, jeżeli znajomość języka angielskiego (a tylko w takim języku komunikuje się z nami InstallBlocker) stała niżej niż reprezentacja naszej piłki w MŚ 😉

 

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen / 5. Liczba głosów:

8 komentarzy do “Trzy proste metody na zablokowanie instalowania programów w systemie Windows

 • Avatar
  20 lutego 2018 o 00:45
  Permalink

  Wszystko, ładnie, pieknie.
  Całe Google aż huczą od (gpedit). A tak naprawdę to opcja dostępna tylko dla wersji PRO.
  Wersje (HOME) są pozbawione tej opcji.

  Odpowiedz
  • Kabson
   20 lutego 2018 o 05:11
   Permalink

   Osobiście wolę pogrzebać w rejestrze. Efekt jest taki sam jak skorzystanie z przystawki, jednak zawsze się czegoś nauczę.

   Odpowiedz
  • Kabson
   20 lutego 2018 o 05:09
   Permalink

   Nie jestem w stanie monitorować wszystkiego na bieżąco 😉 Faktycznie URL nie działa, zaś ze znalezieniem tej aplikacji w sieci może być problem. Zaktualizuje linki jak tylko znajdę tę apkę ;]

   Odpowiedz
 • Avatar
  14 marca 2018 o 12:53
  Permalink

  “..Metoda pierwsza okazała się niewygodna, gdyż całkowicie uniemożliwia instalację programów nawet administratorom…”
  Masz na myśli metodę drugą?
  W twoim przypadku pierwsza okazała się wystarczająca?
  Bo już się zakręciłem 😉

  Odpowiedz
  • Kabson
   14 marca 2018 o 16:29
   Permalink

   Zgadza się 😉 Poprawiłem. Wybacz takie błędy, ale sam ogarniam tego bloga więc czasami zdarzają mi się literówki czy zdania typu “kali jeździć na słoń”.

   Odpowiedz
 • Avatar
  12 czerwca 2018 o 20:01
  Permalink

  Drugi punkt zrobiłem i programik zainstalował się, aż miło. Do bani, niestety. Inne punkty … nie chce mi się sprawdzać.

  Odpowiedz
  • Kabson
   12 czerwca 2018 o 20:18
   Permalink

   Faktycznie, sprawdziłem to na wirtualnym april update oraz u siebie (również AU, jednak ostro zmodyfikowane). Windows jakby ignoruje te ustawienie – pewnie jakiś bug, bo gdy pisałem ten poradnik działało jak ta lala :/
   Pierwsza metoda na bank działa, z ostatnią jest problem – pobranie tej apki na chwilę obecna to cud. Muszę napisać coś w tym temacie na nowo.
   Z góry dziękuję za komentarz i życzę miłego wieczoru 😉

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.