PC/WindowsPoradniki

Tworzymy kopię zapasową ustawień aplikacji w chmurze Google

Systemy z rodziny Windows począwszy od “8” posiadają wbudowaną możliwość przywracania systemu do stanu początkowego w którym to procesie “reinstalują” cały OS w locie. Po zakończeniu tego procesu zazwyczaj musimy na nowo instalować oraz ustawiać aplikacje z którymi pracujemy na co dzień. Pół biedy, jeżeli używamy komputera tylko do internetów oraz oglądania filmów- w takim przypadku nie zajmie to nam nawet pół godziny. Ale co w sytuacji gdy używamy sprzętu również do pracy i posiadamy na nim naprawdę wiele aplikacji ? W moim przypadku każda awaria, która kończy się reinstalacją całego systemu jest wyjęciem dnia z życiorysu, gdyż skonfigurowanie wszystkiego zajmuje mi coś ponad 8 godzin !

Oczywiście aby skrócić czas re-konfiguracji Windows możecie również po początkowej konfiguracji stworzyć kopię zapasową systemu, jednak po przywróceniu systemu z takiej kopii ustawienia aplikacji również zostaną odtworzone do czasu w którym wykonaliśmy taki backup, więc to tylko połowiczne rozwiązanie.

Dziś pokażę Wam, w jaki sposób stworzyć kopię zapasową ustawień aplikacji i automatycznie wysyłać je na dysk Google.

Potrzebne w tym celu będą nam dwa programy:

Obie aplikacje są oczywiście darmowe do domowego użytku i całkowicie po polsku.

Podczas instalacji Google Drive możecie zmienić lokalizację folderu dysku Google kierując się tym poradnikiem.

Teraz uruchamiamy EaseUS TODO Backup Free i klikamy na ikonkę Kopia zapasowa pliku:

backup_1

Otworzy nam to kreator kopii zapasowej. W głównym oknie musimy wskazać foldery, których zawartość ma być archiwizowana. Większość aplikacji zapisuje te dane w jednym z folderów znajdujących się w lokalizacji:

C:\Users\[twoja_nazwa_użytkownika]\AppData\

2016-12-06_16h35_56

Tutaj Wam niestety nie pomogę – po prostu musicie sami zdecydować, które foldery dodacie do kopii zapasowej podpowiem tylko, że w trakcie wybierania folderu ustawień Waszej ulubionej przeglądarki warto odhaczyć z niej folder /cache/ – gdyż zawartość pamięci podręcznej przeglądarki nie dość, że jest zupełnie zbędna dla naszej kopii to dodatkowo wydłuża czas jej tworzenia oraz jej rozmiar. W tym samym oknie wybieramy lokalizację dla naszej kopii zapasowej – jak już zapewne wydedukowałeś – lokalizacją naszej kopi będzie lokalizacja naszego dysku Google. W ten właśnie prosty sposób aplikacja Dysk Google będzie synchronizować zawartość naszej kopii zapasowej z wersją zapisaną na serwerach.

Ale to nie wszystko co musimy (możemy) zrobić. Warto ustawić automatyczne wykonywanie planu, tak aby aplikacja automatycznie wykonywała kopię zapasową. Klikamy zatem na ikonkę Plan i ustalamy harmonogram:

2016-12-06_16h47_26

Moim zdaniem najlepiej jest ustawić plan tak, aby wykonywał backup co 2 dzień tygodnia (screen powyżej). Jako godzinę rozpoczęcia wybieramy czas w którym na pewno będziemy pracować na komputerze. Po kliknięciu na za Zapisz klikamy na Opcje Kopii zapasowej. Z tej pozycji warto zwiększyć siłę kompresji do maksimum, dzięki czemu dysk google będzie musiał wysłać mniej danych oraz koniecznie ustawiamy hasło do naszej kopii zapasowej – niby chmurka jest w 100% bezpieczna, ale kto wie czy nikt nie ma wglądu do naszych plików…W przypadku jeżeli nasz komputer jest już leciwy i zamula w trakcie tworzenia kopii zapasowej możemy zmniejszyć priorytet aby odciążyć nasz CPU – służy do tego pozycja wydajność. Jednak nie radzę tego robić – zmniejszenie priorytetu zadania znacząco wydłuża czas potrzebny na stworzenie kopii.

Po dokonaniu ustawień klikamy na Zapisz, i przechodzimy do omówienia ostatniej pozycji – czyli Strategia przechowywania obrazów:

2016-12-06_17h02_13

Już sama nazwa wskazuje co robi ta opcja – wybieramy tutaj ilość kopii zapasowych trzymanych na naszym dysku (a skoro miejscem zapisu jest folder chmurki, również ilość dostępnych kopii zapasowych na serwerze google).

Proponuję zachować kopie zapasowe z maksymalnie tygodnia  wstecz – większa ilość jest raczej zbędna. Radzę nie korzystać z metody łączenia obrazów – ta opcja wydłuża ewentualne przywracanie plików z kopii kilkukrotnie.

W ten oto sposób zabezpieczamy się niemal w 100% na typową awarię systemu. Jeżeli dodatkowo posiadacie backup całego systemu wraz z aplikacjami to “powrót” do zdrowia zajmie Wam zaledwie 10-15 minut.

 

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 0 / 5. Głosów: 0

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Tworzymy kopię zapasową partycji za pomocą Rescuezilla

Kabson

Jak wykonać eksport osobistych ustawień z panelu sterowania NVIDIA

Kabson

Tworzymy kopię zapasową aplikacji na Androidzie bez ROOT’a

Kabson

Używamy polecenia robocopy do wykonania backupu danych.

Kabson

Tworzymy wolumin dublowany w Windows 10

Kabson

Tworzymy kopię zapasową ustawień Winamp’a

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.