PoradnikiPC/Windows

Tworzymy Live CD Linux’a z poziomu Windows

W dzisiejszym poradniku zaprezentuję Wam bardzo prosty sposób na zainstalowanie Linux’a na pamięci przenośnej.  Możemy to zrobić, gdy chcemy “zaznajomić” się z jakimś distro, a nie chcemy taplać się w instalacje go w naszym komputerze. Osobiście posiadam taką dystrybucję jako system wykorzystywany w podróżach w których nie mogę (bądź inaczej: nie chcę ) targać ciężkiego laptopa.

Sama instalacja Linux’a na USB jest banalnie prosta – a to wszystko dzięki niewielkiej aplikacji Linux Live USB Creator. Jak wiecie, w naszych poradnikach nawet najbardziej skomplikowane rzeczy staramy się zrobić jak najprościej 😉

Po odpaleniu aplikacji naszym oczom pojawia się przejrzyste menu, w którym w pierwszej kolejności musimy zdecydować czy skorzystamy z wcześniej pobranego obrazu *.iso, czy aplikacja musi pobrać je sobie sama. Na liście LiLi USB znajdziemy chyba wszystkie najbardziej popularne dystrybucje, więc wybieramy sobie któregoś Linux’a (polecam Mint/Ubuntu) i pozwalamy go aplikacji pobrać. Na potrzeby tego poradnika skorzystamy z wbudowanego w aplikację downloadera, i pobierzemy LinuxMint w wersji 17.2. 

2017-01-03_14h52_32

Po pobraniu obrazu aplikacja będzie gotowa do przygotowania naszego USB,  a my wybieramy ile pamięci na USB zostanie wykorzystana do tzw. presistence. Aby nie wciągać Was w szczegóły jest to obszar w którym Linux będzie zapisywał swoje ustawienia – dla większości dystrybucji wymagane jest tylko 300 megabajtów, jednak polecam wybranie maksymalnej wartości. Jeżeli ta opcja jest nieaktywna, postawcie “ptaszka” przy Format the key in FAT32:

2017-01-03_15h02_47

Jeżeli chcemy mieć możliwość uruchomienia naszego LiveCD bezpośrednio z Windows koniecznie zaznaczamy “Enable launching LinuxLive in Windows”. Wybranie tej pozycji sprawi, że na nasze USB zostanie skopiowany Virtualbox umożliwiający odpalenie systemu Live w Windows. Ta opcja niestety nie działa ze wszystkimi dystrybucjami.

Po ustawieniu “wszystkiego” nakazujemy aplikacji wykonanie akcji, do której został stworzony – czyli utworzenie USB. Robimy to klikając na obrazek błyskawicy w dolnej części aplikacji:

2017-01-03_15h04_18

Po zaakceptowaniu naszej decyzji (formatowanie dysku jest nieodwracalne !) aplikacja wyodrębni pliki z obrazu płyty, sformatuje nasz pendrive oraz skopiuje wszystkie niezbędne pliki.

Po zakończeniu, możemy już uruchomić komputer ponownie i po wybraniu naszego USB jako Boot Device, cieszyć się Linuxem:

mint172-cinn-start-menu

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 5 / 5. Głosów: 1

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Jak odczytać dane z dysków Ext4/Ext3 w systemie Windows

Kabson

Jak usunąć wirusy z Windows za pomocą Linux’a

Kabson

W jaki sposób dostać się do plików na dysku gdy system nie startuje

Kabson

Jak uruchomić Linux’a na Androidzie

Kabson

5 rzeczy które Linux robi lepiej od Windowsa

Kabson

Najprostszy sposób na stworzenie USB z multiboot’em

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.