PoradnikiGSM

Uniemożliwiamy automatyczną aktualizację dla wybranych aplikacji w Sklepie Play

Sklep Play (wcześniej Android Market) to dość przydatna aplikacja za pomocą której pobieramy nowe programy na telefon. Jak z pewnością wiecie, Sklep Play potrafi automatycznie aktualizować nasze zainstalowane aplikacje, co znacznie poprawia bezpieczeństwo naszych danych i/lub ogólny stan systemu.

Niestety czasami zdarza się, że nowsze wersje aplikacji działają znacznie wolniej niż ich poprzedniki. Związane to jest z ciągłym rozwojem rynku smartfonów i jeżeli nasz sprzęt ma już swoje lata to po prostu jego podzespoły nie są już na tyle wydajne by zapewnić nam płynne ich działanie.

Czasami również po prostu nie chcemy aby sklep Play zaktualizował “lewą” aplikację na jej “prawilną” wersję pozbywając nas tym samym bonusów z wersji Pro/Vip/Donate (czy jak się to tam nazywa…). Z pewnością wiecie, o co mi chodzi 😉

Znam wiele osób które po prostu wyłączają automatyczną aktualizację w sklepie i ręcznie aktualizują swoje aplikacje. Moim zdaniem nie jest to do końca dobre rozwiązanie. W ten sposób uniemożliwiamy automatyczną aktualizację wszystkim apkom znajdującym się w naszym telefonie (co samo w sobie jest bardzo nierozsądnym posunięciem…) a zapamiętanie które apki aktualizować, a które nie przy większej ilości aplikacji może przysporzyć zawrotów głowy 😉

Sklep Play od jakiegoś czasu pozwala nam wyłączyć automatyczną aktualizację dla wybranych aplikacji, po prostu przejdźcie do wybranej przez was apki i wyłączcie jej autoaktualizację (opcja pojawia się w prawym górnym rogu):

gif gif

W ten banalny sposób Sklep Play nie będzie automatycznie aktualizował wybranej aplikacji, jednak wciąż będzie o tym przypominał w panelu aktualizacji:

Screenshot 20180305 190539

Co potrafi być naprawdę irytujące, więc mam dla was znacznie lepsze rozwiązanie 😉

Co będzie nam potrzebne:

W pierwszej kolejności musicie pobrać i zainstalować Android Studio. Następnie otwieracie plik *.apk archiwizatorem i usuwacie z niego folder META-INF:

metainf

Po czym (dla naszej wygody) kopiujemy plik *.apk do lokalizacji:

C:\Program Files\Android\Android Studio\jre\bin

Teraz musimy uruchomić wiersz poleceń w trybie administratora i przejść w nim do w/w katalogu:

cd "C:\Program Files\Android\Android Studio\jre\bin"

Doszliśmy do meritum tego poradnika. Cały trick na uniemożliwienie automatycznej aktualizacji aplikacji przez sklep Play polega na podpisaniu takiej aplikacji swoim kluczem przez co Sklep zgłupieje i nie będzie przypominał o jej aktualizacji. O dziwo, aplikacja wciąż będzie widziana przez sklep jako zainstalowana.

Nie jestem aż takim kotem, aby wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje – skoro to działa, to lepiej nie wnikać 🙂

Wiem, że trochę zagmatwałem, więc aby nie przedłużać tworzymy swój klucz poleceniem:

keytool -genkey -v –keystore C:\klucz.keystore -alias twoj_alias –keyalg RSA -keysize 2048 -validity 10000

Chyba nie muszę pisać o tym, że pod twoj_alias podstawiacie coś łatwego do zapamiętania. W trakcie tworzenia klucza generator zapyta nas o kilka informacji – możecie wpisać właściwie cokolwiek, jednak zapamiętajcie swoje hasło !

2018 03 05 19h47 33

Skoro klucz już został wygenerowany pozostał nam ostatni krok, czyli podpisanie pliku *.apk swoim kluczem.

Zrobimy to wydając polecenie:

jarsigner -verbose –sigalg SHA1withRSA –digestalg SHA1 –keystore C:\klucz.keystore nazwa_pliku.apk twoj_alias

Jarsigner zapyta nas jeszcze o hasło (które wygenerowaliśmy przed chwilą) i po poprawnym jego podaniu podpisze apkę naszym kluczem.

Teraz wystarczy skopiować plik *.apk na telefon i go zainstalować. Voilà !

Podczas testów okazało się, że nie zawsze jesteśmy w stanie zainstalować tak zmodyfikowaną aplikację i naprawdę nie wiem, dlaczego tak się dzieje. Ten sposób działa na ok. 80% apek dostępnych w Play Store dlatego też się nią z wami dzielę. W komentarzach możecie pisać które aplikacje nie chcą współpracować z zaprezentowaną metodą – możliwe, że wspólnie rozwiążemy ten problem 😉

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 0 / 5. Głosów: 0

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Wysyłamy SMS za pomocą przeglądarki

Kabson

Emulatory konsol na androida (lista)

Kabson

Jak uruchomić Linux’a na Androidzie

Kabson

Usuwamy Appzlock

Kabson

Jak stworzyć zaszyfrowany folder na Androidzie

Kabson

Nagrywamy obraz z Androida bez ROOT’a

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.