PoradnikiPC/Gry

Uruchamiamy Redneck Rampage na BulidGDX

Redneck Rampage to perełka z 1997 o której już niewiele osób pamięta. Dzisiaj pokażę wam w jaki sposób odpalić tę staro szkolną strzelaninę na nowoczesnym PC ! I to w wydaniu, jakiego byście się nie spodziewali 😉

W czasach gdy na komputerach rządził Duke Nukem 3D niewielkie studio Xatrix wydało grę Redneck Rampage która w swoich założeniach miała być parodią rosnącej popularności FPS’ów. Gra tryska humorem i jajcarskimi rozwiązaniami w prowadzeniu rozgrywki. 

W grze wcielamy się w jednego z dwóch braci Leonarda bądź Bubbę, którzy w przerwie pomiędzy wlewaniem hektolitrów moonshine’a (po naszemu: bimbru) do gardła zorientowali się, że “kosmity” uprowadzili w “piździet” ich ukochaną świnkę Bessie. Naszym zadaniem jest jej uratowanie zanim złe “kosmity” spenetrują sondą któryś z otworów wyjściowych prosięcia 😉

W przeciwieństwie do wspomnianego pierwowzoru który również hula na silniku Bulid, Redneck Rampage nawet nie próbuje podejść na poważnie do kolejnej inwazji obcych w grach wideo. Zarówno dostępne uzbrojenie jak i przeciwnicy z którymi się zmierzymy nijak się mają do standardowego arsenału dostępnego w tego typu grach. Co prawda w nasze ręce wpadnie rewoler, klasyczna łamana strzelba czy też coś przypominające kałacha, jednak reszta cała reszta naszego oręża jest już bardziej pomysłowa. Moim ulubieńcem jest wyrzutnia pił tarczowych, które potrafią odbijać się od ścian i skutecznie czyścić wnętrza szop, chat i innych pomieszczeń w których przeciwnicy “często i gęsto” próbują dorwać nas zza rogu. 

Niestety, na temat naszych oponentów nie mogę nic dobrego napisać. Kilka rodzajów wieśniaków oraz wspomniane “kosmity” w ilości sztuk kilku szybko może znużyć co poniektórych graczy.  Na szczęście tempo gry nawet na chwilę na to nie pozwala. To staroszkolny shooter, w którym najlepszą taktyką na przeciwników są zręczne palce 😉

Fajnym elementem rozgrywki jest mechanika odzyskiwania energii naszego bohatera. Nie mamy tu klasycznego wskaźnika “życia” i pancerza, tylko dwa wskaźniki obrazujące poziom najedzenia się i upojenia alkoholowego. Jak wiemy wieśniakom po bimbrze załącza się nieśmiertelność ;-). Konsumując żarcie oraz alkohol możemy wpływać na oba wskaźniki naraz, oczywiście nie wolno nam przesadzić ani w stronę upojenia oraz “przeżarcia” się. Generalnie bez rozgryzienia jak to działa w grze nie macie co próbować przejść nawet pierwszego etapu gry na normalnym poziomie trudności 😉

Na duży plus zasługuje ścieżka dźwiękowa Redneck Rampage która idealnie wpasuje się w klimat gry i nawet została wydana na audio krążku.

No ale dość bajdużenia, czas zabrać się za uruchomienie Redneck Rampage w pełnej okazałości 😉

Co będzie nam potrzebne ?

  • Z pewnością sama gra, możecie ją pobrać z GOG.com, ewentualnie poszukać wersji shareware na jednej z tych stron. Wersji ze Steam nie polecam. Posiada masę błędów  i grać się w nią po prostu nie da 😉
  • BulidGDX – pobieracie za darmo ze strony głównej projektu. Aby uniknąć późniejszych problemów wybierzcie wersję z wbudowaną Javą (… with JRE)
  • Jeżeli pobraliście grę z GOG.com (albo znaleźliście w sieci tzw. pełne iso…) będzie jeszcze potrzebny CueToOgg aby skonwertować ścieżki dźwiękowe.

RedneckGDX – podstawowa konfiguracja.

Pora zacząć to, co tygrysy lubią najbardziej 😉 Po zainstalowaniu gry na dysku, BulidGDX rozpakowujemy do dowolnego folderu. Przechodzimy do folderu w którym zainstalowaliście grę i kopiujemy te dwa pliki:

  • REDNECK.GRP
  • REDNECK.RTS

Do naszego folderu z BulidGDX.

Jeżeli posiadacie dodatek ROUTE66, oprócz w/w plików skopiować musicie również:

  • Folder ROUTE66
  • USER66.CON
  • TURD66.ANM
  • TURD66.VOC
  • TILESB66.ART
  • TILESA66.ART
  • PIG66.CON
  • GATOR66.CON
  • GAME66.CON
  • END66.ANM
  • END66.VOC
  • DEMO3.DMO
  • DEMO2.DMO
  • DEMO1.DMO
  • DEFS66.CON
  • BUBBA66.CON

Tak jak wspomniałem, gra posiada niesamowicie dobry soundrtack. Aby dodać go do RedneckGDX skopiujcie zawartość archiwum CueToOgg.zip do folderu w którym zainstalowaliście grę i odpalcie CueToOgg.exe. Aplikacja automatycznie wyszuka plik *.cue i skonwertuje do poprawnego formatu.

2020 05 23 14h58 18

Folder Redneck zawierajacy pliki *.ogg przenosimy do naszego folderu RedneckGDX.

Tak powinna wyglądać zawartośc katalogu RedneckGDX gdy nic nie pokręciliście:

2020 05 23 14h59 56

I to już właściwie wszytko. Teraz wystarczy uruchomić BuildGDX.exe i cieszyć się odświeżonym Redneck Rampage 😉

Jak widzicie po screenach, wersja na BulidGDX jest znacznie ładniejsza od tego, co oferuje nam gog/steam. Mogę pokusić się nawet o stwierdzenie, że wygląda lepiej od niedawno wydanego Ion Fury który również “śmiga” na stareńkim silniku Bulid.

To by było na tyle, dziękuję za uwagę.

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4.3 / 5. Głosów: 3

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Primal Rage (1994)

Kabson

The Ultimate Stuntman (1990)

Kabson

Biker Mice from Mars (2006)

Kabson

Oto 5 stron z których możecie pobrać stare gry zupełnie za darmo.

Kabson

Final Fight 3 (1995)

Kabson

FX Fighter (1995)

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.