Uruchamiamy Windows 1.01 w przeglądarce

Aż trudno uwierzyć, że pierwszy Windows ma już ponad 30 lat. Co prawda pierwszy system zazwyczaj jest uznawany za “frontend” dla MS-DOS’a ale np. to właśnie w nim po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć “zalążki” takich programów jak MS Paint czy też Notepad. Może Was to zdziwić, ale zakończenie oficjalnego wsparcia dla tego systemu ogłoszono dopiero 31 grudnia 2001 r.

Osoby zainteresowane, jak wyglądał “dziadek” naszego obecnego systemu operacyjnego wcale nie muszą instalować żadnych aplikacji potrzebnych do odpalenia tego wiekowego dzieła M$. Jedynie co musicie zrobić to przejść pod ten adres. Znajdziecie pod nim emulowaną w przeglądarce maszynę IBM PC XT (Model 5160) wraz z wspomnianym systemem operacyjnym. Ten “potwór” wyposażony był w  potężny procesor taktowany 4,77 Mhz oraz posiadał 256Kb RAM. W dzisiejszych czasach takie parametry oferuje co druga tarka do ziemniaków, ale na tamte czasy była to rakieta porównywana dzisiaj do najmocniejszych i7…

Nie oczekiwałbym od niego jednak żadnej funkcjonalności – ten system jest raczej ciekawostką którą można sprawdzić podczas 5 minut przerwy niż systemem operacyjnym, na którym coś zdziałamy.

win 1.01 paint Uruchamiamy Windows 1.01 w przeglądarce

Prócz Painta mamy dostęp do kilku innych aplikacji – chyba największą ciekawostką jest Reversi – czyli klasyczna gra planszowa w którą oczywiście, możemy sobie pograć.

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

avatar

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subksrybuj  
Powiadom o