Zmieniamy nazwę folderu użytkownika w systemie Windows

Dzisiaj pokażę wam jak w prosty sposób zmienić nazwę folderu użytkownika w systemie Windows.

System Windows począwszy od świetnej 7 zapisuje wszystkie ustawienia aplikacji i preferencje użytkownika w folderze:

C:\Users\[nazwa-użytkownia]

Jest to dla nas bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż nie musimy szukać lokalizacji np. Dokumentów, Pulpitu, czy też folderu Pobrane (no chyba, że skorzystaliśmy z możliwości ich przeniesienia w inne miejsce). W naszym spersonalizowanym folderze znajdują się również ukryte elementy, takie jak folder AppData w którym znajdują się ustawienia większości zainstalowanych przez nas aplikacji.

Czasami jednak może się zdarzyć, że chcemy zmienić jego nazwę. Niestety system Windows natychmiast wybije nam to z głowy uniemożliwiając bezpośrednią zmianę nazwy folderu (co jest logiczne, gdyż w ten sposób narobilibyśmy sobie naprawdę masę kłopotów…) jednak istnieje taka możliwość.

Jedyną bolączką tego rozwiązania jest fakt, że musimy zrobić to z innego konta niż te którego nazwę chcemy zmienić. Możemy w tym celu skorzystać z konta głównego administratora systemu co moim zdaniem jest znacznie szybsze niż stworzenie nowego użytkownika na dosłownie pięć minut pracy.

Zatem logujemy się na inne konto z uprawnieniami administracyjnymi i zabieramy się do roboty 😉

W pierwszej kolejności musimy znaleźć SID (Security Identifier) naszego konta, nie będę się rozpisywał co to (zrobię to przy jednym z kolejnych poradników) – po prostu uruchomcie wiersz polecenia i wydajcie polecenie:

wmic useraccount list full

Po zatwierdzeniu polecenia wypluje ono naprawdę sporo danych, nas interesują tylko te które dotyczą konta którego folder chcemy zmienić:
sid windows Zmieniamy nazwę folderu użytkownika w systemie WindowsJak widzicie, mój SID to S-1-5-21-3043460707-3594280629-1942026101-1005.

Teraz zmieniamy nazwę naszego folderu użytkownika (przypominam znajduje się w folderze C:\Użytkownicy\) a następnie uruchamiamy regedit i nawigujemy pod klucz:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList

Aby ułatwić sobie nawigację polecam skorzystać z darmowej aplikacji Free Registry Jump.

2017 12 04 15h11 47 Zmieniamy nazwę folderu użytkownika w systemie WindowsTeraz wystarczy odnaleźć klucz o dokładnie takiej samej jak nasz SID, a następnie edytować wartość ProfileImagePath podając nową ścieżkę do profilu. 

Po kliknięciu na OK musimy jeszcze uruchomić system Windows ponownie i możemy już normalnie zalogować się na nasze konto.

Ta sztuczka powinna działać w każdej wersji systemu Windows w którym występuje folder /Users/ – czyli od 7 przez Vistę a na 10 kończąc.

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen / 5. Liczba głosów:

6 komentarzy do “Zmieniamy nazwę folderu użytkownika w systemie Windows

 • Avatar
  22 lipca 2019 o 10:31
  Permalink

  “Teraz zmieniamy nazwę naszego folderu” a przecież system nie pozwala zmienić nazwy tego folderu.
  Coś tu nie gra.

  Odpowiedz
  • Kabson
   22 lipca 2019 o 17:14
   Permalink

   Pozwoli zmienić, jeżeli spróbujesz zmienić z innego konto niż aktywne.

   Odpowiedz
 • Avatar
  29 kwietnia 2019 o 09:38
  Permalink

  Niestety popełniłem błąd i przy zmianie nazwy folderu zrobiłem to z konta administratora i jednocześnie jedynego konta na komputerze. Po zalogowaniu okazało się że nie mam rzędnych ustawień próba zmiany na poprzednia nazwę nie powiodła się co zrobić bym nie musiał wszystkiego reinstalować.

  Odpowiedz
  • Kabson
   30 kwietnia 2019 o 17:07
   Permalink

   Przepraszam za zwłokę ale mamy majówkę 😉
   Faktycznie narobiłeś sobie problemów. Zdaje mi się, że można by to naprawić przez wiersz polecenia (ten dostępny w trybie awaryjnym)

   Odpowiedz
 • Avatar
  13 lutego 2019 o 15:00
  Permalink

  Przed chwilą dokonałam zmiany nazwy folderu użytkownika (Windows 10) wg powyższej instrukcji (zmiana była niewielka – dotyczyła zamiany pierwszej litery nazwy z małej na wielką). Po ponownym zalogowaniu zauważyłam jedynie, że zniknęła dotychczasowa tapeta (teraz jest czarne tło). Zainstalowane programu uruchamiają się bez problemów, wszystkie ich ustawienia są zachowane.
  Przez pewien czas poobserwuję, czy aby na pewno nie pojawią się żadne problemy, ale na razie wszystko wskazuje na to, że procedura się udała.
  Pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.