RETRO

Alien Resurrection (2000)

Alien Resurrection jest strzelanką z widokiem z pierwszej osoby, zaś sam pomysł na grę jest bardzo podobny do tego, co prezentował sobą Aliens vs. Predator na PC. Niestety ograniczenia sprzętowe sprawiły, że deweloperzy musieli dosłownie stanąć na głowie, by ta gra działała w miarę płynnie na bebechach tak słabej konsoli.

Akcja gry toczy się podobnie jak w filmie na pokładzie oddalonego od Ziemi badawczego statku wojskowego USM Auriga, który został opanowany przez obce istoty. Naszym zadaniem jest oczywiście przetrwanie i ucieczka ze statku.

Graficzne niedoskonałości tytułu są tutaj ukryte za dorysowującym się niemal pod nosem otoczeniem. Ma to sens, gdyż jak wiemy głównym sojusznikiem Xenomorph’ów w filmach była właśnie wszędobylska ciemność, więc klimat filmu w ten sposób został zachowany. W grze zaimplementowano również kilka skryptów, których zadaniem jest przestraszenie gracza i ciągłe trzymanie go w niepewności. Co prawda w dzisiejszych czasach takie “strachy” nie robią już wrażenia, ale te ponad 20 lat temu były wykonane tak dobrze, że niejeden gracz wcielając się w rolę Marines dosłownie obsrał zbroję…

Sama rozgrywka nie jest zbyt odkrywcza. Przemierzając podobne do siebie korytarze, często “liżemy” ściany w poszukiwaniu amunicji, apteczek czy też kluczy, które w tej grze zostały skrzętnie poukrywane. Walka z obcymi jest emocjonująca , gdyż pomimo słabego AI nadrabiają oni liczebnością i szybkością działania. Tak jak w filmie, obcy w grze bezlitośnie wykorzysta fakt, że go nie zobaczyliśmy co zazwyczaj prowadzi do szybkiego pojawienia się napisu Game Over. Jest to naprawdę irytujące, gdyż takich “momentów” w grze, w których zginiemy jest naprawdę wiele i aby przejść dalej musimy nauczyć się ich na pamięć.

Galeria: Alien Resurrection

Efekty dźwiękowe i wizualne są dobrze wykonane, choć zdarzają się nieco szorstkie animacje i słabe, zbyt przytłumione odgłosy. Ogólnie rzecz biorąc, oprawa wizualna i dźwiękowa jest odpowiednia, chociaż nie jest to poziom wykonania np. Quake 2 na PSX’a.

Niestety sterowanie w grze jest trochę nieprzemyślane. Co prawda poruszamy się za pomocą gałek analogowych, jednak pozostałe obłożenie klawiszy jest mało intuicyjne i nieraz zdarzy się nasze “zejście” wyłącznie z powodu prostej pomyłki. A tak jak wspomniałem przeciwnicy w tej grze są naprawdę szybcy i nie wybaczają błędów gracza. Co prawda gra posiada obsługę peryferyjnej myszki, która ułatwia celowanie jednak dam sobie rękę uciąć, że 99,9% właścicieli PlayStation nigdy nie widzieli nawet tego urządzenia.

Z powodów sterowania gra jest naprawdę trudna i więcej czasu spędzimy na wczytywaniu stanów gry, niż na czerpaniu przyjemności z eksploracji tego wrogiego świata.

Alien Resurrection dzisiaj.

Jak już tylko skonfigurujemy sterowanie za pomocą gryzonia i klawiatury, włączymy tryb 16:9 i nałożymy odpowiednie filtry to kurczę, ta gra staje się naprawdę grywalna! Niestety tak jak wspomniałem jest naprawdę trudna i całe szczęście, że w emulatorze mamy możliwość szybkiego zapisu rozgrywki.

To właśnie z pomocą DuckStation właśnie ukończyłem ten tytuł. Jeżeli jesteście fanami uniwersum Aliens, śmiało możecie spróbować swoich sił w tym tytule.

Tak jak wciąż wspominam w moich wpisach, granie na emulatorach za pomocą klawiatury mija się z celem. Dlatego też polecam Wam te dwa modele joypadów:
  • 8Bitdo SN30 w cenie ok. 116 złotych (dostępny na Allegro, X-kom)
  • 8Bitdo Ultimate C w cenie ok. 134 złotych. (dostępny na Allegro, X-kom)
Sam używam 8Bitdo Ultimate C niemal od roku i nie mam z nim żadnych problemów. 

Dziękuję za uwagę i życzę miłego grania !

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4.8 / 5. Głosów: 4

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Teenagent (1995)

Kabson

Zero Team (1993)

Kabson

Trofea i osiągnięcia: Jurassic World Evolution 2

Kabson

Trofea i osiągnięcia: Aliens: Fireteam Elite

Kabson

Gramy w Unearthed: Trail of Ibn Battuta na PS Vita

Kabson

Gramy w Fallout 2 na PlayStation Vita !

Kabson

1 komentarz

RychuFleja
RychuFleja 2023-06-07 at 19:43

Grałem w to za małolata. Tak jak napisałeś, gra była naprawdę trudna. Ale w sumie przecież o to w niej chodzi ? W końcu alieny były straszne, gdyż potrafiły nas odstrzelić bardzo szybko.

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.