RETRO

Książę i Tchórz (1998)

Książę i Tchórz, gra studia Metropolis Software została wydana w 1998 roku. Gra stworzona przez polskich twórców została niemal całkowicie pominięta przez prestiżowe zagraniczne serwisy, a i u nas nie odniosła popularności. Dlatego też w tym wpisie chciałbym wam ją nieco przybliżyć. 

W grze wcielamy się w postać Galadora, którego dusza za sprawą demona trafiła do ciała księcia. Nieszczęście sprawiło, że książę ten miał właśnie stawić czoło Czarnemu Rycerzowi, niepokonanemu w walce na śmierć i życie. Galador, pozbawiony odwagi, zdecydował się uciec,a dodatkowo obudził Arivalda – maga, który zmarł tajemniczą śmiercią tysiąc lat wcześniej. Z pomocą Arivalda nasz bohater zamierza odzyskać swoje ciało, a my wykorzystując nasze szare komórki będziemy musieli mu w tym pomóc. 

Fabuła gry zachwyca swoją intrygą, pełna jest zaskakujących momentów i interesujących wątków. Nie brakuje w niej także elementów humorystycznych, które dodają uroku całej historii. Nie chcę tutaj dużo pisać o fabule, ale na chwilę opuścimy baśniową krainę i… trafimy do Polski XX wieku…

Według mnie, to właśnie humor jest głównym atutem tej gry i warto zagrać w nią przede wszystkim ze względu na ten element.

Galeria: Książę i Tchórz

Grafika w tej grze to prawdziwie klasyczne 2D, które zachowuje swoje uroki pomimo upływu dekady. Postacie prezentują się wyjątkowo zabawnie i karykaturalnie, a tła pełne są jaskrawych kolorów, co dodaje grze niezwykłego uroku. Nie mogę również powiedzieć złego słowa na temat muzyki i dźwięków w grze. Zarówno jedno, jak i drugie są na wysokim poziomie i nie ustępują zbytnio współczesnym produkcjom.

Polonizacja gry “Książę i Tchórz” jest godna uwagi, a największą gwiazdą lokalizacji jest Kazimierz Kaczor, który mistrzowsko uwiarygadnia postać czarodzieja Arivalda. Pozostali aktorzy również wspaniale wpasowali się w swoje role, co dodaje grze jeszcze większego uroku i autentyczności.

Niestety, wydano ją w okresie, gdy popularność gier przygodowych drastycznie spadła z powodu wzrostu zainteresowania nowoczesnymi, trójwymiarowymi grami (głównie FPP), które przyciągały graczy swoją innowacyjną grafiką i znacznie większą dynamiką niż klasyczne tytuły point’n click w których zazwyczaj nie dzieje się zbyt dużo.

Książę i tchórz dzisiaj.

To idealna odskocznia od dzisiejszych gier, która właśnie polecam na trwająca majówkę. Nie napotkamy w niej strasznie trudnych zagadek, zaś samych łamigłówek jest tutaj naprawdę niewiele. Wszystko to sprawia, że gra się w ten tytuł intuicyjnie, po prostu dobrze się przy niej bawiąc. 

Grę możemy uruchomić na ScummVM, bądź PCem.

Życzę miłego grania !

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 5 / 5. Głosów: 1

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Trojan (1986)

Kabson

Demolition Girl (2009)

Kabson

The Punisher (1993)

Kabson

F-Zero X (1998)

Kabson

Zero Team (1993)

Kabson

The Ultimate Stuntman (1990)

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.