RETRO

Polacy nie gęsi: Kult (1992)

Dzisiaj chciałbym wam przedstawić polską grę Kult, którą z całą pewnością pamiętają gracze sprzętu który do poprawnego działania wymagał dosypania węgla…

Gra Kult została opublikowana przez Advanced Software Factory (ASF) w 1992 roku. Jest to swoiste polskie odwzorowanie gry Zybex. Gra chwalona była za piękną (no dobrze, dzisiaj to już jawne przegięcie…) grafikę, dynamiczną akcję oraz unikalność polegającą na tym, że Kult został całkowicie stworzony w trybie hires, co jest niezwykle rzadko spotykane w grach na “małe” Atari.

Fabuła w Kult jest naprawdę banalna. W wyniku nieudanego eksperymentu naukowego mutanty zdobyły kontrolę nad całym światem. Ludzkość znalazła się na skraju zagłady, a jedyną nadzieją jest super nowoczesny helikopter, którym przyjdzie nam sterować.

Akcja gry polega na nieustannym strzelaniu do przeciwników, a w przypadku zestrzelenia wroga, możemy czasami znaleźć dodatkową broń w wraku jego statku. Zebranie więcej niż jednego symbolu danej broni zwiększa moc już posiadanej. Strzelamy automatyczne, a przycisk FIRE służy do wyboru kolejnej dostępnej broni. Używamy także klawisza SHIFT, aby użyć bomb, co na chwilę potrafi uspokoić chaotyczną akcję wokół nas. Każdy etap kończy się starciem z BOSS-em, po zniszczeniu którego przechodzimy do kolejnego etapu gry. Czyli klasyka pełną gębą.

Ekran gry został podzielony na trzy sekcje. W górnej części ekranu znajdują się kluczowe informacje dotyczące aktualnej sytuacji, takie jak nasza pozycja na obecnym etapie, liczba zdobytych punktów, ilość dostępnych “żyć” oraz numer aktualnego etapu.

W centralnej części ekranu rozgrywa się akcja gry, zaś na dole znajdują się informacje o naszym arsenale, z informacjami przedstawionymi w czytelny sposób. Liczba “kresek” pod symbolem broni reprezentuje siłę danej broni, przy czym minimalna wartość wynosi 1, z wyjątkiem pierwszej broni. Dodatkowo, widoczne są informacje o kształcie i rozmiarze fali atakujących przeciwników.

Galeria: Kult

Kult dzisiaj.

Ten tytuł dedykuję wyłącznie miłośnikom Atarynki a wiem, że tych w Polsce nie brakuje. Gra bez problemów działa na emulatorze Altirra.

Dziękuję za uwagę.

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4 / 5. Głosów: 1

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Ugh! (1992)

Kabson

Power Blade (1991)

Kabson

Emulujemy Atari Lynx na PC (Handy)

Kabson

Primal Rage (1994)

Kabson

Scaler (2004)

Kabson

Teenage Mutant Ninja Turtles III : The Manhattan Project (1991)

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.