RETRO

Zak McKracken and the Alien Mindbenders (1998)

W tym wpisie chciałbym wam przedstawić kultową grę Zak McKracken and the Alien Mindbenders wydaną przez LucasFilm Games (tak nazywała się LucasArts przed 1991 rokiem).

Tytuł jest bardzo podobny do Maniac Mansion, jednak o ile MM zamykał fabułę gry tylko w jednym pomieszczeniu to jako Zak… przemierzmy wszechświat, zazwyczaj w bardzo zabawnych perypetiach.

Fabuła rozgrywa się w “futurystycznym” roku 1997 (gra została pierwotnie wydana w 1988 roku) i skupia się wokół tytułowego Zaka McKrackena, rozczarowanego życiem reportera tabloidu z San Francisco, który spędza noce i dnie na poszukiwaniu tematu, dzięki któremu stałby się sławny.

Nasz bohater zdaje sobie sprawę, że jego kraj (ba, całą kulę ziemską) nawiedziła epidemia głupoty, za którą kryje się (a jakże…) spisek obcych form życia. Naszym zadaniem w grze będzie zatem klasyczne zdobycie świata i ratowanie panienki (albo na odwrót…)

Gra wykorzystuje silnik SCUMM, który był używany w wielu innych grach LucasArts, takich jak “Maniac Mansion”. Grafika jest ładna, gra oferuje wiele miejsc do odwiedzenia i NPC do interakcji.

Galeria: Zak McKracken and the Alien Mindbenders

Niestety gra traci wiele w moich oczach z powodu totalnie nielogicznych zagadek, a jak wiadomo przygodówki point’n’click są nimi naszpikowane. Pół biedy, jeżeli na rozwiązanie problemu wpadniemy po kwadransie. Niestety próba rozwiązania większości zagadek sprowadza się na kręceniu się po lokacjach i interakcji “wszystkiego ze wszystkim” mając nadzieję, że oddanie przedmiotu X osobie Y może dać ci przedmiot Z, który pomoże otworzyć drzwi P w lokalizacji Q.Drugim zastrzeżeniem jakie mam do tej gry to labirynty, których jest w tej grze kilka i ich przejście irytuje jeszcze bardziej, od zagadek.

Na dodatek interfejs jest niezgrabny i wolny, ale to jest problem wszystkich gier pisanych na SCUMM.

Tak prawdę powiedziawszy to czy ten tytuł Wam się spodoba, czy też nie zależy głównie od tego jak bardzo lubisz rozwiązywać niezrozumiałe zagadki. Możesz mi wierzyć, czy też nie ale istnieją gracze na tym świecie którym masochistyczne męczenie swoich szarych komórek nadal sprawia przyjemność. Osobiście z Zak McKracken dałem sobie spokój gdzieś w połowie gry, gdyż poległem na jednej z zagadek, a nie chcąc grać z poradnikiem na YT… obejrzałem końcówkę właśnie w tym serwisie.

Zak McKracken and the Alien Mindbenders

dzisiaj.

Zak to solidna, fachowo wykonana gra przygodowa z klasycznej ery przygodówek firmowanych logo LucasArts. Nie jest tak znana (i nawet dobra…) jak Maniac Mansion, jednak jeżeli lubisz klimat starych przygodówek – możesz śmiało po nią sięgnąć. Grę bez problemu uruchomicie na ScummVM.

Dziękuję za uwagę.

 

Pozostaw coś po sobie - oceń ten post ! Zmotywujesz mnie tym do dalszej pracy.

Kliknij w gwiazdkę, by go ocenić !

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił tego wpisu.

Może cię zainteresować:

Wasteland (1988)

Emumaniak

Książę i Tchórz (1998)

Kabson

Uruchamiamy stare przygodówki na ScummVM

Kabson

Teenagent (1995)

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.