Forum

Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

MAME i brakujące pliki w romach - jak szybko to poprawić?

12

Witam

 

Przy zmianie wersji MAME na starszą lub nowszą romy przestają działać ponieważ są potrzebne do każdej wersji inne wersje romów. Jak szybko można uzupełnić/zmodyfikować brakujące pliki w romach? Wiem że jest program clrmamepro jednak nie próbowałem nim to naprawiać ale nie wiem jak.

Witaj na naszym forum.

Po pierwsze - zawsze używaj najnowszej wersji emulatora. MAME jest wciąż rozwijany, więc z edycji na edycję pojawiają się fixy. Używanie starszych wersji IMO nie ma sensu.

Druga sprawa - skąd pobierasz romy ? Osobiście korzystam z trackera pleasuredome, na tej stronie zawsze znajdziesz najnowszy fullset do mame (polecam wersje merged). Po prostu pobierasz aktualnie najnowszy set, by potem "dociągać" update packi. Niestety, pleasuredome to dość podły tracker, na którym musisz wyrobić sobie ratio 1:1 gdyż inaczej narażasz się na bana.

Oczywiście idzie to obejść, jak będziesz chciał to powiem jak 😉

Tak sobie piszę po internetach...

Też bym chciał używać zawsze najnowszej wersji emulatora. Jednakże nie używam. Dlaczego? Otóż zauważyłem, że w najnowszych wersjach grafika działa "niepłynnie" tzn. w wielu grach animacja "szarpie/przeskakuje". Da się to zauważyć w grach w których jest płynny scrolling obrazu czyli w których obraz przesuwa się płynnie, np.  Shinobi, Warriors Of Fate, Sunset Riders. Animacja nie jest płynna. Jest to dla mnie nie do zaakceptowania. Próbowałem zmieniać w MAME różne opcje ale nadal jest to samo. Wyjątek stanowi tryb OPENGL w którym animacja działa płynnie, jednak nie będę używał tego trybu ponieważ jest on mało wydajny i z kolei "szarpie" dźwięk, czyli słychać takie jakby "pykania", "przeskoki" dźwięku. A i nawet w trybie BGFX którego używam ze względu na ulepszenia grafiki dźwięk też potrafi "szarpać".

Dopiero wersja "w dół" czyli 0.148 chodzi w miarę dobrze. Wersje wyższe (np. 0.168) też ale z kolei tutaj OBS nie chce mi w żaden sposób przechwycić obrazu (czarny ekran) a streamuję na YouTube więc nie mogę tej wersji używać. Oczywiście próbowałem zmieniać różne opcje ale nic to nie daje. OBS nadal nie widzi obrazu z emulatora.

Tak więc nie mam wyboru.

Romy pobieram z różnych stron, a jest ich mnóstwo. Jak coś nie działa to robię audit i szukam ręcznie w google po brakujących plikach, ściągam romy, kopiuję brakujące pliki. Jest to robota żmudna i dość czasochłonna ale skuteczna.

Zanim odpisałeś odnalazłem jeszcze program Romcenter który trochę mi pomógł, uporządkowując pliki w romach. Niestety chyba nie ściąga brakujących plików do romów, poza tym dodał kilka zipów z klonami których nie potrzebuję.

Na pleasuredome jestem zarejestrowany jednak stanęło na jakiejś skomplikowanej weryfikacji po rejestracji którą nie wiem jak przejść dalej.

Pamiętam jeszcze czasy emulatora Callus/Callus95. Był to jeden z mało wymagających i dobrze działający emulator na którym można było zagrać w niektóre tytuły znane z salonów gier. Był to swego rodzaju ewenement i spotkanie dwóch rzeczywistości - salonów gier ze starych dziejów i emulacji w domu. To było pod koniec lat 90-tych, kiedy istniały jeszcze salony gier w moim mieście, kilka lat po schyłku ery Amigi i innych domowych komputerów 16-bitowych. Mało kto już wtedy chodził na salon, przeważnie widać było jakieś ciekawskie dzieci, dorosłych już się praktycznie nie spotykało. Gdy po raz pierwszy zobaczyłem emulator Callus, przetarłem oczy z zachwytu i rozdziawiłem gębę 🙂 Chodził zaskakująco dobrze, miał małe wymagania a co najważniejsze pozwalał na granie za darmo we wciągające i bardzo grywalne tytuły. Wiem, że równolegle powstawały pierwsze wersje MAME, ale w tamtym czasie nie zgłębiałem tematu MAME i dłuższy czas bawiłem się na emulatorze Callus95, co może było błędem, ponieważ ominęło mnie wiele zacnych, znanych mi z salonów gier tytułów których Callus95 nie obsługiwał ponieważ obsługiwał tylko stałą, niezmieniającą się listę gier ze stajni Capcom. Nie wiem jednak jak w tamtym czasie było z dostępnością romów na MAME.

Callus jak dobrze pamiętam, odpalał tylko gry z boardu CPS1/CPS2

Emulator FinalBurn przerabiałeś ?

Sprawdzę później rejestrację na pleasuredome, kilka lat temu nie miałem z nią problemów.

Dokładnie. Final Burn nie znam.

U mnie rejestracja na pleasure działa jak dawniej, problemem jest tylko seed ratio. Ale to idzie ominąć.

A u mnie nadal jest to samo - zatrzymało się na kroku z pobraniem torrenta z zasadami który się nie pobiera. Ciągle mam komunikat "znajdowanie peerów". Z innych stron pobiera prawidłowo.

Z jakiego klienta sieci torrent korzystasz ? U mnie qbittorent nie ogarniał tak dużych paczek, dopiero Halite dał radę.

Tak sobie piszę po internetach...

uTorrent, przy czym to jest bardzo mały plik, kilkaset kilobajtów więc nie wiem dlaczego nie pobiera. Może pobrałbyś mi ten plik i wysłał na prywatną wiadomość?

12