PC/EmulacjaPoradniki

Konfiguracja yabause (Emulator Segi Saturn)

Sega Saturn nie była szczególnie popularna w Polsce (zdeklasowało ją u nas pierwsze Playstation)

Istnieje kilka emulatorów tejże konsoli na system Windows, ja jednak skupię się na yabause – pomimo, że ostatnia aktualizacja tej aplikacji  przypada na koniec 2014 roku, projekt (podobno) jest wciąż rozwijany.

Yabause polecam pobrać ze strony głównej projektu, oprócz emulatora musimy jeszcze pobrać biosy konsoli które należy rozpakować i skopiować do folderu /bios/ w głównym folderze emulatorka (jeżeli ten folder nie istnieje, utwórzcie go ;p)

Po uruchomieniu emulatora należy go skonfigurować – spokojnie dzięki naszemu poradnikowi jest to tylko formalność. Klikamy na File -> settings

scr_20849687

Na pierwszej zakładce ustawiamy:

Bios – ścieżkę do biosu konsoli, wybierzcie dowolny z paczki (osobiście polecam Sega Saturn BIOS v1.00 (US).bin – niby aplikacja i tak będzie przełączała się pomiędzy biosami dostępnymi w folderze /bios/ jednak w moim odczuciu ten bios jest najstabilniej emulowany.

Enable Frameskip/limiter – ta opcja wpływa na szybkość emulowania, zaznaczamy tę opcję by gry nie chodziły 2-3x szybciej w stosunku do oryginału 😉

Autostart – ta opcja automatycznie bootuje poprzednio wybrane iso – ja mam tę opcję zaznaczoną, jednak innym możne przeszkadzać.

Zakładka Video:

Video Core – zostawiamy domyślnie (Software Video Interface) tak samo postępujemy z OSD interface. Jedynie co tu możemy ustawić to rozdzielczość emulowanego obrazu. Jako, że konsola jest bardzo leciwa, imo nie ma sensu ustawiać wartości większych niż oryginalne, dostępne na konsoli Saturn.

Zakładkę Sound oraz Cart/Memory możemy śmiało pominąć pozostaje nam ustawić klawisze/pada.

Robi się to w zakładce Input

Tutaj, polecam kupno sobie jakiegokolwiek pada z co najmniej jedną analogową gałką – granie na klawiaturze, raczej będzie mijało się z celem. W polu Input możemy wybrać trzy sposoby sterowania w grach:

SDL Joystic Interface – sterowanie standardowymi padami. Raczej dla leciwych joypadów wyprodukowanych z (ponad) 10 lat temu.
DirectX Iput Interface – jeżeli mamy pada kompatybilnego z X360 (a właściwie z XInput) to wybieramy tę opcję.
Qt Keyboard Input Interface – sterowanie klawiaturą (jak wspomniałem wcześniej, odradzam te rozwiązanie)

Uruchamianie gier:

Emulator teoretycznie pozwala na uruchamianie obrazów iso bezpośrednio z menu konsoli (File ->Open ISO) jednak ja wiele razy miałem z tym problemy – yabause bardzo często wykrywał obrazy *.iso jako płyty audio. Aby temu zaradzić użyjcie jakiegoś wirtualnego napędu np. DAEMON Tools Lite i kłopot będziecie mieli z głowy 😉

Zatem, w co grać ?

Na tę konsolkę powstało wiele interesujących tytułów, wymienię tylko te które sam ograłem i polecam (Kolejność tytułów jest przypadkowa.) :

  • Virtua Fighter (seria)(bijatyka)
  • Panzer Dragoon II Zwei (strzelanka)
  • NiGHTS into Dreams (platformówka)
  • Panzer Dragoon Saga (RPG)
  • Darkstalkers (bijatyka)
  • Virtual-On (bijatyka)
  • Die Hard Arcade (bijatyka)
  • Castlevania: Symphony of the Night (platformówka)

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 4

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Gramy w Rise of the Triad: Dark War na Ps Vita !

Kabson

Total War: Rome Remastered +13 Trainer

iPOD

Need For Speed Underground 2 High Vision Mod

Kabson

Usuwamy Appzlock

Kabson

Poradnik Autoit – Funkcje

Kabson

Poradnik Autoit – przejmujemy kontrolę cz. I

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej