PC/EmulacjaPoradniki

Emulacja konsoli NES/Pegasus

Konsola NES, znana u nas jako Pegasus ma już ponad 30 lat. W obecnych czasach jej prymmitywną,  8 bitową architekturę jesteśmy w stanie emulować nawet na pokrywce od prodziża więc moim zdaniem nie ma sensu faworyzowanie jednego emulatora tejże konsoli.

Dlatego też przyjrzymy się dwóm aplikacjom – Yanese oraz FCEUX

Yanese – prosto, bez wodotrysków.

yanese

To chyba najprostszy emulator konsoli jaki kiedykolwiek widziałem ( a widziałem ich naprawdę wiele…) Niewiele opcji konfiguracyjnych nie pozwala abyśmy się ‘pogubili’ w ustawieniach. Konfiguracja emu sprowadza się właściwie do wyboru rescalowania ekranu  – pozostałe opcje typu wyłączenie dźwięku dodane zostały tutaj chyba na siłę. Ciekawostką jest możliwość zgrywania filmików w formacie AVI. Emulator występuje w dwóch wersjach – 32 i 64 bitowej, jednak testując obie nie zauważyłem żadnych różnic w prędkości ich działania.

Yanese poprawnie rozpoznaje podłączone pady i umożliwia ich konfigurację. Minusem emulatora jest brak obsługi skompresowanych archiwów *.zip więc każdy rom który chcemy uruchomić w tym programie musimy wcześniej rozpakować.

Podsumowując, jeżeli jesteśmy kompletnymi laikami a chwielibyśmy trochę pograć na “Pegasusuie”  to polecam do tego celu Yanese.

FCEUX – kombajn, to mało powiedziane.

FCEUX-main

W przeciwieństwie do Yanese, FCEUX to prawdziwy kombajn jeżeli chodzi o emulację konsoli NES. Nie licząc oczywistych opcji program umożliwia również bardziej rozbudowaną emulację – wymienię tylko te najważniejsze:

  • Mamy możliwość zastosowania filtrów graficznych (5 do wyboru) które wygładzają spritey dzięki czemu nie są aż tak pikselowate. Ma to szczególnie znaczenie gdy chcemy grać na pełnym ekranie ( Nintendo Entertainment System wyświetlało grafikę o maksymalnej rozdzielczości 256X224 NTSC oraz 256×240 dla PALowskich telewizorów) więc  na naszych nowoczesnych monitorach grafika bez nałożonych filtrów wygląda naprawdę tragicznie. No ale jak to mówią w grze liczy się grywalność, nie grafika a tej tytułom z tejże konsoli zazwyczaj nie brakuje.
  • Zaawansowana edycja emulowanej pamięci – tę możliwość docenią raczej tylko geekowcy. FCEUX umożliwia nam grzebanie w adresach i zmienianie ich wartości dzięki czemu np. możliwa jest edycja posiadanych przez nas przedmiotów w grze.
  • Emulacja Game Genie – ta funkcja niejako ułatwia nam wyżej wymienione zadanie. Potrzebujemy jedynie pliku gg.rom który kopiujemy do głównego folderu emu oraz odpowiedniego kodu Game Genie (całkiem sporą listę możemy znaleźć tutaj.).
  • Granie przez sieć – tej możliwości nie sprawdziłem osobiście z powodu problemów z podłączeniem się do serwera FCEU (ma być to naprawione w niedalekiej przyszłości) jednak jak można się domyślać emulator w końcu będzie nam umożliwiał znalezienie podobnych napaleńców co my i wspólnie grać w staro szkolne tytuły.

Osobiście jako maniak emulacji korzystam z FCEUX, z którym zazwyczaj nie mam problemów.

Na zakończenie przedstawię Wam jeszcze jeden sposób na emulację konsoli NES, tym razem w przeglądarce:

logo

8bbit.com to portal, na którym pogramy w większość  gier z tej konsoli. Strona posiada rozbudowaną wyszukiwarkę oraz galerię tytułów dzięki czemu szybko odszukamy zapomnianą przez nas grę.

 

 

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 6

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Emulujemy Segę Dreamcast na Androidzie

Kabson

CrimeDBot v.03 – Info 3 dni przed wydaniem ;-)

Kabson

Emulujemy Atari Lynx na PC (Handy)

Kabson

Tworzymy kopię zapasową naszego profilu Google

Kabson

Ukrywanie plików za pomocą Kamaleon

Kabson

Automatycznie optymalizujemy system w określonych odstępach czasu.

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.