PC/Emulacja Poradniki

Konfiguracja ePSXe (emulator Sony Playstation)

ePSXe jest jednym z najstarszych i najbardziej wydajnych emulatorów poczciwego „szaraka” dostępnym w sieci. Za jego pomocą możecie uruchomić wiele klasycznych gier np. Crash Team Racing, Alien Resurrection, Tomba!, Rayman etc. Warto wspomnieć, że aplikacja została również wydana na telefony z Androidem jednak w tym poradniku skupimy się na okienkowej wersji.

W sieci dostępnych jest wiele poradników więc my postanowiliśmy napisać go trochę z innej strony zatem prócz konfiguracji ePSXe skupimy się również na skonfigurowaniu 2 innych przydatnych aplikacji współpracujących z tym emulatorem – PEC oraz ePSXeCutor.

Zatem do dzieła !

1) Pobieramy emulator.

Sam emulator możemy pobrać z oficjalnej strony projektu jednak osobiście polecam pobrać moją paczkę (dostępna w załączniku poniżej) która zawiera wtyczki i inne przydatne aplikacje. Jeżeli zdecydowaliście się na pobranie programu ze strony projektu musicie pobrać jeszcze Playstation Emulation Cheater oraz ePSXeCutor.

2) Konfigurujemy emulator ePSXe

Podczas pierwszego uruchomienia naszym oczom pojawi się kreator konfiguracji – jeżeliby się tak nie stało przechodzimy pod Config > Wizard Guide aby go uruchomić go manualnie.

Na pierwszym ekranie klikamy na Config  i w pierwszej kolejności wybieramy rodzaj biosu konsoli – zalecam wybrać scph1001 – USA (Recomended)

scr 10528390 Konfiguracja ePSXe (emulator Sony Playstation)

Drugie okno to pole wyboru wtyczki graficznej – zjeżdżamy na sam dół i wybieramy psx emulation cheater 2.5. Nie jest to wtyczka odpowiedzialna za renderowanie grafiki tylko plugin PEC’a jednak musimy go wybrać a następnie naciskamy na Config i wybieramy właściwy plugin graficzny – polecam Pete’s D3D Driver 1.75.

Aby go wstępnie skonfigurować (ustawienie poprawne dla większości uruchamianych przeze mnie gier) klikamy jeszcze raz na Config ii ustawiamy sobie wtyczkę tak jak na zamieszczonym screenie:

Jeżeli wolicie pograć sobie w oknie koniecznie zaznaczcie Window Mode!

epsxe vide plugin config Konfiguracja ePSXe (emulator Sony Playstation)

Klikamy na Next i tym razem wybieramy wtyczkę odpowiedzialną za dźwięk –  tutaj wystarczy abyśmy wybrali ePSXe SPU Core 1.9.0 – ta wtyczka zazwyczaj sprawia najmniej problemów a jej drugą zaletą jest brak jakiejkolwiek konfiguracji 😉

scr 11592562 Konfiguracja ePSXe (emulator Sony Playstation)

Kolejne kliknięcie na Next przenosi nas do wyboru wtyczki CD-Rom’u w którym zalecam wybranie ePSXe CDR WNT/W2k Core 1.7.0

scr 11766625 Konfiguracja ePSXe (emulator Sony Playstation)

Kolejne kliknięcie na Next przeniesie nas do ostatniej strony konfiguracji, w której musimy skonfigurować naszą klawiaturę (a lepiej pada) do współpracy z emulatorem w moim przypadku używam pada Xeox Pro Analog Gamepad który idealnie sprawuje się w wielu grach i emulatorach.

Czytaj także:  Jak zapisać loginy i hasła do pliku w Google Chrome

scr 11958828 Konfiguracja ePSXe (emulator Sony Playstation)

Po tym wszystkim nasz emulator został skonfigurowany do poprawnej obsługi 95% gier dostępnych na PSX’a

Aby uruchomić tytuł klikamy na File > Run Iso.

Uwaga !

Podczas zabawy z emulatorem napotkałem na dziwny błąd objawiający się dalszym działaniem emulatora nawet po jego pozornym wyłączeniu. Jeżeli i wam przytrafi się sytuacja dalszego odtwarzania dźwięku z gry pomimo zamknięciu aplikacji w linię komend wpiszcie polecenie

taskkill /f /im epsxe.exe

te proste polecenie zamyka wszystkie procesy epsxe.exe w naszym systemie. Dobrym pomysłem jest również zapisanie sobie tego polecenia w pliku *.bat aby  nie wklepywać tego polecenia co kilka uruchamianych gier.

No ale to jeszcze nie koniec…

3) Użytkowanie PEC (Playstation Emulation Cheater)

To akurat jest banalne – po uruchomieniu gry uruchamiamy aplikację PEC.exe iwybieramy region gry, a następnie szukamy tytułu w który gramy. Gdy znajduje się na liście wybieramy cheaty jakie chcemy zastosować po czym naciskamy przycisk Send Cheats to Plugin co powinno zaowocować zaktualizowaniem pamięci emulowanej gry (w dość dużym uproszczeniu PEC to nic innego jak Cheat Engine z gotową listą cheatów)

scr 12951281 Konfiguracja ePSXe (emulator Sony Playstation)

4) ePSXeCutor

Jednak jak na emulator przystało część gier „śmiga” znaczne lepiej niż zalecane pzeze mnie ustawienia więc granie w kilka gier na raz wymaga od nas ciągłych zmian w konfigu emu. Aby temu zapobiec powstał ePSXeCutor – niewielki frontend umożliwiający uruchamianie gier na swoich własnych profilach. Działanie aplikacji jest banalne – po prostu przy uruchomieniu gry PEC nadpisuje ustawienia ePSXe zapisane w rejestrze Windows.

epsxcutor Konfiguracja ePSXe (emulator Sony Playstation)

Z powodu przejścia przez konfigurowanie ePSXe tworzenie profili nie powinno sprawić wam większych kłowoptów- odbywa się analogicznie do konfigurowania ePSXe więc skoro przebrnąłeś przez ten cały poradnik to kwestia zaledwie kilku minut „połapania” się w GUI programu.

To by było na tyle w kwestii konfiguracji tego wspaniałego wehikułu czasu. Na zakończenie dodam jeszcze, że jakiś czas temu pracowałem nad własnym front endem pozwalającym m.in na ładowanie do emulatora gier skompresowanych do .zip/.rar/*.7z jednak projekt upadł z powodu nikłego zainteresowania.

Załączniki

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Przywracamy gadżety pulpitu w systemach Windows 8 i 10

Kabson

Konfiguracja FourDo (emulator Panasonic 3DO)

Kabson

Uaktywniamy czarny styl w Windows 10

Kabson

Konfiguracja Dolphin’a (Emulator Gamecube/Wii)

Kabson

Usuwamy ikonkę kłódki na plikach zaszyfrowanych EFS

Kabson

Aktywujemy prawy klawisz myszy na stronach zabraniających kopiowania

Kabson

avatar

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subksrybuj  
Powiadom o

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej