PC/EmulacjaPoradniki

Konfiguracja Virtual Jaguar (emulator Atari Jaguar & Jaguar CD)

Konsola Atari Jaguar zadebiutowała w 1995 roku. Konsola była hucznie nazywana pierwszym 64 bitowym sprzętem do grania jednak wspomniane 64 bity były dość „szemrane” i stanowiły raczej dobry chwyt marketingowy – zresztą mówiła o tym reklama samej konsoli:

Główny układ konsoli był w architekturze 32 bitowym z pomocniczymi 64 bitowymi koprocesorami więc moim zdaniem Jag nie był w cale pierwszym systemem 64 bitowym. Pierwszą prawdziwie 64 bitowym sprzętem był N+ ale nie o niej ten artykuł.

Tradycyjnie dla firmy Atari „coś poszło nie tak” i… konsola przegrała walkę z matematycznie słabszymi 32-bitowymi jednostkami (Sega Saturn oraz PSOne). Gwoździem do trumny było wydanie przystawki Jaguar CD która umożliwiała odpalanie tytułów zapisanych na nośnikach optycznych. Udostępniono o wiele za późno, by ta ciekawa konsola mogłaby nawiązać jakąkolwiek walkę z konkurencją.

Pomimo niewielkiej biblioteki gier na tę konsolkę wydanych zostało kilka naprawdę świetnych tytułów w które warto zagrać, więc zajmijmy się emulacją 😉

Moim zdaniem najlepszym dostępnym emulatorem tego systemu jest Virtual Jaguar który jest dostępny zarówno w wersji 32 jak i 64 bitowej.

scr 19450609 283x300 Konfiguracja Virtual Jaguar (emulator Atari Jaguar & Jaguar CD)

Sama aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze i właściwie wymaga od nas jedynie skonfigurowania ścieżek do romów oraz ustawień pada. Przechodzimy zatem do Jaguar > Configure i podajemy poprawne ścieżki do folderów software oraz EEPROMS.

scr 19751156 300x144 Konfiguracja Virtual Jaguar (emulator Atari Jaguar & Jaguar CD)

Folder EEPROMS zawiera nasze zapisane stany gier, zaś Software to folder z romami. Oczywiście możecie je ponazywać wg. własnego widzimisię jednak ja zostawiłem to jak jest. Konfiguracja pada (zakładka Controllers) jest dość kłopotliwa,  a to ze względu na obecność aż 15 klawiszy akcji dostępnych na padzie.

scr 20557906 238x300 Konfiguracja Virtual Jaguar (emulator Atari Jaguar & Jaguar CD)

Emulator obsługuje pady pracujące w trybie Xinput oraz standardowy digital zatem raczej nikt nie będzie miał problemów z podstawową konfiguracją pada. Dobrym pomysłem jest zbindowanie tylko krzyżaka, 3 przycisków Fire oraz Select i Start – klawisze numeryczne radzę zostawić tak jak są – najłatwiejszy dostęp do nich mamy z klawiatury numerycznej naszych klawiatur. Gdy już ścieżki oraz pada mamy ustawionego teraz wystarczy kliknąć w ikonkę insert Konfiguracja Virtual Jaguar (emulator Atari Jaguar & Jaguar CD) aby naszym oczom ukazała się lista Romów, które możemy uruchomić na naszym emulatorze:scr 21982671 300x248 Konfiguracja Virtual Jaguar (emulator Atari Jaguar & Jaguar CD)

I to właściwie wszystko by cieszyć się płynną emulacją konsoli Jaguar na naszym PC.

Na czas pisania tego poradnika Virtual Jaguar nie wspiera jeszcze przystawki Jaguar CD  i gier w formacie *.iso – i nie zanosi się na to, że kiedykolwiek otrzymamy taką funkcjonalność – ostatni news na stronie projektu jest z 2014 roku. Jeżeli naprawdę chcemy spróbować odpalić gry z tej przystawki polecam emulator Jagulator, któremu czasami udaje się uruchomić niektóre gry.

Na zakończenie – w co grać ? podaję wam moje top 3 przy których spędziłem trochę czasu:

Alien vs. Predator
ss avp 300x225 Konfiguracja Virtual Jaguar (emulator Atari Jaguar & Jaguar CD)

Rayman

ss rayman 300x225 Konfiguracja Virtual Jaguar (emulator Atari Jaguar & Jaguar CD)

Syndicate

syndicate jaguar 300x191 Konfiguracja Virtual Jaguar (emulator Atari Jaguar & Jaguar CD)

 

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen / 5. Liczba głosów:

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Citra – Emulator Nintendo 3DS

Kabson

Gramy w stare gry za pomocą DOSBox-X

Kabson

Emulujemy ZX Spectrum na PC (Fuse)

Kabson

Gramy gry z automatów na naszym PC (MAME)

Kabson

Kompresujemy obrazy płyt do formatu *.chd

Kabson

RetroArch – emulator do wszystkiego !

Kabson

Zostaw komentarz

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej