PC/EmulacjaPoradniki

MAME – konwersja romów split/merged z kompresją 7Zip

Będąc małolatem spędzałem miesiące w tzw. „automaciarniach” gdzie do grania, nie licząc zręcznych palców i sporej ilości złotówek potrzebne były jeszcze stalowe nerwy i dobre znajomości by nie dostać „w łep” za przysłowiowego „kredyta”. Teraz, gdy te „magiczne miejsca” prawie wyginęły i można je w sumie spotkać jedynie w miejscowościach wypoczynkowych do grania w tak słynne tytuły jak The Punisher czy też Cadillacs and Dinosaurs potrzebujemy w domu oryginalnego automatu, bądź emulatora wraz z odpowiednimi romami.  Jakiś czas temu „wypociłem” artykuł o najpopularniejszym emulatorze arcade dostępnym na PC a skoro ostatnio cieszy się tak dużym powodzeniem czas na kolejny poradnik 😉

Pojedyncze romy do MAME ważą naprawdę niewiele, zazwyczaj po kilka megabajtów. W dobie szerokopasmowego internetu większość osób decyduje się na pobranie tzw. fullsetu czyli paczki ważącej kilkadziesiąt gigabajtów i zawierającej niemal wszystkie dostępne gry pod ten emulator.

Niestety pomimo zastosowania kompresji zip fullset MAME waży obecnie już 60,6 GB i wciąż rośnie. Dzisiaj dla fanów starych boardów mam rozwiązanie które sprawi, że ich fullset zacznie ważyć znacznie mniej czyli przeprowadzimy konwersję romów do wersji merged wraz z zastosowaniem algorytmu 7Zip do kompresji.

Aby nie przedłużać do konwersji będziemy potrzebować:

Pobieramy obie paczki i wypakowujemy.

Stworzenie profilu

W pierwszej kolejności musimy stworzyć profil dla naszego setu w clrmamepro, po uruchomieniu tej aplikacji wyskoczy nam Profiler, klikamy w nim na Create… (1) a następnie wskazujemy lokalizację MAMEUI64.exe. (2)

2018 01 31 14h00 20 MAME   konwersja romów split/merged z kompresją 7ZipW polu Description (3) wpisujemy nazwę naszego profilu i klikamy na Create Profile (4). Teraz wystarczy wybrać nasz profil dwuklikiem i zaczekać, aż aplikacja stworzy swoją bazę danych. W trakcie tworzenia bazy może nam wyskoczyć kilka monitów, w każdym przypadku zgadzamy się na sugerowane działania.

Zmieniamy ustawienia clrmamepro

Właściwie nie mamy tutaj wiele do zrobienia, w pierwszej kolejności głównym oknie programu klikamy na Scanner i z pozycji You prefer wybieramy Merged Sets.

2018 02 01 14h09 50 MAME   konwersja romów split/merged z kompresją 7Zip

Po czym zamykamy okno. Teraz w głównym oknie programu klikamy na Settings, następnie na przycisk Compressor przechodzimy do zakładki 7Z i wskazujemy ścieżkę do aplikacji 7Zip (jak jej nie macie to oczywiście, musicie ją pobrać i zainstalować)

settt MAME   konwersja romów split/merged z kompresją 7Zip

Przystępujemy do konwersji

Pozostał nam ostatni krok, w głównym oknie programu klikamy na Rebulider

2018 02 01 14h25 52 MAME   konwersja romów split/merged z kompresją 7Zip

Następnie:

  • Wskazujemy ścieżkę do naszego fullsetu (1)
  • Wskazujemy folder dla przekonwertowanych plików (2)
  • W Merge Options wybieramy Merge Sets (3)
  • W Options zaznaczamy „ptaszka” przy Compress Files i z listy rozwijanej wybieramy .7z (4)

Jedynie co nam pozostało, to wciśnięcie przycisku Rebulid (5) co zainicjuje proces konwersji.

Cała ta operacja będzie niestety dość czasochłonna. System będzie musiał przepakować wspomniane 60 gigabajtów, więc przemielenie tego zajmie mu trochę czasu. W moim przypadku na moim dość już leciwym sprzęcie cały zabieg zajął aż 3 godziny !

Nasza paczka romów przed i po konwersji.

2018 02 01 14h37 28 MAME   konwersja romów split/merged z kompresją 7Zip

Czas na podsumowanie tego poradnika. Przed konwersją mój fullset w wersji 0.194 ważył aż 60,6 gigabajtów a po konwersji „tylko” 49,5. Wydaje mi się, że te lekko ponad 10 gigabajtów oszczędności ucieszy osoby z mniejszymi dyskami 😉

Jak oceniasz ten wpis ?

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy:

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Uruchamiamy Windows 1.01 w przeglądarce

Kabson

Konfiguracja FourDo (emulator Panasonic 3DO)

Kabson

The Punisher (1993)

Kabson

Emulujemy gry z XBOX 360 na PC (Xenia)

Kabson

Emulujemy gry z Virtual Boy na PC (VBjin)

Kabson

Emulacja konsoli NES/Pegasus

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest

15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej