PoradnikiPC/Emulacja

MAME – konwersja romów split/merged z kompresją 7Zip

Będąc małolatem spędzałem miesiące w tzw. “automaciarniach” gdzie do grania, nie licząc zręcznych palców i sporej ilości złotówek potrzebne były jeszcze stalowe nerwy i dobre znajomości by nie dostać “w łep” za przysłowiowego “kredyta”. Teraz, gdy te “magiczne miejsca” prawie wyginęły i można je w sumie spotkać jedynie w miejscowościach wypoczynkowych do grania w tak słynne tytuły jak The Punisher czy też Cadillacs and Dinosaurs potrzebujemy w domu oryginalnego automatu, bądź emulatora wraz z odpowiednimi romami.  Jakiś czas temu “wypociłem” artykuł o najpopularniejszym emulatorze arcade dostępnym na PC a skoro ostatnio cieszy się tak dużym powodzeniem czas na kolejny poradnik 😉

Pojedyncze romy do MAME ważą naprawdę niewiele, zazwyczaj po kilka megabajtów. W dobie szerokopasmowego internetu większość osób decyduje się na pobranie tzw. fullsetu czyli paczki ważącej kilkadziesiąt gigabajtów i zawierającej niemal wszystkie dostępne gry pod ten emulator.

Niestety pomimo zastosowania kompresji zip fullset MAME waży obecnie już 60,6 GB i wciąż rośnie. Dzisiaj dla fanów starych boardów mam rozwiązanie które sprawi, że ich fullset zacznie ważyć znacznie mniej czyli przeprowadzimy konwersję romów do wersji merged wraz z zastosowaniem algorytmu 7Zip do kompresji.

Aby nie przedłużać do konwersji będziemy potrzebować:

Pobieramy obie paczki i wypakowujemy.

Stworzenie profilu

W pierwszej kolejności musimy stworzyć profil dla naszego setu w clrmamepro, po uruchomieniu tej aplikacji wyskoczy nam Profiler, klikamy w nim na Create… (1) a następnie wskazujemy lokalizację MAMEUI64.exe. (2)

2018 01 31 14h00 20W polu Description (3) wpisujemy nazwę naszego profilu i klikamy na Create Profile (4). Teraz wystarczy wybrać nasz profil dwuklikiem i zaczekać, aż aplikacja stworzy swoją bazę danych. W trakcie tworzenia bazy może nam wyskoczyć kilka monitów, w każdym przypadku zgadzamy się na sugerowane działania.

Zmieniamy ustawienia clrmamepro

Właściwie nie mamy tutaj wiele do zrobienia, w pierwszej kolejności głównym oknie programu klikamy na Scanner i z pozycji You prefer wybieramy Merged Sets.

2018 02 01 14h09 50

Po czym zamykamy okno. Teraz w głównym oknie programu klikamy na Settings, następnie na przycisk Compressor przechodzimy do zakładki 7Z i wskazujemy ścieżkę do aplikacji 7Zip (jak jej nie macie to oczywiście, musicie ją pobrać i zainstalować)

settt

Przystępujemy do konwersji

Pozostał nam ostatni krok, w głównym oknie programu klikamy na Rebulider

2018 02 01 14h25 52

Następnie:

  • Wskazujemy ścieżkę do naszego fullsetu (1)
  • Wskazujemy folder dla przekonwertowanych plików (2)
  • W Merge Options wybieramy Merge Sets (3)
  • W Options zaznaczamy “ptaszka” przy Compress Files i z listy rozwijanej wybieramy .7z (4)

Jedynie co nam pozostało, to wciśnięcie przycisku Rebulid (5) co zainicjuje proces konwersji.

Cała ta operacja będzie niestety dość czasochłonna. System będzie musiał przepakować wspomniane 60 gigabajtów, więc przemielenie tego zajmie mu trochę czasu. W moim przypadku na moim dość już leciwym sprzęcie cały zabieg zajął aż 3 godziny !

Nasza paczka romów przed i po konwersji.

2018 02 01 14h37 28

Czas na podsumowanie tego poradnika. Przed konwersją mój fullset w wersji 0.194 ważył aż 60,6 gigabajtów a po konwersji “tylko” 49,5. Wydaje mi się, że te lekko ponad 10 gigabajtów oszczędności ucieszy osoby z mniejszymi dyskami 😉

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Emulujemy gry z Virtual Boy na PC (VBjin)

Kabson

Gramy w gry Arcade na PC (FinalBurn Neo)

Kabson

Czym są kody zawarte w sufiksach romów gier ?

Kabson

Gramy w gry z Segi Genesis na Androidzie/iOS bez emulatorów !

Kabson

Mortal Kombat I (1992) – lista ciosów

Kabson

Emulacja konsoli NES/Pegasus

Kabson

15 komentarzy

Avatar
white 1 kwietnia 2020 at 16:12

Cześć. Macie może jakieś rady dotyczące nowego seta 0.219? Nie spodziewałem się takiej ilości natłoku informacji związanej z emu starszych maszyn 🙂 Kurcze jak dla mnie to trochę sieczkę robią z tymi full setami i wszystkimi głupimi klonami.

Odpowiedz
Kabson
Kabson 2 kwietnia 2020 at 14:49

Znacznie poprawili kompatybilność. Robią tak od lat 😉
Co do fullsetów – a ktoś to pobiera inaczej ? Ja mam wersję merged spakowaną 7Zipem

Odpowiedz
Avatar
white 2 kwietnia 2020 at 16:42

Zrobiłem sobie komputer specjalnie na gry, inaczej, specjalnie dla żony bo mi za dużo mój zajmowała 🙂 Gameshare i nvidia shield a komp w piwnicy. Chcę przy okazji ustawić retroarch z jakąś sensowną kolekcją, niestety nie dopracowali tematu z romami mame, działają, ale wybranie np 150-200 hitów zajmie sporo czasu.

Odpowiedz
Kabson
Kabson 4 kwietnia 2020 at 12:02

Ja dałem sobie spokój z retroarchem i mame. Strasznie długo set odświeża, a dwa jest dokładnie tak jak piszesz. Ciężko jest go ożenić z mame.

Odpowiedz
Avatar
white 4 kwietnia 2020 at 12:10

Znalazłem takie mini rozwiązanie, facet zrobił plik bat z ręcznie zrobioną listą jakiś 600 tytułów. Jeszcze zanim się zorientowałem że można w manuał scan wrzucić nowszy plik dat do rozpoznania nazw romów ściągłem 3 sety. Teraz jest spoko, jeszcze trzeba skonstruować arcade stick i będzie cacy 🙂

Odpowiedz
Kabson
Kabson 4 kwietnia 2020 at 12:12

Też o takim marzę,albo o całym cabinecie. Niestety… brak miejsca na chacie.

Odpowiedz
Avatar
white 4 kwietnia 2020 at 12:17

Finalnie chcę zrobić właśnie pełnowymiarowy cabinet 😀 Jak żona nie pozwoli postawić w mieszkaniu to będzie w piwnicy, lodówka na browar już tam jest.

Odpowiedz
Kabson
Kabson 4 kwietnia 2020 at 12:26

Możesz połączyć 2w1. Podzespoły komputerowe są obecnie bardzo małe 😉

Odpowiedz
Avatar
white 4 kwietnia 2020 at 12:43

Możliwości jest multum, mogę tego piwnicznego kompa nawet wsadzić, albo android tv boxa z moonlight, wifi mam wszędzie z paru anten unifi, albo rzeczywiście jakiś mini komputer. Tylko że emulacja nowszych sprzętów już jednak wymaga mocy 🙂 Dlatego bym bardziej myślał albo o pełnym komputerze z mocniejsza grafiką, albo zdalne granie.

Odpowiedz
Kabson
Kabson 6 kwietnia 2020 at 15:13

Chodziło mi o ożenienie lodówki z cabinetem. Ale Twoja myśl techniczna jest również OK.

Avatar
white 6 kwietnia 2020 at 15:27

Aaaa, nie zrozumiałem, ale przyznam że powiedziałem żonie o połącziu lodówki z automatem, na szczęście pozwala mi pomarzyć 🙂 Daniel Negrau, gość od pokera, ma wbudowaną kege z browarem.
Najpierw muszę złożyć jakiś arcade stick, cały cabinet to plac tak na przyszłość 🙂

iPOD
iPOD 23 lutego 2019 at 15:07

Wiem, jak tak pokastrować fullset. Jak znajdę czas to napiszę poradnik 🙂

Odpowiedz
Avatar
mr.retroboy 1 lutego 2019 at 13:06

Dobry tutorial, a co z Clone Games? Możemy jakoś pozostawić parent ROM ze wszystkimi potrzebnymi plikami a wyrzucić np. wersji jap,kor, USA czy EUR itp.?

Odpowiedz
Kabson
Kabson 1 lutego 2019 at 20:26

Nigdy nie zastanawiałem się nad tego typu rozwiązaniem – generalnie jak mieć fullset to calutki 😉
Z tego co wygooglałem to można by to zrobić ROMLister, albo mame content manager – ale jak wspomniałem w życiu się tym nie zajmowałem.
Jednak nie wiem jaką funkcjonalność ma później taki kastrat. np. słynny Pacman jest klonem japońskiego Puckmana…

Odpowiedz
Avatar
Fabian Bodek 5 lutego 2018 at 15:54

Oooo! Właśnie czegoś takiego szukałem. Dzięki!

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.