PoradnikiPC/Emulacja

Emulujemy gry z Amigi na PC (FS-UAE)

Dzisiaj przedstawię wam najprostszy sposób na emulowanie Amigi za pomocą emulatora FS-UAE. W naszym internecie jest wiele poradników jak emulować gry z Amigi wykorzystując WinUAE jednak uznałem, że prezentowany przeze mnie emulator jest bardziej przyjazny dla użytkownika, który po prostu chce chwilkę pograć w takie tytuły jak Gobliiins, Syndicate czy też nieśmiertelny Cannon Fodder a nie chcecie spędzić pół godziny nad konfiguracją aplikacji.

Jak wiecie samych wersji Amisi wyszło kilka, do tego obsługiwały one przeróżne rozszerzenia (tj. karty turbo, Blizzard, i takie tam…) zatem emulacja Amigi jest znacznie bardziej skomplikowana od emulacji takiego Pegasusa czy też Playstation.

Dlatego też chcę wam przedstawić jak najprostsze rozwiązanie tj. uruchamianie gier z dyskietek (a właściwie z ich obrazów). Wystarczy to nam do uruchomienia ok 95% gier dostępnych na ten system.

Co będzie nam potrzebne:

Emulator FS-UAE pobieramy ze strony projektu, warto wybrać wersję portable – nie śmieci ona w naszym rejestrze.

Pliki kickstart. Jest to program rozruchowy zawarty w kości ROM – czyli taki archaiczny BIOS. Tutaj znajduje się lista polecanych  kicksartów a możecie je pobrać np. stąd jednak ostrzegam, że kwestia legalności takich romów w Polsce jest bardzo dyskusyjna, więc lepiej “wyciągnąć” kickstart ze swojej własnej Amigi 😉

Obrazy dyskietek – tutaj wam mogę jedynie podpowiedzieć, poszukajcie sobie torrenta “WHDLoad Collection”, albo odwiedzić proponowane przeze mnie strony poświęcone emulacji.

Konto na OpenRetro Game Database. Założenie konta jest darmowe, a to właśnie dzięki dostępowi do ich bazy danych nie będziemy mieli problemów z konfiguracją FS-UAE. Po prostu emulator automatycznie połączy się z bazą danych i pobierze gotowe ustawienia dla naszej kolekcji romów.

FS-UAE – Importowanie plików kickstart.

W pierwszej kolejności musimy zaimportować pliki startowe do emulatora. W tym celu uruchamiamy Launcher.exe i naciskamy na logo znajdujące się w lewym górnym rogu, następnie wybieramy pozycję Importuj pliki kickstart. Otworzy nam się nowe okienko w którym klikacie na przeglądaj, wskazujecie folder z pobranymi kickami i klikacie na Importuj.

win

Po wykonaniu operacji możemy zamknąć te okno. Z pewnością zauważycie, że FS-UAE nie zaimportował wam kickstartu Amigi 3000. Ten model posiadał kicka wczytywanego z dysku więc jego import jest trochę bardziej skomplikowany. Na nasze szczęście, do grania wystarczą nam romy z Amigi 500, 600 oraz 1200 😉 

Logowanie do OpenRetro Database.

Ponownie klikamy na logo i wybieramy pozycję Zaloguj/Zarejestruj. Wpisujemy swoje dane i logujemy się na konto. 

emulator amigi windows
Po poprawnym uwierzytelnieniu FS-UAE pobierze potrzebne mu dane z serwera. Potrwa to kilka minut zatem cierpliwości 😉

Jeżeli kiedykolwiek zajdzie potrzeba aktualizacji bazy danych gier możecie to zrobić z tego samego menu.

FS-UAE – Aktualizacja bazy danych plików.

Teraz nadszedł czas na dodanie naszych romów (obrazów dyskietek) do bazy danych emulatora. Kolejny raz klikamy na logo, i wybieramy Aktualizacja bazy danych plików. Otworzy to nam nowe okno, w którym musimy dodać ścieżkę do folderu z grami, a następnie wcisnąć przycisk Skanuj.

emulator amigi windows
Ten proces również zajmie trochę czasu. W przypadku wspomnianego WHDLoad Collection możecie spodziewać się nawet 5 minutowego mielenia dyskiem twardym.

FS-UAE – Podstawowe ustawienia.

Zanim zaczniemy podróż do przeszłości musimy jeszcze trochę pogrzebać w ustawieniach. W tym celu jeszcze raz klikamy w logo znajdujące się wiadomo gdzie i rozwijanej listy klikamy na Ustawienia.

W pierwszej kolejności musimy ustawić nasz joystick. Niestety na tę chwilę nie posiadam gamepada aby zaprezentować jego konfigurację, więc ustanawiam sobie domyślny Joystick na klawiaturę:
fs uae joystickGdy dorobię się pada (a właściwie, gdy moja konsola PS4 Pro wróci z wakacji…) napisze tutka, jak go skonfigurować. 

Następnie warto się “zatroszczyć” o to by emulator wyświetlał nam tylko dostępne gry. W tym celu przechodzimy pod Baza danych gier i ustawiamy wyświetlanie tak jak na screenie:

amiga baza danych
Zgaduję, że gdy czytasz ten tekst masz już ponad 18 lat, więc w tym miejscu możesz odblokować gry dla dorosłych. W sumie to zabawne, że kiedyś te kilkanaście pikseli budziło zgorszenie.

Teraz niewielki trick, przechodzimy pod Ustawienia zaawansowane i w polu wpisujemy:

keyboard_key_f1 = action_save_state_1
keyboard_key_f2 = action_restore_state_1

savestatyDzięki temu w każdej grze będziemy mogli szybko zapisywać stan gry (F1) oraz go wczytywać (F2).

FS-UAE Gramy !

2018 07 08 10h25 00

I to już właściwie wszystko jeżeli chodzi o podstawy obsługi tego emulatora. Oczywiście ta aplikacja potrafi znacznie więcej ale stwierdziłem, że jeżeli zajdzie potrzeba wytłumaczenia komuś np. manualnego dodania gier do bazy danych to napiszę kolejny poradnik, gdyż emulacja Amigi to temat rzeka i nie nadaje się na jeden olbrzymi artykuł 😉

Na zakończenie podpowiem, że podczas emulacji pod klawiszem F12 mamy ukryte dodatkowe menu emulatora.

To by było na tyle, dziękuję za uwagę i wytrwanie do końca 😉

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 5

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Polacy nie gęsi: Pechowy Prezent (1995)

Kabson

Przypominamy sobie jak wyglądał system Windows 95

Kabson

Konfiguracja yabause (Emulator Segi Saturn)

Kabson

Jak używać zmodyfikowanych tekstur w emulatorze Dolphin.

Kabson

Gramy w stare gry za pomocą DOSBox

Kabson

Konfiguracja Dolphin’a (Emulator Gamecube/Wii)

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest

9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej