PoradnikiPC/Emulacja

Uruchamiamy gry z Playstation 3 na PC ! (RPCS3)

Emulacja konsoli Sony Playstation 3 stała się faktem, dziś przedstawiam wam emulator RPCS3 który umożliwia uruchomienie i ogranie tytułów z PS3 na PC, z jednym małym ale…

Konsola Playstation 3 wyrwała mi kilka lat z życiorysu i jako fan emulacji, z zaciekawieniem patrzyłem na rozwój emulatora RPCS3 nad rozwojem którego wciąż pracuje wiele osób. Dzisiaj zajmiemy się próbą poprawnego skonfigurowania emulatora RPCS3.

Jakie wymagania wymagania sprzętowe ma emulator Playstation 3 ?

Jak łatwo się domyśleć, emulator posiada olbrzymie wymagania sprzętowe. Porządny I5 to minimum, aby cieszyć się poprawną emulacją. W przypadku procków AMD muszę was rozczarować. Nic innego niż Ryzen (obecnie) RPCS3 nie podejdzie. Co do GPU emulatorowi “podpasują” karty od AMD, ewentualnie NVIDIA obsługująca Vulkan. Sprawa ilości pamięci RAM jest wciąż otwarta – czym więcej, tym lepiej dla nas 😉

Emulacja Playstation 3 na systemie Windows – co będzie nam potrzebne ?

Przede wszystkim musicie pobrać emulator RPCS3. Możecie to zrobić za darmo ze strony głównej projektu, gdyż emulator udostępniony jest jako oprogramowanie typu open-source.

Następnie musicie pobrać oryginalne oprogramowanie (firmware) konsoli Playstation 3. W przeciwieństwie do tzw. biosów do innych emulatorów które są legalne jedynie wtedy, gdy sami je zdumpujemy FW konsoli możemy pobrać bezproblemowo stąd.

Opcjonalnie, jeżeli nie posiadacie Microsoft Viusal C++ Redistributable pobieracie instalator i instalujecie biblioteki w systemie.

Oczywiście nie możecie zapomnieć o grach, ale o nie musicie zatroszczyć się sami 😉 Gry na PS3 potrafią zajmować po kilka(naście) gigabajtów, więc zanim zaczniemy próbę znalezienia i uruchomienia interesującego nas tytułu, warto odwiedzić oficjalną listę kompatybilności RPCS3 aby sprawdzić, czy dany tytuł w ogóle odpala na emulatorze.

Instalacja firmware na emulatorze RPCS3

Zanim zaczniemy swoją przygodę z grami z Playstation 3 na PC musimy zainstalować firmware w naszym emulatorze.  Jest to krok konieczny, gdyż w oprogramowaniu samej konsoli znajdują się biblioteki wykorzystywane przez sam emulator.

Aby nie przedłużać, uruchamiamy emulator RPCS3 i z lewego górnego rogu wybieramy File -> Instal Firmware.

Bez nazwy 1 2
Po czym wskazujemy nasz plik PS3UPDAT.PUP. Chwilę czekamy i… gotowe. W naszym emulatorze zagościł soft z konsoli 😉

RPCS3 – podstawowa konfiguracja.

Z pewnością ucieszę was, że emulator tuż po instalacji FW jest gotowy do pracy. Większość proponowanych przez autorów ustawień gwarantuje płynną rozgrywkę o ile nasz sprzęt nam na to pozwoli. Warto jedynie sprawdzić czy nasz renderer został poprawnie wykryty:

Bez nazwy 2
API Vulkan’a jest najwydajniejsze zatem jeżeli nasza karta wspiera tą technologię warto z niej skorzystać. 

Co do obłożenia sterowania. Emulator poprawnie rozpoznaje większość padów obsługujących Xinput zatem nie ma z nimi problemów, wystarczy wybrać je w konfiguracji Pads:

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by grać jak rasowy #pcmasterace i skonfigurować emulator pod myszkę i klawiaturę. Ale muszę was uprzedzić, że tak niemal nie da się grać 😉

RPCS3 – gramy w gry 😉

Po ustawieniu sterowania oraz domyślnej grafiki nie pozostaje nam nic innego jak spróbować uruchomić jakąś z gier. W chwili obecnej emulator Playstation 3 nie obsługuje obrazów *.iso i nie uruchamia gier bezpośrednio wsadzonych w napęd BD. Większość gier krążących po torrentach to zrzuty zawartości płyt, więc wystarczy je wypakować do dowolnego folderu a następnie klikamy na Open i nawigujemy do roota naszej płyty, którą uruchomimy:
Bez nazwy 1 3
Na roocie płyty znajdują się zazwyczaj dwa foldery. PS3_GAME to folder zawierający dane gry, PS3_UPDATE jak sama nazwa wskazuje to miejsce przeznaczone na aktualizację firmware konsoli. PS3_UPDATE jest nam zupełnie niepotrzebne i możemy je spokojnie usunąć.

Po wskazaniu gry musimy jeszcze poczekać, aż emulator skompiluje sobie moduły PPU:

2020 05 14 19h44 27

W zależności od uruchamianej gry tych modułów może być od kilkudziesięciu aż do ponad trzystu i proces ten może zająć nawet 15 minut. I tutaj mam dla was dwie wiadomości. Dobrą i złą. Dobra jest taka, że taka kompilacja jest jednorazowa, zaś zła – RPCS3 postępuje tak z każdą dodawaną grą.

RPCS3 potrafi również zainstalować gry z plików *.pkg. Najprościej jest przeciągnąć taki plik nad okno emulatora i aplikacja odwali za nas całą robotę.

RPCS3 – wydajność emulacji.

Tutaj niestety nie jest za różowo. Przy większych tytułach na moim dwuletnim MSI GV62 8RC wyciągam maksymalnie 30 klatek jednak w większości gier doświadczam ciągłych spadków.

Zrzut ekranu 298

Gry “indycze” i większość 2D działają u mnie całkiem sprawnie i “nawet” można w nie spokojnie pograć. Emulator nie łączy się z siecią PSN i nie możemy do niego pobrać gier zakupionych w sklepie. Trofea możemy jednak zdobywać offline bez problemu 😉

Niestety nie mam pod ręką żadnej mocniejszej maszyny, możecie pisać w komentarzach co i na jakim sprzęcie udało się wam odpalić 😉

Moje 3 grosze o emulatorze Playstation 3 (RPCS3) 

Nie wynajdę koła na nowo jak napiszę, że jestem pod dużym wrażeniem prac nad tym emulatorem. Nie ma tygodnia, by projekt nie był aktualizowany (dodano niedawno nawet moduł autoupdate). 

Emulator jest jednak na razie w fazie Alpha i jeszcze dużo czasu upłynie w Wiśle, zanim sprzęty które znajdują się w zasięgu naszego portfela będą w stanie płynnie emulować gry z konsoli, którą teraz można kupić już za 200 zeta…

 To by było na tyle, dziękuję za wytrwanie do końca.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Emulujemy Atari 65XE na PC (Altirra)

Kabson

Konfiguracja Project64 (emulator Nintendo 64)

Kabson

Emulujemy Watara Supervision na PC (Wataroo)

Kabson

Gramy w gry Arcade na PC (FinalBurn Neo)

Kabson

Emulacja Sony Playstation 2 na Androidzie

Kabson

Jak używać kodów w emulatorze PCSX2

Kabson

3 komentarze

Avatar
Polan 20 grudnia 2021 at 04:03

Siema, nie wiem czy ktoś to czyta czy nie ale mam problem z emulatorem posiadam i7 9700k i rtx 2070, gierki mi chodza wszystkie w 60 fps ale przy WWE czy UFC 3 postacie są czerwone całe ktoś moze wie jak to ewentualnie naprawic?
https://prnt.sc/23oiita

Odpowiedz
Kabson
Kabson 25 grudnia 2021 at 00:59

Według listy kompatybilności te gry nie są w pełni emulowane.

Odpowiedz
Avatar
Polan 25 grudnia 2021 at 14:19

aa dzieki! sciagalem kilka innych wersji kazda tak samo dzialala myslalem ze ma zle skonfigurowanego emulatora

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.