PC/EmulacjaPoradniki

Emulujemy ZX Spectrum na PC (Fuse)

Komputer osobisty ZX Spectrum zadebiutował w 1982 roku. Jak na tamte czasy sprzęt był dość mocny, oferował 8 bitowy procesor 3,5 MHz i 48 kb pamięci RAM. Rozdzielczość wyświetlanej grafiki również była imponująca. Całe 256 × 192 piksele w trybie graficznym, oraz 24 × 32 w trybie tekstowym.  Dzisiaj z takich parametrów możemy się tylko śmiać, przecież już nawet co druga kuchenka mikrofalowa ma lepsze parametry, a jednak takie podzespoły 40 lat temu wystarczyły aby podbić rynek komputerów domowych.

W sieci znajdziecie kilka emulatorów ZX Spectrum zarówno płatnych, jak i darmowych. Zaprezentuję wam moim zdaniem najprostszą i sprawdzoną (co nie oznacza, że najbardziej kompatybilną) metodę na uruchomienie programów z ZX Spectrum w systemie Windows. 

Co będzie nam potrzebne do emulacji ZX Spectrum na PC ?

 • Emulator Fusepobieramy go ze strony głównej projektu.
 • Plików z programami. Jako, że ZX Spectrum to już abandonware pełna gębą, łapcie link na archive.org. 

Aby załadować plik wystarczy z menu emulatora wybrać File > open i wskazać interesujący nas plik. Możemy również skorzystać z klawisza F3, aby wywołać wybór pliku z programem.

Zrzut ekranu 124 Emulujemy ZX Spectrum na PC (Fuse)

Tak jak wspomniałem wcześniej, ZX Spectrum generował obraz wielkości znaczka pocztowego. Podstawowa konfiguracja wyświetla więc okienko o takiej wielkości ja naszym pulpicie. Aby zwiększyć wielkość renderowanego okna przechodzimy pod Options > Filter… i wybieramy któryś z dostępnych filtrów. Warto tutaj na chwilę się zatrzymać i poeksperymentować, gdyż poprawnie dobrany filtr znacznie poprawia grafikę (o ile te piksele tak można nazwać…) w grze. Wszystkie screeny z tego poradnika robiłem wykorzystując filtr AdvMAME 2x.

Pozostała nam konfiguracja pada. Jest ona banalnie prosta, wystarczy odwiedzić Options > Joysticks i przypisać potrzebne nam klawisze.

I to właściwie tyle, jeżeli chodzi o konfigurację emulatora ZX Spectrum

ZX Spectrum – przykładowe gry:

Mała ciekawostka, komputer ZX Spectrum został wykorzystany przy tworzeniu kultowego polskiego filmu Seksmisja. To właśnie na nim zmontowano efekty specjalne.

Jak widzicie podstawowa emulacja komputera ZX Spectrum w systemie Windows jest niezwykle banalna. Dosłownie po wykonaniu kilku kliknięć jesteśmy w stanie sprawdzić, w co grało się niemal pół wieku temu.

Niestety dla dzisiejszych graczy, tytuły z ZX Spectrum są praktycznie nie grywalne. Moim zdaniem od emulacji tego typu sprzętów nie odbija się jedynie osoby, które w młodości jakimś cudem posiadali ten komputer.

Na zakończenie: 11 gier na ZX Spectrum, które warto zobaczyć:

 1. Rainbow Islands: The Story Of Bubble Bobble 2 (1987)
 2. Daley Thompson’s Decathlon (1984)
 3. Bomb Jack (1984)
 4. Operation Wolf (1987)
 5. The Lords Of Midnight (1984)
 6. Target: Renegade (1988)
 7. Jetpac (1983)
 8. Chase H.Q (1988)
 9. Elite (1984)
 10. The Hobbit (1982)
 11. Knight Lore (1984)

Dziękuję za uwagę.

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen / 5. Liczba głosów:

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

DuckStation – doskonała alternatywa dla emulatora ePSXe

Kabson

Przypominamy sobie jak wyglądał system Windows 95

Kabson

Mega Paczka 54 emulatorów dla Playstation Portable

Kabson

Emulujemy gry z Amigi na PC (FS-UAE)

Kabson

Jak dodać nowe rdzenie w Retroarch ?

Kabson

Emulujemy gry z Wii U na PC (Cemu)

Kabson

1 komentarz

SzaU
SzaU 14 czerwca 2022 at 23:13

Spectruma miał mój ojciec, zaraz mu linka pokażę 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej