Komputer osobisty ZX Spectrum zadebiutował w 1982 roku. Jak na tamte czasy sprzęt był dość mocny, oferował 8 bitowy procesor 3,5 MHz i 48 kb pamięci RAM. Rozdzielczość wyświetlanej grafiki również była imponująca. Całe 256 × 192 piksele w trybie graficznym, oraz 24 × 32 w trybie tekstowym. Dzisiaj z takich parametrów możemy się tylko śmiać, przecież już nawet co druga kuchenka mikrofalowa ma lepsze parametry, a jednak takie podzespoły 40 lat temu wystarczyły aby podbić rynek komputerów domowych.
W sieci znajdziecie kilka emulatorów ZX Spectrum zarówno płatnych, jak i darmowych. Zaprezentuję wam moim zdaniem najprostszą i sprawdzoną (co nie oznacza, że najbardziej kompatybilną) metodę na uruchomienie programów z ZX Spectrum w systemie Windows.
Co będzie nam potrzebne do emulacji ZX Spectrum na PC ?
- Emulator Fuse – pobieramy go ze strony głównej projektu.
- Plików z programami. Jako, że ZX Spectrum to już abandonware pełna gębą, łapcie link na archive.org.
Aby załadować plik wystarczy z menu emulatora wybrać File > open i wskazać interesujący nas plik. Możemy również skorzystać z klawisza F3, aby wywołać wybór pliku z programem.
Tak jak wspomniałem wcześniej, ZX Spectrum generował obraz wielkości znaczka pocztowego. Podstawowa konfiguracja wyświetla więc okienko o takiej wielkości ja naszym pulpicie. Aby zwiększyć wielkość renderowanego okna przechodzimy pod Options > Filter… i wybieramy któryś z dostępnych filtrów. Warto tutaj na chwilę się zatrzymać i poeksperymentować, gdyż poprawnie dobrany filtr znacznie poprawia grafikę (o ile te piksele tak można nazwać…) w grze. Wszystkie screeny z tego poradnika robiłem wykorzystując filtr AdvMAME 2x.
Pozostała nam konfiguracja pada. Jest ona banalnie prosta, wystarczy odwiedzić Options > Joysticks i przypisać potrzebne nam klawisze.
I to właściwie tyle, jeżeli chodzi o konfigurację emulatora ZX Spectrum.
ZX Spectrum – przykładowe gry:
Mała ciekawostka, komputer ZX Spectrum został wykorzystany przy tworzeniu kultowego polskiego filmu Seksmisja. To właśnie na nim zmontowano efekty specjalne.
Jak widzicie podstawowa emulacja komputera ZX Spectrum w systemie Windows jest niezwykle banalna. Dosłownie po wykonaniu kilku kliknięć jesteśmy w stanie sprawdzić, w co grało się niemal pół wieku temu.
Niestety dla dzisiejszych graczy, tytuły z ZX Spectrum są praktycznie nie grywalne. Moim zdaniem od emulacji tego typu sprzętów nie odbija się jedynie osoby, które w młodości jakimś cudem posiadali ten komputer.
Na zakończenie: 11 gier na ZX Spectrum, które warto zobaczyć:
- Rainbow Islands: The Story Of Bubble Bobble 2 (1987)
- Daley Thompson’s Decathlon (1984)
- Bomb Jack (1984)
- Operation Wolf (1987)
- The Lords Of Midnight (1984)
- Target: Renegade (1988)
- Jetpac (1983)
- Chase H.Q (1988)
- Elite (1984)
- The Hobbit (1982)
- Knight Lore (1984)
Dziękuję za uwagę.
2 komentarze
BombJack! Ile w to grałem, ale na C64 🙂
Spectruma miał mój ojciec, zaraz mu linka pokażę 🙂