PC/EmulacjaPoradniki

Instalujemy Windows 95 na PCem

Pcem jest emulatorem systemów PC który został stworzony z myślą o emulowaniu systemów IBM PC z lat 1981 – 1996. Jako, że coraz częściej mam z nim do czynienia postanowiłem naskrobać krótki poradnik w jaki sposób zainstalować system Windows 95 na Pcem. Pozwoli to nam na uruchamianie starych gier i programów bez potrzeby mozolnej konfiguracji Windows 95 na np. Virtualbox

Pcem – wymagania sprzętowe.

Aby poprawnie emulować Windows 95 wraz z pełnym wsparciem akceleratora graficznego potrzebujemy naprawdę szybkiego CPU. Ja testuję projekt na  i7 3820 i osiągam w miarę zadowalającą płynność przy emulacji Pentium MMX 200. Pamięć RAM ma drugorzędne znaczenie, ale fajnie byłoby posiadać minimum 8 GB.

Co będzie nam potrzebne do instalacji Windows 95 na PCem ?

  • PCem – program pobieramy ze strony głównej projektu.
  • Windows 95 OSR 2.5 – obraz płyty możemy pobrać stąd, ewentualnie skorzystać ze swojej oryginalnej płytki. Ważne! ta wersja jest najbardziej kompatybilna z PCem, możecie próbować zainstalować polską wersję, jednak mogą wystąpić z nią problemy.
  • PCem Extras – Aby maksymalnie uprościć czekające nas zadanie postanowiłem przygotować gotową paczkę zawierającą potrzebne nam sterowniki, biosy systemów i obraz dyskietki. Możecie je pobrać z naszego forum.

Instalujemy Windows 95 na PCem.

Gdy posiadamy już wszystkie niezbędne pliki, możemy zająć się konfiguracją PCem.

Podstawowa konfiguracja:

Po rozpakowaniu archiwum zawierającego PCem z archiwum PCem Extras kopiujemy folder /roms/ do głównego katalogu emulatora PCem. W razie potrzeby wyrażamy zgodę na nadpisanie plików.

Gdy operacja kopiowania się zakończy uruchamiamy emulator. Klikamy na ikonkę w lewym dolnym rogu, aby dodać nową maszynę:

%name Instalujemy Windows 95 na PCem

Po czym nazywamy ją Windows 95, po chwili wyskoczy nam okienko konfiguracji nowej maszyny:

W pierwszej zakładce w polu Machine wybieramy [Socket 7] Shuttle HOT-557, pamięć ram ustawiamy na 128 MB. Więcej nie będzie nam potrzebne: Wybieramy procesor, jaki będziemy starać się emulować. W przypadku tego poradnika wybrałem Pentium MMX 200 aby cieszyć się dobrą emulacją gier 3D, jednak wy możecie wybrać jakiś słabszy, gdy wasz CPU tego nie ogarnie 😉

%name Instalujemy Windows 95 na PCem

W kolejnej zakładce mamy trochę więcej do roboty. W Device ustawiamy S3 ViRGE/DX, Speed ustawiamy na Fast VLB/PCI i stawiamy „ptaszka” przy Voodoo Graphics. Na zakończenie klikamy w ikonkę znajdującą się po prawej stronie Voodoo Graphics i ustawiamy wszystko tak jak na screenie:

%name Instalujemy Windows 95 na PCem

W zakładce Sound wybieramy kartę dźwiękową, w moim poradniku użyjemy Sound Blaster AWE32:

%name Instalujemy Windows 95 na PCem
Pora na skonfigurowanie naszego dysku twardego, na którym „postawimy” Windows 95. W tym celu przechodzimy do kolejnej zakładki, klikamy w plusik i wskazujemy miejsce w którym nasz dysk zostanie utworzony. Aby uzyskać 8GB HDD (większy nie będzie nam nigdy potrzebny…) w polu Cylinders wpisujemy 16383.

%name Instalujemy Windows 95 na PCem
Po kliknięciu na OK PCem utworzy nam dysk a my możemy zamknąć kreator konfiguracji maszyny. Nie mamy tutaj nic więcej do roboty ;-).

PCem konfiguracja BIOS-u.

Ta część nie jest obowiązkowa, jednak zalecam trochę pogrzebać w BIOS maszyny, aby przyśpieszyć bootowanie systemu. W tym celu po uruchomieniu maszyny wirtualnej naciskamy DEL i przechodzimy do pozycji STANDARD CMOS SETUP. Naszym zadaniem jest ustawienie  Primary Slave, Secondary Master oraz Secondary Slave na None. Z tym nie powinniście mieć problemu. Po bios nawigujemy za pomocą klawiatury, zresztą ściągawkę co robi dany klawisz macie przedstawioną na dole ekranu.

%name Instalujemy Windows 95 na PCemPo czym zapisujemy ustawienia i wychodzimy z BIOSU.

Możemy już uruchomić naszą maszynę.

Tworzymy partycję dysku.

Start naszego systemu zakończy się na informacji, że nie znaleziono bootowalnego dysku:

%name Instalujemy Windows 95 na PCem
Klikamy zatem na Disc > Change Drive A: i wybieramy plik Boot.img z folderu PCem Extras. Teraz wybieramy System > Hard reset aby uruchomić ponownie maszynę.

Po chwili wyskoczą nam 3 opcje, wybieramy z nich pierwszą naciskając Enter:

%name Instalujemy Windows 95 na PCem
Gdy pojawi się nam znak zachęty wklepujemy fdisk:

%name Instalujemy Windows 95 na PCem
Program partycjonujący zapyta się nas, czy będziemy korzystać z dużych dysków. Naciskamy Y i potwierdzamy klawiszem Enter:

%name Instalujemy Windows 95 na PCem
Na kolejnym ekranie wybieramy pierwszą pozycję Create DOS partition or Logical DOS Drive:
%name Instalujemy Windows 95 na PCem Na kolejnym screenie wybieramy Create Primary DOS Partition, a na zakończenie zezwalamy  na propozycję programu fdisk:

%name Instalujemy Windows 95 na PCem
Teraz ponownie wybieramy System > Hard reset aby uruchomić maszynę. Ponownie musimy zabootować system z dyskietki i wybrać pierwszą opcję z menu.

Gdy zobaczymy znak zachęty wklepujemy format C: i cierpliwie czekamy na zakończenie operacji.

%name Instalujemy Windows 95 na PCem
W ten sposób przygotowaliśmy nasz dysk do instalacji systemu Windows 95.

Instalujemy Windows 95 na PCem.

Z menu wybieramy CD-ROM > Load image… i wskazujemy ścieżkę do pliku .iso, zawierającego nasz system. Ponownie musimy dojść do znaku zachęty. Możemy sprawdzić, czy obraz .iso został poprawnie zamontowany wydając następujące polecenia:

E:
dir

%name Instalujemy Windows 95 na PCemTeraz wystarczy wpisać setup.exe i potwierdzić enterem, aby rozpocząć instalację systemu.

Sama instalacja jest banalnie prosta i nie powinna nastręczyć wam problemów:

Właściwie oprócz podania klucza produktu i nazwania swojej maszyny klikamy na Next.

Pamiętajcie jedynie o tym, by na zakończenie instalacji kliknąć w Disc > Eject Drive A: aby usunąć obraz startowy dyskietki. Nie będzie już nam potrzebna.

Podczas pierwszego uruchomienia systemu Windows 95 napotkamy błąd:

%name Instalujemy Windows 95 na PCem

Który totalnie możemy olać.

Instalacja sterowników, monitora oraz DirectX

Pozostało nam skonfigurować system. W pierwszej kolejności ładujemy do emulatora obraz WIN_95_PCemu_Extras.iso i rozpakowujemy sterowniki z folderu voodoo2-30202 na dysk C: do folderu GFX.  Klikamy PPM na ikonce Mój komputer, wybieramy właściwości i przechodzimy pod Device Manager i klikamy w Other Devices:

%name Instalujemy Windows 95 na PCem

Klikamy w zakładkę Driver > Update Driver i wskazujemy nasze rozpakowane pliki:

%name Instalujemy Windows 95 na PCem

Po czym restartujemy komputer.

Teraz klikamy w puste pole na pulpicie, wybieramy Properties… W zakładce Adapter klikamy w przycisk Change, następnie w Have Disk i wybieramy folder s3_virge z obrazu WIN_95_PCemu_Extras.iso:

%name Instalujemy Windows 95 na PCem

Odblokuje to nam wybór wyższych rozdzielczości w Windows 95 ma PCem.

Na zakończenie instalujemy DCOM95.exe po czym restartujemy maszynę i na koniec  DX80eng.exe z płyty WIN_95_PCemu_Extras.iso.

W ten mozolny sposób posiadamy gotową maszynę z Win95 przeznaczoną do grania w stare gry.

PCem vs DosBOX

Osobiście używam PCem wyłącznie do gier z Win 95/98 i w tym celu ten program spisuje się idealnie. Do gier pisanych stricte pod DOS’a poloecam DOSBox-X który nie wymaga aż tak karkołomnej konfiguracji, aby sobie trochę pograć.

Dziękuję za uwagę.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 2

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Normality Inc. (1996)

Kabson

Outlaws (1997)

Kabson

Quarantine II: Road Warrior (1996)

Kabson

World Rally Fever: Born on the Road (1996)

Kabson

4D Sports Driving (Stunts) (1990)

Kabson

FX Fighter (1995)

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej