Pcem jest emulatorem systemów PC który został stworzony z myślą o emulowaniu systemów IBM PC z lat 1981 – 1996. Jako, że coraz częściej mam z nim do czynienia postanowiłem naskrobać krótki poradnik w jaki sposób zainstalować system Windows 95 na Pcem. Pozwoli to nam na uruchamianie starych gier i programów bez potrzeby mozolnej konfiguracji Windows 95 na np. Virtualbox.
Pcem – wymagania sprzętowe.
Aby poprawnie emulować Windows 95 wraz z pełnym wsparciem akceleratora graficznego potrzebujemy naprawdę szybkiego CPU. Ja testuję projekt na i7 3820 i osiągam w miarę zadowalającą płynność przy emulacji Pentium MMX 200. Pamięć RAM ma drugorzędne znaczenie, ale fajnie byłoby posiadać minimum 8 GB.
Co będzie nam potrzebne do instalacji Windows 95 na PCem ?
- PCem – program pobieramy ze strony głównej projektu.
- Windows 95 OSR 2.5 – obraz płyty możemy pobrać stąd, ewentualnie skorzystać ze swojej oryginalnej płytki. Ważne! ta wersja jest najbardziej kompatybilna z PCem, możecie próbować zainstalować polską wersję, jednak mogą wystąpić z nią problemy.
- PCem Extras – Aby maksymalnie uprościć czekające nas zadanie postanowiłem przygotować gotową paczkę zawierającą potrzebne nam sterowniki, biosy systemów i obraz dyskietki. Możecie je pobrać z naszego forum.
Instalujemy Windows 95 na PCem.
Gdy posiadamy już wszystkie niezbędne pliki, możemy zająć się konfiguracją PCem.
Podstawowa konfiguracja:
Po rozpakowaniu archiwum zawierającego PCem z archiwum PCem Extras kopiujemy folder /roms/
do głównego katalogu emulatora PCem. W razie potrzeby wyrażamy zgodę na nadpisanie plików.
Gdy operacja kopiowania się zakończy uruchamiamy emulator. Klikamy na ikonkę w lewym dolnym rogu, aby dodać nową maszynę:
Po czym nazywamy ją Windows 95, po chwili wyskoczy nam okienko konfiguracji nowej maszyny:
W pierwszej zakładce w polu Machine wybieramy [Socket 7] Shuttle HOT-557
, pamięć ram ustawiamy na 128 MB. Więcej nie będzie nam potrzebne: Wybieramy procesor, jaki będziemy starać się emulować. W przypadku tego poradnika wybrałem Pentium MMX 200 aby cieszyć się dobrą emulacją gier 3D, jednak wy możecie wybrać jakiś słabszy, gdy wasz CPU tego nie ogarnie 😉
W kolejnej zakładce mamy trochę więcej do roboty. W Device ustawiamy S3 ViRGE/DX, Speed ustawiamy na Fast VLB/PCI i stawiamy “ptaszka” przy Voodoo Graphics. Na zakończenie klikamy w ikonkę znajdującą się po prawej stronie Voodoo Graphics i ustawiamy wszystko tak jak na screenie:
W zakładce Sound wybieramy kartę dźwiękową, w moim poradniku użyjemy Sound Blaster AWE32
:
Pora na skonfigurowanie naszego dysku twardego, na którym “postawimy” Windows 95. W tym celu przechodzimy do kolejnej zakładki, klikamy w plusik i wskazujemy miejsce w którym nasz dysk zostanie utworzony. Aby uzyskać 8GB HDD (większy nie będzie nam nigdy potrzebny…) w polu Cylinders wpisujemy 16383.
Po kliknięciu na OK PCem utworzy nam dysk a my możemy zamknąć kreator konfiguracji maszyny. Nie mamy tutaj nic więcej do roboty ;-).
PCem konfiguracja BIOS-u.
Ta część nie jest obowiązkowa, jednak zalecam trochę pogrzebać w BIOS maszyny, aby przyśpieszyć bootowanie systemu. W tym celu po uruchomieniu maszyny wirtualnej naciskamy DEL i przechodzimy do pozycji STANDARD CMOS SETUP
. Naszym zadaniem jest ustawienie Primary Slave, Secondary Master oraz Secondary Slave na None. Z tym nie powinniście mieć problemu. Po bios nawigujemy za pomocą klawiatury, zresztą ściągawkę co robi dany klawisz macie przedstawioną na dole ekranu.
Po czym zapisujemy ustawienia i wychodzimy z BIOSU.
Możemy już uruchomić naszą maszynę.
Tworzymy partycję dysku.
Start naszego systemu zakończy się na informacji, że nie znaleziono bootowalnego dysku:
Klikamy zatem na Disc > Change Drive A: i wybieramy plik Boot.img z folderu PCem Extras. Teraz wybieramy System > Hard reset aby uruchomić ponownie maszynę.
Po chwili wyskoczą nam 3 opcje, wybieramy z nich pierwszą naciskając Enter:
Gdy pojawi się nam znak zachęty wklepujemy fdisk:
Program partycjonujący zapyta się nas, czy będziemy korzystać z dużych dysków. Naciskamy Y i potwierdzamy klawiszem Enter:
Na kolejnym ekranie wybieramy pierwszą pozycję Create DOS partition or Logical DOS Drive:
Na kolejnym screenie wybieramy Create Primary DOS Partition, a na zakończenie zezwalamy na propozycję programu fdisk:
Teraz ponownie wybieramy System > Hard reset aby uruchomić maszynę. Ponownie musimy zabootować system z dyskietki i wybrać pierwszą opcję z menu.
Gdy zobaczymy znak zachęty wklepujemy format C:
i cierpliwie czekamy na zakończenie operacji.
W ten sposób przygotowaliśmy nasz dysk do instalacji systemu Windows 95.
Instalujemy Windows 95 na PCem.
Z menu wybieramy CD-ROM > Load image… i wskazujemy ścieżkę do pliku .iso, zawierającego nasz system. Ponownie musimy dojść do znaku zachęty. Możemy sprawdzić, czy obraz .iso został poprawnie zamontowany wydając następujące polecenia:
E: dir
Teraz wystarczy wpisać setup.exe i potwierdzić enterem, aby rozpocząć instalację systemu.
Sama instalacja jest banalnie prosta i nie powinna nastręczyć wam problemów:
Właściwie oprócz podania klucza produktu i nazwania swojej maszyny klikamy na Next.
Pamiętajcie jedynie o tym, by na zakończenie instalacji kliknąć w Disc > Eject Drive A: aby usunąć obraz startowy dyskietki. Nie będzie już nam potrzebna.
Podczas pierwszego uruchomienia systemu Windows 95 napotkamy błąd:
Który totalnie możemy olać.
Instalacja sterowników, monitora oraz DirectX
Pozostało nam skonfigurować system. W pierwszej kolejności ładujemy do emulatora obraz WIN_95_PCemu_Extras.iso i rozpakowujemy sterowniki z folderu voodoo2-30202 na dysk C: do folderu GFX. Klikamy PPM na ikonce Mój komputer, wybieramy właściwości i przechodzimy pod Device Manager i klikamy w Other Devices:
Klikamy w zakładkę Driver > Update Driver i wskazujemy nasze rozpakowane pliki:
Po czym restartujemy komputer.
Teraz klikamy w puste pole na pulpicie, wybieramy Properties… W zakładce Adapter klikamy w przycisk Change, następnie w Have Disk i wybieramy folder s3_virge z obrazu WIN_95_PCemu_Extras.iso:
Odblokuje to nam wybór wyższych rozdzielczości w Windows 95 ma PCem.
Na zakończenie instalujemy DCOM95.exe po czym restartujemy maszynę i na koniec DX80eng.exe z płyty WIN_95_PCemu_Extras.iso.
W ten mozolny sposób posiadamy gotową maszynę z Win95 przeznaczoną do grania w stare gry.
PCem vs DosBOX
Osobiście używam PCem wyłącznie do gier z Win 95/98 i w tym celu ten program spisuje się idealnie. Do gier pisanych stricte pod DOS’a poloecam DOSBox-X który nie wymaga aż tak karkołomnej konfiguracji, aby sobie trochę pograć.
Dziękuję za uwagę.
3 komentarze
Nie mogę pobrać PCem Extras, ponieważ gdy wchodzę w link do forum to automatycznie mnie wylogowuje i każda kolejna próba logowania nic nie daje :/
Problem z wtyczką cache, już powinno być ok.
Wielkie dzięki za poradnik. Ciepła kawusia leci 😉