PoradnikiPC/Emulacja

Instalujemy Windows 95 na PCem

Pcem jest emulatorem systemów PC który został stworzony z myślą o emulowaniu systemów IBM PC z lat 1981 – 1996. Jako, że coraz częściej mam z nim do czynienia postanowiłem naskrobać krótki poradnik w jaki sposób zainstalować system Windows 95 na Pcem. Pozwoli to nam na uruchamianie starych gier i programów bez potrzeby mozolnej konfiguracji Windows 95 na np. Virtualbox

Pcem – wymagania sprzętowe.

Aby poprawnie emulować Windows 95 wraz z pełnym wsparciem akceleratora graficznego potrzebujemy naprawdę szybkiego CPU. Ja testuję projekt na  i7 3820 i osiągam w miarę zadowalającą płynność przy emulacji Pentium MMX 200. Pamięć RAM ma drugorzędne znaczenie, ale fajnie byłoby posiadać minimum 8 GB.

Co będzie nam potrzebne do instalacji Windows 95 na PCem ?

  • PCem – program pobieramy ze strony głównej projektu.
  • Windows 95 OSR 2.5 – obraz płyty możemy pobrać stąd, ewentualnie skorzystać ze swojej oryginalnej płytki. Ważne! ta wersja jest najbardziej kompatybilna z PCem, możecie próbować zainstalować polską wersję, jednak mogą wystąpić z nią problemy.
  • PCem Extras – Aby maksymalnie uprościć czekające nas zadanie postanowiłem przygotować gotową paczkę zawierającą potrzebne nam sterowniki, biosy systemów i obraz dyskietki. Możecie je pobrać z naszego forum.

Instalujemy Windows 95 na PCem.

Gdy posiadamy już wszystkie niezbędne pliki, możemy zająć się konfiguracją PCem.

Podstawowa konfiguracja:

Po rozpakowaniu archiwum zawierającego PCem z archiwum PCem Extras kopiujemy folder /roms/ do głównego katalogu emulatora PCem. W razie potrzeby wyrażamy zgodę na nadpisanie plików.

Gdy operacja kopiowania się zakończy uruchamiamy emulator. Klikamy na ikonkę w lewym dolnym rogu, aby dodać nową maszynę:

Bez nazwy 1 3

Po czym nazywamy ją Windows 95, po chwili wyskoczy nam okienko konfiguracji nowej maszyny:

W pierwszej zakładce w polu Machine wybieramy [Socket 7] Shuttle HOT-557, pamięć ram ustawiamy na 128 MB. Więcej nie będzie nam potrzebne: Wybieramy procesor, jaki będziemy starać się emulować. W przypadku tego poradnika wybrałem Pentium MMX 200 aby cieszyć się dobrą emulacją gier 3D, jednak wy możecie wybrać jakiś słabszy, gdy wasz CPU tego nie ogarnie 😉

2023 01 24 08h17 42 kopia

W kolejnej zakładce mamy trochę więcej do roboty. W Device ustawiamy S3 ViRGE/DX, Speed ustawiamy na Fast VLB/PCI i stawiamy “ptaszka” przy Voodoo Graphics. Na zakończenie klikamy w ikonkę znajdującą się po prawej stronie Voodoo Graphics i ustawiamy wszystko tak jak na screenie:

2023 01 24 08h23 42 kopia

W zakładce Sound wybieramy kartę dźwiękową, w moim poradniku użyjemy Sound Blaster AWE32:

sb awe32
Pora na skonfigurowanie naszego dysku twardego, na którym “postawimy” Windows 95. W tym celu przechodzimy do kolejnej zakładki, klikamy w plusik i wskazujemy miejsce w którym nasz dysk zostanie utworzony. Aby uzyskać 8GB HDD (większy nie będzie nam nigdy potrzebny…) w polu Cylinders wpisujemy 16383.

pcem hdd
Po kliknięciu na OK PCem utworzy nam dysk a my możemy zamknąć kreator konfiguracji maszyny. Nie mamy tutaj nic więcej do roboty ;-).

PCem konfiguracja BIOS-u.

Ta część nie jest obowiązkowa, jednak zalecam trochę pogrzebać w BIOS maszyny, aby przyśpieszyć bootowanie systemu. W tym celu po uruchomieniu maszyny wirtualnej naciskamy DEL i przechodzimy do pozycji STANDARD CMOS SETUP. Naszym zadaniem jest ustawienie  Primary Slave, Secondary Master oraz Secondary Slave na None. Z tym nie powinniście mieć problemu. Po bios nawigujemy za pomocą klawiatury, zresztą ściągawkę co robi dany klawisz macie przedstawioną na dole ekranu.

2023 01 24 08h38 05 kopiaPo czym zapisujemy ustawienia i wychodzimy z BIOSU.

Możemy już uruchomić naszą maszynę.

Tworzymy partycję dysku.

Start naszego systemu zakończy się na informacji, że nie znaleziono bootowalnego dysku:

boot
Klikamy zatem na Disc > Change Drive A: i wybieramy plik Boot.img z folderu PCem Extras. Teraz wybieramy System > Hard reset aby uruchomić ponownie maszynę.

Po chwili wyskoczą nam 3 opcje, wybieramy z nich pierwszą naciskając Enter:

Bez nazwy 3 1
Gdy pojawi się nam znak zachęty wklepujemy fdisk:

Bez nazwy 4 1
Program partycjonujący zapyta się nas, czy będziemy korzystać z dużych dysków. Naciskamy Y i potwierdzamy klawiszem Enter:

2023 01 24 08h56 45 kopia
Na kolejnym ekranie wybieramy pierwszą pozycję Create DOS partition or Logical DOS Drive:
na koolejnym screnie wybieramy Na kolejnym screenie wybieramy Create Primary DOS Partition, a na zakończenie zezwalamy  na propozycję programu fdisk:

diskpart3
Teraz ponownie wybieramy System > Hard reset aby uruchomić maszynę. Ponownie musimy zabootować system z dyskietki i wybrać pierwszą opcję z menu.

Gdy zobaczymy znak zachęty wklepujemy format C: i cierpliwie czekamy na zakończenie operacji.

foramtc
W ten sposób przygotowaliśmy nasz dysk do instalacji systemu Windows 95.

Instalujemy Windows 95 na PCem.

Z menu wybieramy CD-ROM > Load image… i wskazujemy ścieżkę do pliku .iso, zawierającego nasz system. Ponownie musimy dojść do znaku zachęty. Możemy sprawdzić, czy obraz .iso został poprawnie zamontowany wydając następujące polecenia:

E:
dir

direTeraz wystarczy wpisać setup.exe i potwierdzić enterem, aby rozpocząć instalację systemu.

Sama instalacja jest banalnie prosta i nie powinna nastręczyć wam problemów:

Właściwie oprócz podania klucza produktu i nazwania swojej maszyny klikamy na Next.

Pamiętajcie jedynie o tym, by na zakończenie instalacji kliknąć w Disc > Eject Drive A: aby usunąć obraz startowy dyskietki. Nie będzie już nam potrzebna.

Podczas pierwszego uruchomienia systemu Windows 95 napotkamy błąd:

error

Który totalnie możemy olać.

Instalacja sterowników, monitora oraz DirectX

Pozostało nam skonfigurować system. W pierwszej kolejności ładujemy do emulatora obraz WIN_95_PCemu_Extras.iso i rozpakowujemy sterowniki z folderu voodoo2-30202 na dysk C: do folderu GFX.  Klikamy PPM na ikonce Mój komputer, wybieramy właściwości i przechodzimy pod Device Manager i klikamy w Other Devices:

devices

Klikamy w zakładkę Driver > Update Driver i wskazujemy nasze rozpakowane pliki:

update driver

Po czym restartujemy komputer.

Teraz klikamy w puste pole na pulpicie, wybieramy Properties… W zakładce Adapter klikamy w przycisk Change, następnie w Have Disk i wybieramy folder s3_virge z obrazu WIN_95_PCemu_Extras.iso:

s3virge

Odblokuje to nam wybór wyższych rozdzielczości w Windows 95 ma PCem.

Na zakończenie instalujemy DCOM95.exe po czym restartujemy maszynę i na koniec  DX80eng.exe z płyty WIN_95_PCemu_Extras.iso.

W ten mozolny sposób posiadamy gotową maszynę z Win95 przeznaczoną do grania w stare gry.

PCem vs DosBOX

Osobiście używam PCem wyłącznie do gier z Win 95/98 i w tym celu ten program spisuje się idealnie. Do gier pisanych stricte pod DOS’a poloecam DOSBox-X który nie wymaga aż tak karkołomnej konfiguracji, aby sobie trochę pograć.

Dziękuję za uwagę.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 5

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

The Terminator: Future Shock (1995)

Kabson

4D Sports Driving (Stunts) (1990)

Kabson

Polacy nie gęsi: Sołtys (1995)

Kabson

Instalujemy Windows 95 na Virtualbox

Kabson

Uruchamiamy Redneck Rampage na BulidGDX

Kabson

Quarantine II: Road Warrior (1996)

Kabson

3 komentarze

Avatar
GUDZI3K 28 maja 2023 at 12:24

Nie mogę pobrać PCem Extras, ponieważ gdy wchodzę w link do forum to automatycznie mnie wylogowuje i każda kolejna próba logowania nic nie daje :/

Odpowiedz
Kabson
Kabson 28 maja 2023 at 12:51

Problem z wtyczką cache, już powinno być ok.

Odpowiedz
Avatar
LukLev 24 stycznia 2023 at 12:36

Wielkie dzięki za poradnik. Ciepła kawusia leci 😉

Odpowiedz

Zostaw komentarz

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej