PC/EmulacjaPoradniki

Emulujemy Commodore 64 na PC (Denise)

Samemu sobie się dziwię, że na łamach mojego bloga nie poruszyłem kwestii emulowania króla podwórek lat osiemdziesiątych (i wczesnych dziewięćdziesiątych), czyli Commodore 64.

Czas nadrobić zaległości.

Czym było Commodore 64 ?

W latach 80 Commodore 64, zwany także C64, cieszył się ogromną popularnością jako jeden z najchętniej wybieranych komputerów do użytku domowego. Sprzęt detronizował takie maszynki jak ZX Spectrum, oraz Atari 65XE.

C64 w bardzo krótkim czasie zyskał popularność wśród użytkowników domowych głównie dzięki dostępności szerokiego wyboru gier i programów użytkowych. Ponadto stał się on inspiracją dla wielu programistów i hobbystów, którzy tworzyli własne oprogramowanie do tego komputera.

Po bankructwie firmy Commodore International w 1994 roku, produkcja komputerów Commodore, w tym również C64 została zakończona. Niemniej jednak, C64 pozostaje ikoną kultury retro, a wielu entuzjastów i kolekcjonerów wciąż korzysta z tego komputera nawet dzisiaj.

Jeżeli jednak nie posiadacie tego sprzętu możecie śmiało emulować ten komputer na domowym PC. Emulacja całego środowiska jest niezwykle prosta, zaś gry i programy działają na nim bardzo stabilnie.

Jednym z najlepszych darmowych emulatorów C64 jest Denise.  W chwili obecnej Denise potrafi również emulować Amigę, jednak skupmy się wyłącznie na emulacji C64.

Denise umożliwia obsługę wielu turbo loaderów (między innymi ProSpeed i Dolphin), rozszerzeń (REU, GeoRam, EasyFlash), a także oferuje wsparcie dla technologii runAhead (eliminuje ipnut lag). Niestety, emulator wciąż jest rozwijany i brakuje w nim kilku przydatnych ułatwień, takich jak szybkie zapisy gier czy też możliwość przewijania akcji do tyłu.

Mi osobiście przeszkadza również fakt, że gry naprawdę muszą się “wczytać” co zajmuje emulatorowi trochę czasu, na szczęście program robi to znacznie szybciej niż oryginał i nie wymaga od nas wprawy w posługiwaniu się śrubokrętem 😉

Emulator jest naprawdę prosty w konfiguracji i nie wymaga od nas praktycznie żadnej wiedzy informatycznej. De facto wystarczy tylko zbinodwać klawisze odpowiedzialne za joystick i już możemy grać w gry z dzieciństwa.

Wykonujemy to w Control > C64 Configuration

emulator commodore 64
Po czym tak naprawdę możemy już grać. A tytułów do sprawdzenia mamy naprawdę multum. Oczywiście, pod warunkiem, że wychodząca z ekrany pikseloza nie wypali wam oczu ;-).

Galeria: Commodore 64

Niestety, sam z Commodore 64 praktycznie nie miałem do czynienia. Na moim podwórku (jak dobrze pamiętam) ten sprzęt miała tylko jedna osoba, która niekoniecznie chciała zapraszać kolegów “na komputer”… A parę miesięcy później, każdy z nas dostał Pegasusa na Komunię (bądź za wybitne wyniki w nauce…) i na gry z C64 nie mogliśmy patrzeć 😉

Dlatego też nie polecę wam żadnej gry z tego systemu. Jeżeli graliście na tym sprzęcie w komentarzach możecie się podzielić swoimi typami. Być może kiedyś zbiorę je do kupy i stworzymy jakąś listę. Zależy mi głównie na polskich tytułach, których na C64 trochę zostało wydanych.

Dziękuję za uwagę i życzę miłego powrotu do przeszłości !

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Jak dodać nowe rdzenie w Retroarch ?

Kabson

Konfiguracja Snes9x (emulator SNES)

Kabson

Emulujemy Nintendo Switch na PC (yuzu)

Kabson

Emulujemy gry z Philips CD-i (MESSUI)

Kabson

Konfiguracja Mednafen na PC

Kabson

Gry które ryły psychę – PSX

Kabson

Zostaw komentarz

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej