Dziś mam dla was historię projektu, który z równą łatwością może wzbudzić szczery podziw, jak i wywołać klasyczne „…ale po co?”. Mowa o Ningtendo PXBOX 5 – autorskim dziele chińskiej YouTuberki 小宁子 (XNZ), który postanowiła zrobić coś, czego żaden dział R&D wielkiej korporacji nigdy by nie zatwierdził: połączyć PlayStation 5, Xbox Series S i Nintendo Switch 2 w jednej, wspólnej obudowie.
Brzmi jak żart? Jak mem? A jednak – projekt istnieje, działa i został doprowadzony do końca. Pytanie tylko: czy to faktycznie przyszłość gamingu, czy raczej technologiczna ciekawostka rodem z garażu pasjonatki?
Projekt polega na umieszczeniu trzech konsol obecnej generacji w jednej obudowie. Każda konsola została rozebrana do niezbędnych komponentów. Wszystkie trzy dzielą jeden zasilacz, co oznacza, że uruchomienie ich jednocześnie nie wchodzi w grę. Praktyczność tego rozwiązania jest wątpliwa – w końcu i tak grasz w jedną grę naraz.
小宁子 XNZ nie jest nowicjuszką w modyfikacjach sprzętowych. Koncepcja opiera się na układzie inspirowanym Mac Pro z 2013 roku – trzy konsole ułożone trójkątnie, z centralnym kanałem wentylacyjnym. Geometria przemyślana, ale czy konieczna? To zależy od punktu widzenia.
Największe wyzwanie stanowiło chłodzenie. Zamiast zamówić gotowe części CNC, XNZ zdecydowała się na odlewanie radiatora własnoręcznie: druk 3D modelu z PLA, stworzenie żaroodpornej formy gipsowej, a następnie wykonanie odlewu\. Proces czasochłonny i wymagający. Czy system działa? Tak. Konsole nie przegrzewają się. To zasługa przemyślanej konstrukcji.
Przełączanie między konsolami obsługuje płytka Arduino. Jeden port HDMI dla wszystkich trzech systemów, podświetlenie wskazujące aktywną konsolę. Nintendo Switch 2 nie jest w pełni zintegrowane – tylko stacja dokująca pozostaje na stałe, sama konsola wysuwa się na mechanizmie sprężynowym. Rozwiązanie kompromisowe, uwzględniające mobilny charakter Switcha.
Zatem jeżeli wasza druga połówka nie podziela waszej pasji i pozwoliła wam na posiadanie tylko jednej konsoli… to może czas najwyższy wykazać się odrobiną inwencji twórczej ?
