Konfiguracja FourDo (emulator Panasonic 3DO)

Panasonic 3DO zadebiutowała w 1993 roku jako jedna z pierwszych konsol wyposażonych w czytnik CD. Z powodu braku polskiego dystrybutora (wynikającego z pewnością z zaporowej ceny całego urządzenia) konsola jest raczej nieznana na naszym rynku a szkoda chociaż zdarzały się przypadki pojedynczych importów z USA. Do  czasu pojawienia się pierwszego PlayStation to właśnie Panasonic 3DO było sprzętem którym szpanowało się na osiedlach – no bo przecież kogo było stać na pudełko do gier za równowartość 699 $

W chwili obecnej nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy nadrobili zaległości za pomocą FourDo który po drobnej konfiguracji bezproblemowo stabilnie odpala wszystkie tytuły sprzed lat.

Emulator najlepiej pobrać ze strony projektu. Oprócz emulatora będziemy potrzebować bios konsoli, który pobieramy stąd. Zawartość archiwum Panasonic_3do_bios.rar wypakowujemy do głównego folderu naszego emu po czym uruchamiamy aplikację i wskazujemy ścieżki do biosów:

4DO bios 300x157 Konfiguracja FourDo (emulator Panasonic 3DO)

Teraz konfigurujemy naszego pada (bądź klawiaturę) przechodzimy pod Options > Configure Input. Emulator obsługuje Xinput oraz klasyczne sterowanie cyfrowe więc nie będziecie mieli problemów z dostosowaniem sterowania do swoich potrzeb. Nic nie stoi również na przeszkodzie, abyśmy skorzystali z klawiatury.

4 DO keyconfig 300x252 Konfiguracja FourDo (emulator Panasonic 3DO)

Z pewnością przyda zerknąć do głównych ustawień emulatora, aby nie przeciągać tego poradnika przejdźcie pod Options > 4DO Settings… i ustawcie wszystko tak jak ja to zrobiłem.

4DO settings 300x98 Konfiguracja FourDo (emulator Panasonic 3DO)Jeżeli gra będzie wam działać zbyt wolno to wystarczy, że przetaktujecie emulowany CPU konsoli za pomocą suwaka znajdującego się w 4 zakładce.

Pozostało nam jedynie zdobyć gry pod ten system i jedziemy ! Aby uruchomić grę wystarczy wybrać Open > Open CD Image CoreFile i wskazać wybrany przez nas obraz płyty (*.iso, *.bin bądź *.cue)

Gracze szukający prawdziwych klasyków nie będą zawiedzeni – warto zagrać m.in.

 • Lucienne’s Quest
 • Star Control 2
 • Road Rash
 • Policenauts
 • Snow Job
 • Immercenary
 • Return Fire
 • Way Of The Warrior
 • The Need For Speed
 • Wing Commander 3: Heart Of The Tiger

Graficznie większość gier znacznie odstaje od tych dostępnych na pierwszego szaraczka:

Nic w tym dziwnego, pomimo astronomicznej ceny konsola miała problemy z renderowaniem grafiki 3D.

Mała ciekawostka – jakiś czas temu planowałem sprawić sobie oryginalne 3DO ze stanów, jednak ceny na serwisach aukcyjnych (oraz koszty przesyłki) sprawiły, że te marzenie na chwilę obecną odstawiłem w kąt…

Wydaje mi się, że to by było na tyle w temacie emulacji 3DO w systemach Windows.  Na wszelakie pytania odpowiem w komentarzach.

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen / 5. Liczba głosów:

4 komentarze do “Konfiguracja FourDo (emulator Panasonic 3DO)

 • Avatar
  19 lipca 2019 o 09:43
  Permalink

  Mam pytanie czy można ustawić mysz w emulatorze jako kontroler, szczególnie chodzi mi o grę cannon fodder
  krzysiek

  Odpowiedz
  • Kabson
   19 lipca 2019 o 10:18
   Permalink

   Jestem w Zakopanem na urlopie, nie mam jak sprawdzić przez ten tydzień ? Do grania w CF polecam raczej emulator Amigi.

   Odpowiedz
   • Avatar
    19 lipca 2019 o 11:49
    Permalink

    Wersja na Jaga i 3DO ma ładniejszą grafikę
    dzięki za odpowiedź

   • Kabson
    22 lipca 2019 o 17:49
    Permalink

    Sprawdzałem i takich ustawień FourDo nie posiada. FS-UAE posiada jakieś filtry grafiki, więc można trochę poprawić jej jakość.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.