RETRO

Mario & Luigi (1994)

Pamiętam jak w latach dziewięćdziesiątych do szkół w tym mojej podstawówce wkraczał przedmiot o nazwie informatyka. W tamtych czasach “kąkuter” widziałem wyłącznie na zdjęciach, więc nic w tym dziwnego, że do tego przedmiotu podchodziłem ze strachem. W końcu miałem uczyć się obsługi komputera, maszyny która na ówczesne czasy wydawała mi się za bardzo skomplikowana ..
Mój strach szybko został zażegnany gdy okazało się, że na tej mistycznej maszynie… można również pograć. Co prawda nigdy to nie było przedmiotem lekcji, jednak zawsze znalazł się czas na uruchomienie jakiejś gry przytarganej potajemnie na dyskietce 3,5 cala.
Będąc wychowankiem Pegasusa którego dostałem z okazji Pierwszej Komunii Św. Oczywistym faktem było, że szukałem gry z Mario w nazwie. I tak właśnie trafiłem na tytuł, z którym dzisiaj chciałbym się z wami podzielić.
Mario & Luigi, bo i nim mowa to tak właściwe test silnika stworzonego przez jednego zapaleńca. Jak na swoje czasy gra urzekła mnie wykonaniem. Wreszcie mogłem poskakać po platformach jako dobrze znany mi Maniek, przy okazji niszcząc kręgosłupy gombosom którzy staną na mojej drodze. I to wszystko na komputerze !
Dopiero latach zorientowałem się, że Mario & Luigi to tylko demonstracja silnika, która została stworzona na kanwie popularności niezłomnego hydraulika próbującego uratować swoją królewnę Picz 😉

Galeria: Mario & Luigi

Tak de facto gra ta nigdy nie miała ujrzeć światła dziennego, jednak stało się inaczej i te kilkuset kilobajtów gry zostało udostępnione szerszemu gronu odbiorców. Gdzie została przyjęta ze sporym entuzjazmem i szybko umieszczona w raczkującym intrenecie.
Autor dopiero kilka lat po premierze wersji demonstracyjnej dopracował ten tytuł, który zaoferował nam kilka etapów do przejścia. Gra jest niezwykle prosta i zajmie to nam nie więcej niż 15 minut.
Mario & Luigi działa bez problemów na DOSBox-X, bądź na PCem.
Dla czytelników V@riatkowa przygotowałem gotowca składającego się z emulatora DOSBox-X oraz gry. Jest to całkowicie legalne, gdyż sam autor udostępnił zarówno grę jak i jej kod źródłowy kilka lat temu. Możecie go pobrać z naszego forum, bądź odsyłam was do strony głównej projektu.
Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się nieco więcej o samej grze zachęcam do odwiedzenia kanały arhn.eu, na którym dowiecie się jak ten tytuł powstawał.

Życzę miłego grania !

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4.7 / 5. Głosów: 3

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Power Blade (1991)

Kabson

The Little Mermaid (1991)

Kabson

Final Fight 3 (1995)

Kabson

Home Alone 2: Lost in New York (1992)

Kabson

Terminator 2: Judgment Day – Chess Wars (1993)

Kabson

Eco Fighters (1993)

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.