PC/WindowsPoradniki

Tworzymy kopię zapasową systemu Windows

Dziś zajmiemy się dość przydatną funkcją systemu Windows a mianowicie tworzeniem kopi zapasowych systemu.Na rynku istnieje wiele płatnych aplikacji się tym zajmujących m.in. Acronis Backup, Norton Ghost jednak niewiele osób wie, że Microsoft począwszy od Windows 7 sam umieścił odpowiednie narzędzie w naszym systemie. Co prawda nie jest tak zaawansowane jak jego płatne odpowiedniki i brakuje mu wielu przydatnych funkcji (aktualizacje przyrostowe, kompresja  i weryfikacja kopi zapasowej) jednak moim zdaniem w sam raz nadaje się do użytku domowego.

Co będzie nam potrzebne ?

Właściwie to zalecam posiadanie zewnętrznego nośnika danych (dysk USB). Co prawda możemy stworzyć obraz dysku na innej partycji jednak podczas awarii dysku prawdopodobnie na niewiele się nam przyda. Jeżeli już zdecydowaliśmy się na zewnętrzny nośnik to zalecam stosowanie interfejsu USB 3.0 (o ile nasz komputer został w niego wyposażony) – skrócimy w ten sposób czas na wykonie zadanie.

Tworzenie kopii zapasowej systemu:

Aby dostać się do potrzebnego nam narzędzia klikamy na Panel Sterowania > System i zabezpieczenia > Kopia zapasowa i przywracanie, gdy tam dotrzemy klikamy na Tworzenie obrazu systemu. Uruchomi to nam prosty kreator, w którym w pierwszej kolejności wskazujemy miejsce wykonania kopii:

scr_10539437

Gdy już wybierzemy lokalizację, klikamy na Dalej i wybieramy partycje, które chcemy umieścić w naszym backupie:

backup_2Następny ekran to tylko podsumowanie operacji, którą chcemy wykonać więc sprawdźmy wszystko raz jeszcze i jeżeli wszystko jest OK klikamy na Rozpocznij wykonywanie kopii zapasowej. O przebiegu postępu zadania będzie nas informować takie okienko:

scr_10828906

Kopia zapasowa przetrzymywana jest w lokalizacji \WindowsImageBackup\ w postaci obrazów dysków: *.vhd *.vhdx (zależnie od wersji OS). Gdy System zakończy proces wyskoczy nam jeszcze jedno okienko z zapytaniem, czy utworzyć dysk naprawy. Jako, że każdy z nas posiada wersje instalacyjną na zewnętrznym nośniku, możemy pominąć ten krok.

Przywracanie danych z kopii zapasowej:

Aby to zrobić wkładamy płytę instalacyjną do napędu i uruchamiamy instalator. Na pierwszym dostępnym ekranie klikamy na Dalej, a następnie na Napraw komputer.

scr_11961781

Pojawi się okno z wyborem opcji naprawy. Wybieramy następująco Rozwiąż problemy > Opcje Zaawansowane a następnie klikamy na Odzyskiwanie obrazu systemu.

scr_557609Po czym wybieramy nas system operacyjny.

Menadżer przywracania sam wyszuka kopię i zaproponuje przywrócenie systemu z najnowszej dostępnej wersji. Jeżeli posiadamy na dysku wcześniejsze kopie systemu z której chcemy skorzystać zaznaczamy Wybierz obraz z systemu i wybieramy inną wersję. Jeżeli nie, zostawiamy wszystko tak jak jest i klikamy na Dalej.

Pojawi się kolejne okno w którym mamy możliwość wybrania formatowania dysków. Generalnie zalecam postawienie “ptaszka” przy tej opcji gdyż spowoduje to usunięcie poprzedniej zawartości partycji. Jeżeli jednak mieliśmy na nich jakieś istotne dane możemy spróbować uruchomić przywracanie bez formatowania, jednak może to później spowodować przeróżne problemy z działaniem niektórych aplikacji. Wybór pozostawiam Wam.

Po czym wszystkim akceptujemy operację i rozpoczynamy przywracanie systemu z obrazu. Gdy ta operacja się zakończy wyskoczy nam monit o restart systemu:

scr_4402312po czym cieszymy się odświeżonym systemem bez reinstalacji.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Jak sprawdzić maksymalną ilość obsługiwanej pamięci RAM przez płytę główną

Kabson

3 metody na zablokowanie Powershell w Windows

Kabson

Dodajemy edytor lokalnych zasad grupy do systemów Windows serii Home

Kabson

Najlepsze darmowe aplikacje do personalizacji Windows 10

Kabson

Tworzymy skrót do aplikacji pomijający kontrolę konta użytkownika.

Kabson

Ukrywanie plików za pomocą Kamaleon

Kabson

4 komentarze

Avatar
Grzegorz P. 19 października 2015 at 14:48

Serdeczne dzięki.
Robicie naprawdę dobrą robotę.

Odpowiedz
Kabson
Kabson 19 października 2015 at 14:49

Się staramy 😉

Odpowiedz
Avatar
Grzegorz P. 19 października 2015 at 11:10

Kopia zapasowa systemu – tzn. systemu i zainstalowanych aplikacji ?
Czyli czy jest to OBRAZ dysku ?
Poproszę o info

Odpowiedz
Kabson
Kabson 19 października 2015 at 12:21

Dokładnie jest to obraz całego dysku, zatem przy przywracaniu systemu mamy zainstalowane i skonfigurowane wszystkie aplikacje jakie mieliśmy przed stworzeniem takiej kopii.

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.