Image default
PC/WindowsPoradniki

Uruchamiamy Windows 1.01 w przeglądarce

Aż trudno uwierzyć, że pierwszy Windows ma już ponad 30 lat. Co prawda pierwszy system zazwyczaj jest uznawany za “frontend” dla MS-DOS’a ale np. to właśnie w nim po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć “zalążki” takich programów jak MS Paint czy też Notepad. Może Was to zdziwić, ale zakończenie oficjalnego wsparcia dla tego systemu ogłoszono dopiero 31 grudnia 2001 r.

Osoby zainteresowane, jak wyglądał “dziadek” naszego obecnego systemu operacyjnego wcale nie muszą instalować żadnych aplikacji potrzebnych do odpalenia tego wiekowego dzieła M$. Jedynie co musicie zrobić to przejść pod ten adres. Znajdziecie pod nim emulowaną w przeglądarce maszynę IBM PC XT (Model 5160) wraz z wspomnianym systemem operacyjnym. Ten “potwór” wyposażony był w  potężny procesor taktowany 4,77 Mhz oraz posiadał 256Kb RAM. W dzisiejszych czasach takie parametry oferuje co druga tarka do ziemniaków, ale na tamte czasy była to rakieta porównywana dzisiaj do najmocniejszych i7…

Nie oczekiwałbym od niego jednak żadnej funkcjonalności – ten system jest raczej ciekawostką którą można sprawdzić podczas 5 minut przerwy niż systemem operacyjnym, na którym coś zdziałamy.

win_1.01_paint

Prócz Painta mamy dostęp do kilku innych aplikacji – chyba największą ciekawostką jest Reversi – czyli klasyczna gra planszowa w którą oczywiście, możemy sobie pograć.

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 0 / 5. Głosów: 0

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Zmianiamy adres MAC karty sieciowej

Kabson

Tworzymy multibootowalny USB z systemami operacyjnymi Windows

Kabson

Przyśpieszamy przeglądarkę Google Chrome

Kabson

Konfiguracja nullDC (Emulator Segi Dreamcast)

Kabson

Jak sprawdzić wersję Bluetooth w Windows

Kabson

Przenosimy zainstalowane aplikacje na inny dysk

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.