PC/EmulacjaPoradniki

Gramy gry z automatów na naszym PC (MAME)

Jeżeli jeszcze pamiętasz speluny dumnie nazywane “Salonami Gier” to z pewnością kojarzysz klimat tamtych czasów kiedy tekst “daj kredyta albo wpier@#$” słyszało się częściej niż powinno… Niestety, czasy arcade w Polsce bezpowrotnie minęły jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy emulowali gry z tamtej epoki w domowym zaciszu. A do tego wystarczy nam nawet starszy, zakurzony Pecet 😉

Moim zadaniem najlepszym emulatorem Arcade dostępnym na PC jest MAMEUI. Oprócz niego istnieje wiele innych aplikacji zajmujących się “powrotem do przeszłości” m.in. FB Alpha, WinKawaks etc. jednak to właśnie on pretenduje do prawdziwego “kombajnu” którym bezproblemowo da się uruchomić wiele gier ze starych systemów. Zatem do dzieła !

Ze strony www.mameui.info pobieramy najnowszą wersję emulatora. W chwili pisania tego poradnika była ona oznaczona numerkiem 0.167. Jeżeli dysponujemy procesorem opartym o architekturę 64 bitową, śmiało pobieramy wersję x64 – jest ona odrobinę szybsza od swojego 32 odpowiednika.

Przy pierwszym uruchomieniu okno programu jest szarawe i nijakie – jednak spokojnie, zmienimy to w dalszej części poradnika 😉

mame_first_run

W pierwszej kolejności proponuję wejść w Options > Default Game Options i zmienić standardowe ustawienia gier:

Zakładka Controlles

Tutaj stawiamy “ptaszka” przy Enable Mouse Input. Umożliwi to nam skorzystanie z myszki w grach typowo “celowniczkowych”

Zakładka Miscellaneous

Tutaj “ptaszkujemy” Enable Cheats (jeżeli będziemy chcieli trochę pooszukiwać w grach), koniecznie zaznaczamy Skip Game Info dzięki czemu przyśpieszymy nieco wczytywanie gier, oraz opcjonalnie Save game state on exit – jak sama nazwa wskazuje opcja ta automatycznie zapisuje stan gry podczas jej wyłączania. Opcja bardzo przydatna, gdyż umożliwia bezproblemowe przechodzenie gier “na raty”.

W chwili obecnej mamy już skonfigurowany emulator i jesteśmy w stanie emulować większość  gier z automatów w domowym zaciszu, nie narażając się plebsowi 😉

Gramy w gry.

Teraz musimy odnaleźć ROM swojej ulubionej gry. W chwili obecnej fullset MAME to ponad 10 tysięcy plików zajmujących 32,5 GB. Dodatkowo MAME do niektórych gier potrzebuje obrazów CHD. CHD (Compressed Hunks of Data) to nic innego jak obraz HDD/CD wykorzystywany przez niektóre automaty. Z pewnością spowoduję u Was “opad szczeny” pisząc, że Fullset CHD to “tylko” 360 GB do zassania jednak proponuję nawet tego nie szukać – jakieś 2/3 gier korzystających z CHD posiada status “not working” czyli po prostu emulator w chwili obecnej nie radzi sobie z z ich prawidłową emulacją.

Na nasze szczęście gry z boardów CPS1/CPS2 – czyli te, które znamy najbardziej są w 99% działają prawidłowo i nie potrzebują opasłych CHD do działania.

Jeżeli posiadacie wolne łącze, prezentuję Wam sposób na szybkie znalezienie ulubionej gry – pod warunkiem, że pamiętacie jej nazwę:

Po lewej stronie wybieramy “All Games”, następnie w okienku wyszukiwania wpisujemy tytuł którym jesteśmy zainteresowani. Osobiście mam ochotę pograć w “Cadillacs and Dinosaurs” zatem tę frazę wpisałem w okienku wyszukiwania:

mame_CadillacsRomy to w skrócie archiwum *.zip bądź *.7z w którym umieszczono zrzut pamięci z płyty głównej automatu. Jak widzicie, gra doczekała się kilku bootlegów które wyświetlane są poniżej oryginalnego tytułu.  Zaznaczone “directory” to właśnie nazwa tego archiwum, zatem wyszukujemy dino.zip download w wujaszku Google:

dino.zip_mamePo czym pobieramy archiwum i kopiujemy je do folderu MAME/Roms/

Z powodu dość dużej ilości przetwarzanych danych MAME automatycznie nie odświeża list gier (chociaż możecie to ustawić w opcjach, czego jednak nie polecam), zatem naciskamy F5 i cierpliwie czekamy aż emulator znajdzie naszą grę. Po dwukrotnym kliknięciu gra uruchomi się.

Zależnie od wersji gry, po odpaleniu gry może wyskoczyć nam takie okienko:

scr_16277359

Jest to informacja, że emulacja nie jest 100% prawidłowa jednak możemy sobie śmiało w grę zagrać wpisując z klawiatury OK.

Pora na skonfigurowanie klawiatury, naciskamy TAB i strzałkami wybieramy Input (General). Przeniesie to nas do globalnej konfiguracji sterowania.mame-ingame-menuJeżeli chcemy zmienić sterowanie tylko w tej jednej grze wybieramy Input (this Machine). Polecam wpierw skonfigurować sobie  globalne klawisze, a następnie jeżeli gra będzie tego wymagać – dostosować sterowanie do poszczególnych tytułów.

Sama konfiguracja jest banalna, wystarczy wybrać interesującą nas pozycję, wcisnąć Enter a następnie wdusić przycisk odpowiedzialny za kierunek/przycisk z automatu.

mame_copnfa

MAME obsługuje wiele padów, więc każdy z pewnością skonfiguruje emu “pod siebie”. W Menu “Other Controls” znajdują się ustawienia typowo “automatowe” jednak nie sądzę, że będzie potrzebna ich zmiana. Ważne by pamiętać, że F5 dodaje nam “kredyty” natomiast klawisz 1 odpowiada za wciśnięcie Start na automacie.  Jest jeszcze F2 który odpowiada za wejście do ustawień gier w których możemy np. zmienić poziom trudności w Mortal Kombat.

I to właściwie wszystko, czego potrzebujemy do grania – jednak to jeszcze nie koniec tego poradnika 😉

Pimp my MAME! – czyli szmery i inne bajery do emulatora.

Grzebiąc w opcjach jesteśmy w stanie zmienić font który używany jest w emulatorze oraz zmienić tło listy gier. Jeżeli jednak naprawdę chcemy przywrócić ducha tamtych czasów proponuję poszukać tak zwanych “MAME Extras” jest to olbrzymia (w chwili obecnej kolejne 29 GB do pobrania) ikon, screenshotów, artworków i innych grafik które emulator jest w stanie wyświetlić w okienku informacyjnym znajdującym się po prawej stronie aplikacji.

Jeże znajdą się osoby zainteresowane taką paczką jestem w stanie wrzucić ją na jakiś szybki hosting – proście o nią w komentarzach.

history.dat niewielki plik odpowiadający za wyświetlanie wielu ciekawych informacji o grach. Niestety, tylko w języku angielskim. Ten plik kopiuje się do głównego folderu MAME.

cheat.zip archiwum zawierające gotowe cheaty do wielu gier. Skoro i tak posiadamy nielimitowane kredyty używanie kodów w grach to sprawa dyskusyjna. Zawartość archiwum rozpakowujemy do folderu \cheats\

Mój emulator wygląda następująco:

mame_pimp

To by było na tyle gdyż kwestię “w co grać” pozostawiam Wam, starzy wyjadacze. Jeżeli jednak macie problemy z odnalezieniem jakiejś gry opiszcie ją szczegółowo w sekcji komentarzy – postaram się pomóc ją namierzyć.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Eco Fighters (1993)

Kabson

Przyśpieszamy przeglądarkę Google Chrome

Kabson

Masowa konwersja RAR oraz 7Zip do zip

Kabson

Mega Paczka 54 emulatorów dla Playstation Portable

Kabson

Przywracamy klasyczny wygląd w eksploratorze plików.

Kabson

Konfiguracja Project64 (emulator Nintendo 64)

Kabson

56 komentarzy

Avatar
Grzesiek 9 grudnia 2018 at 12:49

Ok dzieki bardzo pozdrawiam

Odpowiedz
Avatar
Grzesiek 7 grudnia 2018 at 12:43

Cześć i jak tam z tym asterixem? Sprawdzałeś coś?

Odpowiedz
Kabson
Kabson 7 grudnia 2018 at 22:05

Sprawdzałem i u mnie też jakieś błędy wywala, pobiram fullset z pewniejszego źródła i zobaczę z nim. Cierpliwości – torrent ma prawie 63 GB 😉

Odpowiedz
Kabson
Kabson 9 grudnia 2018 at 11:58

Z torrenta MAME 0.204 ROMs (merged) działa świetnie, ale nie mogę zrozumieć zależności tego roma 😐

Odpowiedz
Avatar
Grzesiek 6 grudnia 2018 at 15:04

Siema chodzi mi o Rom gry Asterix zadna wersja mi nie działa EAD EAA EAC wersja EAD juz sie włącza pokazuje ze sprawdz romy iwszystkie są ok tylko ostatni pokazuje BAD wiesz o co chodzi? sciągalem z roznych stron i za kazdym razem jest tak samo

Odpowiedz
Kabson
Kabson 6 grudnia 2018 at 15:57

Za kilka godzin będę miał fullset, zobaczę o co chodzi z tym romem i dam znać 🙂 Z tego co pamiętam grałem w to na mame jakiś czas temu.

Odpowiedz
Avatar
Mario 4 grudnia 2018 at 09:34

Nie chodzi o zapamiętanie stanu gry po wyjściu z niej tylko o pamiętaniu wyników najlepszych graczy tak zwane high score

Odpowiedz
Kabson
Kabson 5 grudnia 2018 at 11:24

Na jedno by wyszło. Pobierz plik Hiscore.dat. Jednak nie wiem czy będzie współpracował z mameui.

Odpowiedz
Avatar
Mario 3 grudnia 2018 at 18:14

sorry ale który poradnik?
Bo tu nic nie widzę

Odpowiedz
iPOD
iPOD 4 grudnia 2018 at 04:49

Zakładka Miscellaneous, pozycja Save game state on exit

Odpowiedz
Avatar
Mario 2 grudnia 2018 at 16:21

Witam
Mam pytanko co trzeba zrobić żeby mi pamiętało rekordy bo teraz po wyjściu z gry mi się
kasują
pozdrawiam

Odpowiedz
iPOD
iPOD 3 grudnia 2018 at 05:28

Przeczytać ten poradnik 😉 A mianowicie o pozycji Save game state on exit.

Odpowiedz
Avatar
Bobi 9 września 2018 at 17:19

Witam ja pobrałem emulator ale nie mam katalogu AllGames.

Odpowiedz
Kabson
Kabson 10 września 2018 at 12:15

Przemianowano to na All Systems

Odpowiedz
Avatar
mrBossi 26 stycznia 2018 at 16:53

witam, jest problem ze zgraniem tego programu z daemona, a na poprzednie wersji nie mam buforowania co mnie bardzo drażni,..proszę o pomoc bo mam bardzo duzo rom-ow a nie mam jak ich odpalić.pozdrawiam

Odpowiedz
iPOD
iPOD 26 stycznia 2018 at 21:08

Naprawdę chciałbym Tobie pomóc, jednak czytam ten twój komentarz i nie wiem o co Tobie chodzi 😉 Przed chwilą pobrałem najnowsze MAME bez problemów (co prawda jakoś wolno szło, ale jednak)
Łap mirror: https://mega.nz/#!cSQnCQbD!oRl_nDIysn4sgNrfG6DCRbbD8GInhB9LRTauatZqNCo

Odpowiedz
Avatar
MrBossi 26 stycznia 2018 at 23:48

U mnie tez się pobiera, ale później nie mogę zgrać całości bo parę plików nie rusza,..pobieralem z oficjalnej strony i mam wersję która nie widzi mi sporo Rom -ów zato wczesniejsza wersja mame 32 nie 64 sprawia że mam grafikę jak w linie czy łuski nie buferuje grafiki i tam mam problem z ustawieniem grafiki. Mam chyba już ze 4 wersja mamę i każda jedna otwiera inne Romsy. Mój email proszę o rady [email protected] najchętniej to bym przez tel wytłumaczył co mnie boli do końca jak by była taka możliwość. Miałbym też prośbę o linki gdzie można jeszcze pobrać Romy albo cały zastaw na gotowe.Pozdrawiam

Odpowiedz
Kabson
Kabson 27 stycznia 2018 at 13:51

Co do romów polecam pleasuredome.org jednak aby tam cokolwiek pobrać musisz nabić sobie odpowiednie ratio – polecam ten poradnik 😉 z w/w serwisu za jednym zamachem pobierzesz cały aktualny fullset 😉 ma ok. 60 GB (polecam wersję split) + CHD które ważą jakieś 400 GB (opcja, większość gier wykorzystujących CHD nie działa)
Co do problemów z wyświetlaniem grafiki – ta grafa w linie ewidentnie świadczy o tym, że nałożyłeś (raczej nieświadomie) jakiś filtr na obraz – poszperaj w ustawieniach i to wyłącz.
Namiarów na mój tel. nigdy nie podaję – sorry ale Kabson żyje tylko w necie, w realu to zupełnie inna osoba 😉

Odpowiedz
Avatar
MrBossi 28 stycznia 2018 at 13:50

Kabson a może chciałbyś odsprzedać swój fullset, nie wiem gdzie napisać do ciebie na prywatnie.

Kabson
Kabson 28 stycznia 2018 at 14:46

Podałem najlepsze źródło do pobierania tego typu rzeczy, romami się nie handluje bo to sprawa dość dyskusyjna 😉

Avatar
MrBossi 29 stycznia 2018 at 17:42

Ok zalogowałem się i wpisałem kod do tego już pobieram Mamę 0.193 Roms ( split) 60,5 GB, moje pytanie czy tam są same Romy czy też program startowy mame będzie w komplecie? Pozdrawiam

Kabson
Kabson 29 stycznia 2018 at 17:54

Nie. Tam są tylko romy, upewnij się że używasz greedy torrent bo jak pobierasz a nie nabijasz ratio to zaraz tam banują 😉

Avatar
MrBossi 29 stycznia 2018 at 18:20

Jak działa ten greedyTorent? Nie widać go przy zapisywaniu plików wskazując na program który otworzy, on ma po prostu działać w kle?

Kabson
Kabson 29 stycznia 2018 at 18:23

Greddy działa na zasadzie proxy, modyfikuje informacje wysyłane do trackera dzięki czemu tracker “widzi” fałszywe upload/download ratio.

Avatar
MrBossi 29 stycznia 2018 at 20:58

Kabson jeszcze jak byś dał namiar na jakiś pewny emulator do tego by wszystkie romy chodziły i by z grafiką problemu nie było 😉 Ten twój plik już pare razy pobieram i po wypakowaniu nie chce się do końca skopiować 🙁

Kabson
Kabson 30 stycznia 2018 at 12:59

Z czystej ciekawości pobiorę nowy set + CHD i zrobię audit (dam znać za jakieś 2-3 h 😉 )

Avatar
mrBossi 30 stycznia 2018 at 14:06

Było by piknie;) trzeba będzie Ci jaką flache za to wysłać;)

Kabson
Kabson 31 stycznia 2018 at 14:15

Wszystko działa jak ta lala na najnowszym MAME, jak się uwinę to później walnę poradnik jak z wersji split zrobić wersję merged z komrpresją 7z – wtedy fullset zajmuje prawie 2 razy mniej na dysku 😉

Avatar
mrBossi 1 lutego 2018 at 20:54

Kabson to gdzie szukamy tego źródła?

Kabson
Kabson 2 lutego 2018 at 13:25

Tutaj Trochę się przestrzeliłem, jak ostatnio updatowałem swój set to wersja merged/7ZIP ważyła 36 GB a CHD miały 400 a nie ponad terabajt…

Avatar
mrBossi 4 lutego 2018 at 20:47

Kabson,pytanko o tą wersje co w niej wiecej i czym sie różni od poprzedniej [FREE] HBMAME 0.193 ROMs (non-merged)???, opłaca się pobierać?,….ktory Byś jeszcze polecił co by więcej brakujących rom-ow było. I ost. pytanko o te wersje z CHDs czy to pojdzie normalnie i czy ten seed [FREE] MAME 0.194 Software List CHDs (merged) zawiera wszystko i jest do polecienia? Z góry dzięki i pozdrawiam.

Kabson
Kabson 4 lutego 2018 at 21:00

IMO się nie opłaca, HBMAME to tylko wariacja na temat seryjnego MAME, są jakieś hacki, do gier ale generalnie szkoda miejsca na HDD. Z CHD jest ten problem, że do czasu aż nie zdecydujesz się na postawienie automatu w pokoju bazującego na MAME (na ebayu ok 3 kafle…) to się po prostu nie opłaca. Większość gier bazujących na chunkach jest idealnie emulowana na emulatorach innych systemów więc a mame sobie nie radzi… resztę sobie dopowiedz.
Co do multi-emu to polecam Retro Arch, ale zakup dysków HDD pod wszystko co to emuluje to… jakieś 20 gigabajtów 😀

Avatar
mrBossi 4 lutego 2018 at 21:27

Kabson a gdzie znajdę „MAME Extras” do pobrania tak abym widział nie tylko tytuły,ale i zdjęcia gry z prawej strony.Są w sprzedaży “Bar topy” w cenie 850zł całkiem nieźle wykonane i z grafiką do wyboru do nadruku.
Aha Kabson chcesz powiedzieć, że do Retro Arch trzeba by poszukać starego rodzaju dysków nie przekraczających 20 GB???

Kabson
Kabson 4 lutego 2018 at 22:00

extrasy pobierzesz również z pleasuredome, w chwili obecnej 42 GB.

Avatar
mrBossi 4 lutego 2018 at 21:40

Powiedz mi jeszcze Kabson, czy jest gdzieś mozliwe mieć taki emulator co oni maja wgrane w bartopy?
https://www.youtube.com/watch?v=5_ql8KYnej0
https://www.youtube.com/watch?v=zdvfz7dfGfY

Kabson
Kabson 4 lutego 2018 at 22:02

Nie pamiętam jego nazwy, ale to jest multi emu (obsługuje wszystko) jak retro arch. Kurczę po piwku jestem i mi się miesza 😀 Chodziło mi o 20 TB sam fullset do PSX’a ma ok 1 TB

Avatar
MrBossi 5 lutego 2018 at 10:07

Kabson a czy ten multi emu jest gdzieś do pobrania? Na tym pierwszym linku ma chyba wszystko ale graficznie extra wygląda na drugim linku. Aha mam już 42 GB tego extra i pytanie bo zawartość tego ma wiele folderów więc pytanie gdzie to wrzucamy? 😉

Kabson
Kabson 5 lutego 2018 at 11:42

Wszystkie archiwa należy wypakować np artwork.rar do folderu artwork itd. A ten frontend (bo to nie mulitemulator) to Hyperspin

Avatar
MrBossi 5 lutego 2018 at 12:29

Ok a co z folderami których nie ma w org mame tj np :folders, bosses, howto itp których nie ma w mame. Rozumiem, że mam je tam porostu dograć?

Kabson
Kabson 5 lutego 2018 at 12:42

zgadza się ;]

Avatar
MrBossi 3 marca 2018 at 14:33

Witaj, Kabson mam jeszcze takie pytanko pobrałem z pleasuredome Mame 0.194 Multimedia i mam tam 3 foldery czy te foldery dogrywa sie do bazowego MAME? I drugie pytanko tak samo z tej strony pobrane Hyperspin Ready – Future Pinball pytanie czym to odpalić gdzie jest do tego emulator. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odp;-)

Kabson
Kabson 3 marca 2018 at 21:02

Z tymi multimedia to sam nie mam pojęcia gdzie to idzie :/ ale zgaduję, że do głównego folderu emu. Hyperspin Ready – Future Pinball to paczka pod Hyperspin.

Avatar
adriano1001 5 lutego 2017 at 17:26

Witam. Po ściągnięciu programu mame i gry cadillac and dinosaur widze ją w programie ale nie mogę odpalić ponieważ pojawia mi się błąd The selected machine is missing one ore more reqiured ROM or CHD images Please select a difrent machines. Proszę o pomoc

Odpowiedz
Kabson
Kabson 6 lutego 2017 at 13:53

Musiałeś ściągnąć zły rom, prawidłowy powinien nazywać się dino.7z bądź dino.zip.

Odpowiedz
Avatar
adriano1001 6 lutego 2017 at 14:38

Dziękuję za odpowiedz i @ z plikiem ale niestety ten sam błąd 🙁 inne rom śmigają ale tego nigdzie nie mogę trafić działającego.

Odpowiedz
Kabson
Kabson 6 lutego 2017 at 17:02

A nie pojawia się przypadkiem komunikat :
https://1.bp.blogspot.com/-LKDL1Na0bU4/WJicM-3vz-I/AAAAAAAAN8o/GvOJTU-KMCcuBIgUnzONXHTtJBlqXENTACLcB/s1600/2017-02-06_16h51_55.jpg
? Jeżeli tak to wystarczy wdusić dowolny klawisz i gra się dalej załaduje (testowane właśnie na moim romie).

Odpowiedz
Avatar
adriano1001 6 lutego 2017 at 19:39

A na jakim emulatorze odpalasz? Bo ja na meme 64 bity

Kabson
Kabson 7 lutego 2017 at 05:02

http://www.mameui.info/MameUI64.7z
Dokładnie na tym, testowałem to wczoraj.

Avatar
oldplayer 28 stycznia 2017 at 12:12

Witam,poszukuję takiej oto gry:Ogólnie kosmiczna strzelanka. Na dole ekranu poruszało się rakietą w lewo i prawo,można też był podnieść się do góry jakby o jeden stopień,pomagało to w uniknięciu bomb ,które wyglądały jak jajka i odbijały się po planszy.W niektórych levelach z nieba spadał meteoryt (większy lub mniejszy,dalej nawet dwa,które można było zestrzelić)Gra była dostępna w tzw. “budach”.Pozdrawiam.

Odpowiedz
Avatar
seba 23 grudnia 2016 at 10:06

tak zrobiłem i niestety nic nie widzę nadal. Czy mogę poprosić o maila lub inny kontakt żebyśmy mogli pogadać poza forum?

Odpowiedz
Kabson
Kabson 23 grudnia 2016 at 19:04

mail poszedł.

Odpowiedz
Avatar
seba 23 grudnia 2016 at 00:03

Witam ponownie. Ściągnąłem i wypakowałem plik “Dino” i skopiowałem wypakowaną zawartość i wkleiłem do folderu Roms po czym wszedłem ponownie do aplikacji mameui i wcisnąłem f5 i program odświeżył listę gier ale nie pokazała się gra. Nie jestem zbyt dobry w temacie komputerów ale naprawdę świetnie wspominam tą grę z czasów salonów gier i byłbym mega wdzięczny za pomoc w odpaleniu tej gry.

Odpowiedz
Kabson
Kabson 23 grudnia 2016 at 05:11

Romów się nie wypakowuje, wrzucasz je w zipach do folderu /roms/

Odpowiedz
Avatar
seba 19 grudnia 2016 at 23:15

Witam. Mam problem ze skopiowaniem pliku dino do folderu roms. Czy mógłbym poprosić o pomoc jak to zrobić?

Odpowiedz
Kabson
Kabson 20 grudnia 2016 at 05:09

A w czym dokładnie masz problem ? Pobierasz rom, kopiujesz do katalogu i dajesz F5 by odświeżyć listę.

Odpowiedz
Avatar
kris 3 grudnia 2016 at 15:36

super ziomus dzieki

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.