PC/EmulacjaPoradniki

Gramy gry z automatów na naszym PC (MAME)

Jeżeli jeszcze pamiętasz speluny dumnie nazywane “Salonami Gier” to z pewnością kojarzysz klimat tamtych czasów kiedy tekst “daj kredyta albo [email protected]#$” słyszało się częściej niż powinno… Niestety, czasy arcade w Polsce bezpowrotnie minęły jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy emulowali gry z tamtej epoki w domowym zaciszu. A do tego wystarczy nam nawet starszy, zakurzony Pecet 😉

Moim zadaniem najlepszym emulatorem Arcade dostępnym na PC jest MAMEUI. Oprócz niego istnieje wiele innych aplikacji zajmujących się “powrotem do przeszłości” m.in. FB Alpha, WinKawaks etc. jednak to właśnie on pretenduje do prawdziwego “kombajnu” którym bezproblemowo da się uruchomić wiele gier ze starych systemów. Zatem do dzieła !

Ze strony www.mameui.info pobieramy najnowszą wersję emulatora. W chwili pisania tego poradnika była ona oznaczona numerkiem 0.167. Jeżeli dysponujemy procesorem opartym o architekturę 64 bitową, śmiało pobieramy wersję x64 – jest ona odrobinę szybsza od swojego 32 odpowiednika.

Przy pierwszym uruchomieniu okno programu jest szarawe i nijakie – jednak spokojnie, zmienimy to w dalszej części poradnika 😉

mame_first_run

W pierwszej kolejności proponuję wejść w Options > Default Game Options i zmienić standardowe ustawienia gier:

Zakładka Controlles

Tutaj stawiamy “ptaszka” przy Enable Mouse Input. Umożliwi to nam skorzystanie z myszki w grach typowo “celowniczkowych”

Zakładka Miscellaneous

Tutaj “ptaszkujemy” Enable Cheats (jeżeli będziemy chcieli trochę pooszukiwać w grach), koniecznie zaznaczamy Skip Game Info dzięki czemu przyśpieszymy nieco wczytywanie gier, oraz opcjonalnie Save game state on exit – jak sama nazwa wskazuje opcja ta automatycznie zapisuje stan gry podczas jej wyłączania. Opcja bardzo przydatna, gdyż umożliwia bezproblemowe przechodzenie gier “na raty”.

W chwili obecnej mamy już skonfigurowany emulator i jesteśmy w stanie emulować większość  gier z automatów w domowym zaciszu, nie narażając się plebsowi 😉

Gramy w gry.

Teraz musimy odnaleźć ROM swojej ulubionej gry. W chwili obecnej fullset MAME to ponad 10 tysięcy plików zajmujących 32,5 GB. Dodatkowo MAME do niektórych gier potrzebuje obrazów CHD. CHD (Compressed Hunks of Data) to nic innego jak obraz HDD/CD wykorzystywany przez niektóre automaty. Z pewnością spowoduję u Was “opad szczeny” pisząc, że Fullset CHD to “tylko” 360 GB do zassania jednak proponuję nawet tego nie szukać – jakieś 2/3 gier korzystających z CHD posiada status “not working” czyli po prostu emulator w chwili obecnej nie radzi sobie z z ich prawidłową emulacją.

Na nasze szczęście gry z boardów CPS1/CPS2 – czyli te, które znamy najbardziej są w 99% działają prawidłowo i nie potrzebują opasłych CHD do działania.

Jeżeli posiadacie wolne łącze, prezentuję Wam sposób na szybkie znalezienie ulubionej gry – pod warunkiem, że pamiętacie jej nazwę:

Po lewej stronie wybieramy “All Games”, następnie w okienku wyszukiwania wpisujemy tytuł którym jesteśmy zainteresowani. Osobiście mam ochotę pograć w “Cadillacs and Dinosaurs” zatem tę frazę wpisałem w okienku wyszukiwania:

mame_CadillacsRomy to w skrócie archiwum *.zip bądź *.7z w którym umieszczono zrzut pamięci z płyty głównej automatu. Jak widzicie, gra doczekała się kilku bootlegów które wyświetlane są poniżej oryginalnego tytułu.  Zaznaczone “directory” to właśnie nazwa tego archiwum, zatem wyszukujemy dino.zip download w wujaszku Google:

dino.zip_mamePo czym pobieramy archiwum i kopiujemy je do folderu MAME/Roms/

Z powodu dość dużej ilości przetwarzanych danych MAME automatycznie nie odświeża list gier (chociaż możecie to ustawić w opcjach, czego jednak nie polecam), zatem naciskamy F5 i cierpliwie czekamy aż emulator znajdzie naszą grę. Po dwukrotnym kliknięciu gra uruchomi się.

Zależnie od wersji gry, po odpaleniu gry może wyskoczyć nam takie okienko:

scr_16277359

Jest to informacja, że emulacja nie jest 100% prawidłowa jednak możemy sobie śmiało w grę zagrać wpisując z klawiatury OK.

Pora na skonfigurowanie klawiatury, naciskamy TAB i strzałkami wybieramy Input (General). Przeniesie to nas do globalnej konfiguracji sterowania.mame-ingame-menuJeżeli chcemy zmienić sterowanie tylko w tej jednej grze wybieramy Input (this Machine). Polecam wpierw skonfigurować sobie  globalne klawisze, a następnie jeżeli gra będzie tego wymagać – dostosować sterowanie do poszczególnych tytułów.

Sama konfiguracja jest banalna, wystarczy wybrać interesującą nas pozycję, wcisnąć Enter a następnie wdusić przycisk odpowiedzialny za kierunek/przycisk z automatu.

mame_copnfa

MAME obsługuje wiele padów, więc każdy z pewnością skonfiguruje emu “pod siebie”. W Menu “Other Controls” znajdują się ustawienia typowo “automatowe” jednak nie sądzę, że będzie potrzebna ich zmiana. Ważne by pamiętać, że F5 dodaje nam “kredyty” natomiast klawisz 1 odpowiada za wciśnięcie Start na automacie.  Jest jeszcze F2 który odpowiada za wejście do ustawień gier w których możemy np. zmienić poziom trudności w Mortal Kombat.

I to właściwie wszystko, czego potrzebujemy do grania – jednak to jeszcze nie koniec tego poradnika 😉

Pimp my MAME! – czyli szmery i inne bajery do emulatora.

Grzebiąc w opcjach jesteśmy w stanie zmienić font który używany jest w emulatorze oraz zmienić tło listy gier. Jeżeli jednak naprawdę chcemy przywrócić ducha tamtych czasów proponuję poszukać tak zwanych “MAME Extras” jest to olbrzymia (w chwili obecnej kolejne 29 GB do pobrania) ikon, screenshotów, artworków i innych grafik które emulator jest w stanie wyświetlić w okienku informacyjnym znajdującym się po prawej stronie aplikacji.

Jeże znajdą się osoby zainteresowane taką paczką jestem w stanie wrzucić ją na jakiś szybki hosting – proście o nią w komentarzach.

history.dat niewielki plik odpowiadający za wyświetlanie wielu ciekawych informacji o grach. Niestety, tylko w języku angielskim. Ten plik kopiuje się do głównego folderu MAME.

cheat.zip archiwum zawierające gotowe cheaty do wielu gier. Skoro i tak posiadamy nielimitowane kredyty używanie kodów w grach to sprawa dyskusyjna. Zawartość archiwum rozpakowujemy do folderu \cheats\

Mój emulator wygląda następująco:

mame_pimp

To by było na tyle gdyż kwestię “w co grać” pozostawiam Wam, starzy wyjadacze. Jeżeli jednak macie problemy z odnalezieniem jakiejś gry opiszcie ją szczegółowo w sekcji komentarzy – postaram się pomóc ją namierzyć.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Fallout 4 – prosty sposób na kapsle

Kabson

Poradnik Autoit – podstawy.

Kabson

Awaryjnie restartowanie systemu Windows 10

Kabson

Emulujemy gry z Philips CD-i (MESSUI)

Kabson

Ukrywanie plików za pomocą Kamaleon

Kabson

7 porad na start dla użytkowników systemu Windows 10

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest

56 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej