PC/Windows Poradniki

Przenosimy cache Chrome do ramdysku

W tym poradniku zajmiemy się przeniesieniem pamięci cache do ramdysku. Ten zabieg spowoduje, że przeglądarka będzie zapisywała dane z pamięci podręcznej w pamięci RAM co zaowocuje znacznym przyśpieszeniem wczytywania danych z cache a tym samym całych stron. Dodatkową zaletą takiej modyfikacji jest zmniejszenie fragmentacji dysku na którym znajduje się cache.

Pobieramy aplikację SoftPerfect RAM Disk i ją instalujemy, po pierwszym uruchomieniu musimy dodać nasz nowy dysk RAM.
softperfect Przenosimy cache Chrome do ramdysku
Naciskamy zatem zielony plus (1) co zaowocuje pojawieniem się kreatora. Wybieramy w nim rozmiar dysku (2) który  chcemy utworzyć. Dla RAM<6 GB zalecam ustawić na 512 MB, dla 6 GB i więcej możemy wybrać 768 MB. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy ustawili nawet i gigabajtowy ram dysk jednak moim zdaniem Chrome i tak nie zapcha 768 MB podczas standardowego przeglądania stron. Podczas tworzenia wybieramy literę dysku (3) do której zostanie on przypisany (polecam Z:) oraz system plików jaki zostanie na nim utworzony (4) – tutaj bez dziwactw wybieramy NTFS. Klikając na Zaawansowane możemy również dodać etykietę dysku – w moim przypadku nazwałem ramdysk Chrome Cache.

Potwierdzamy nasz wybór naciskając na OK. Aplikacja po kilku sekundach stworzy nam nowy dysk który pojawi się w eksploatatorze plików:

2016 05 01 14h34 22 Przenosimy cache Chrome do ramdysku

Jeżeli tak jak ja chcecie zmienić ikonkę naszego dysku pobierzcie ten plik (mirror#2, mirror#3). W archiwum umieściłem aż 16 różnych ikon Chrome + aplikację do ich podmiany.

Teraz musimy jeszcze wymusić na Chrome zapisywanie cache na dysku Z:\ a możemy to zrobić na dwa sposoby:

Modyfikujemy skrót do przeglądarki.

Jest to najprostsze rozwiązanie, klikamy PPM na skrócie naszej przeglądarki i wyświetlamy jej właściwości. W polu element docelowy po spacji dopisujemy:

--disk-cache-dir="Z:/"
dokładnie tak jak na screenie poniżej:
chrome 1 Przenosimy cache Chrome do ramdysku

Jest to metoda dość kłopotliwa, gdyż uruchomienie „chromolca” z innego (niemodyfikowanego) skrótu spowoduje, że przeglądarka zignoruje umieszczanie cache w ram. Lepszym sposobem jest wykorzystanie drugiego sposobu:

Przenosimy folder cache za pomocą linków symbolicznych.
Folder cache znajduje się w:

C:\Users\[twoja_nazwa_uzytkownika]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\
Przechodzimy do tej lokalizacji, upewniamy się, że aplikacja Chrome jest wyłączona i usuwamy folder /Cache/. Teraz uruchamiamy wiersz polecenia z uprawnieniami administratora i wpisujemy w nim polecenie:
mklink /d "c:\users\Variatkowo\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\cache" z:\

2016 05 01 14h01 43 Przenosimy cache Chrome do ramdysku

Oczywiście, podmieniając Variatkowo na waszą nazwę użytkownika. Spowoduje to stworzenie linku symbolicznego odnoszącego się do naszego Ramdysku który w systemie jest wyświetlany jako zwykły skrót:

Czytaj także:  Zmieniamy kolor paska nawigacji w Samsungu S8/S8+/Note 8

cache symlink Przenosimy cache Chrome do ramdyskuWięcej o linkach symbolicznych pisałem tutaj. Wykorzystanie tej metody sprawia, że Chrome korzysta z ramdysku nie ważne w jaki sposób został on uruchomiony.

To by było na tyle, życzę długiego majowego weekendu 😉

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen 4,5 / 5. Liczba głosów: 6

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Tworzymy raport diagnostyki wydajności zasilania w systemie Windows

Kabson

Spersonalizowana konfiguracja pada w grach na PC

Kabson

Resetujemy ustawienia sieci w Windows 10

Kabson

Jak dodać loginy/hasła do menadżera haseł w Firefox.

Kabson

Przeglądamy zablokowaną zawartość forów bez rejestracji

Kabson

Uaktywniamy czarny styl w Windows 10

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej