PC/WindowsPoradniki

Szyfrujemy dyski aby uniknąć kontroli policji ;-)

Na początku niewielkie sprostowanie – ten poradnik dotyczy jedynie bezpiecznego sposobu zaszyfrowania wszystkich naszych danych aby chronić je przed niepowołanym dostępem. Poniżej przedstawiam Wam metodę skuteczną niemal w 100% którą sam stosuję. Nie oznacza to, że jestem piratem czy coś w ten deseń – po prostu nie lubię, jak ktoś szpera po moich zbiorach.

W pierwszej kolejności musimy pobrać niewielką aplikację VeraCrypt którą instalujemy w naszym systemie. Aplikacja jest dostępna w naszym rodzimym języku, aby go wybrać przechodzimy pod Settings > Language… i wybieramy Polski.

veracrypt lang Szyfrujemy dyski aby uniknąć kontroli policji ; )

Teraz będzie nam łatwiej.

Zaczniemy zaszyfrowania partycji systemowej. Klikamy na System > Szyfruj partycję bądź dysk systemowy….

veracrypt zaszyfruj system 1 Szyfrujemy dyski aby uniknąć kontroli policji ; )

Uruchomi to nam prosty kreator. Jako typ systemu szyfrowania wybieramy Normalny (do ukrytych systemów przygotuję inny poradnik)

veracrypt zaszyfruj system 2 Szyfrujemy dyski aby uniknąć kontroli policji ; )

W następnym kroku wybieramy obszar do zaszyfrowania. Zgaduję, że na Waszych dyskach znajduje się więcej niż jedna partycja, więc decydujemy się na zaszyfrowanie całego dysku.

veracrypt Zaszyfruj system3 Szyfrujemy dyski aby uniknąć kontroli policji ; )

W ten sposób cały dysk (tzn. wszystkie partycje) zostaną zaszyfrowane wybranym przez nas algorytmem.

Kolejny monit pyta nas czy zaszyfrować tzw. Host Protected Areas. Jeżeli np. posiadamy laptop z oryginalnym systemem Windows 10 którego „instalkę” mamy wgraną na ukrytej partycji wybieramy by nie szyfrować tych danych, w przeciwnym razie nasze recovery menu prawdopodobnie przestanie działać.

veracrypt Zaszyfruj system4 Szyfrujemy dyski aby uniknąć kontroli policji ; )

W przypadku, gdy szyfrujemy domowy komputer i mamy np.  płytkę instalacyjną bądź bootowalny USB możemy śmiało szyfrować wszystko.

W kolejnym kroku musimy ustalić, czy na naszym dysku znajduje się jeden system operacyjny, czy też więcej. Zazwyczaj każdy ma jeden system więc wybór zdaje się oczywisty.

veracrypt Zaszyfruj system5 Szyfrujemy dyski aby uniknąć kontroli policji ; )

W kolejnym kroku wybieramy algorytm szyfrowania. Najpopularniejszy i najwydajniejszy jest AES, jednak dla podniesienia bezpieczeństwa naszych danych możemy wybrać również algorytmy mieszane. W moim przypadku korzystam z AES, więc pozostawiam wszystko tak jak jest:

veracrypt Zaszyfruj system6 Szyfrujemy dyski aby uniknąć kontroli policji ; )

Teraz ustawiamy hasło do naszego systemu. Warto wymieszać znaki drukowane i postarajcie się, by hasło nie było krótsze niż 8 znaków.

veracrypt Zaszyfruj system7 Szyfrujemy dyski aby uniknąć kontroli policji ; )

Kolejnym etapem jest stworzenie danych losowych. W tym momencie po prostu machajcie kursorem jak szaleni i poczekajcie aż pasek postępu dojdzie do 100%.

veracrypt Zaszyfruj system8 Szyfrujemy dyski aby uniknąć kontroli policji ; )

Po stworzeniu kluczy, klikamy na dalej. W tym momencie kreator będzie chciał stworzyć płytę ratunkową która z pewnością przyda się nam, gdy na naszych zaszyfrowanych danych pojawią się jakieś problemy.

Następnie, decydujemy się czy podczas szyfrowania Veracrypt wymaże dane z wolnej przestrzeni dysku. Do wyboru mamy kilka trybów wymazywania (od prostego wymazania aż po 35 przebiegowy algorytm Gutmanna). Jako, że proces wymazywania dysku zajmuje naprawdę sporo czasu w domowych warunkach możemy go pominąć, bądź zdecydować się na najprostszą metodę jednego przebiegu:

2016 10 24 18h52 46 Szyfrujemy dyski aby uniknąć kontroli policji ; )

Po wciśnięciu na Dalej Veracrypt w pierwszej kolejności wykona test poprawności działania Boot loadera:

veracrypt Zaszyfruj system9 Szyfrujemy dyski aby uniknąć kontroli policji ; )

Po wciśnięciu Test aplikacja wyświetli jeszcze kilka komunikatów które potwierdzamy OKejkami.  Nasz komputer się zrestartuje i wyświetli wspomniany boot loader:

bootloader Szyfrujemy dyski aby uniknąć kontroli policji ; )

W którym podajemy ustalone przez nas wcześniej hasło, zaś gdy Veracrypt poprosi o PIM po prostu nic nie wpisujcie, tylko zatwierdźcie Enterem. Jeżeli test szyfrowania wypadnie pomyślnie, tuż po uruchomieniu naszego systemu pojawi się komunikat:

zaszyfruj Szyfrujemy dyski aby uniknąć kontroli policji ; )

Jeżeli posiadacie laptopa, warto go teraz wpiąć do ładowarki. Klikamy na Zaszyfruj aby rozpocząć proces szyfrowania naszych danych:

zaszyfruj 2 Szyfrujemy dyski aby uniknąć kontroli policji ; )

Ten proces może zająć trochę czasu, jednak w jego trakcie śmiało możemy dalej używać naszego systemu. Proces szyfrowania możemy również zatrzymać odłożyć na później jednak moim zdaniem lepiej go przeprowadzić za jednym zamachem.

Po zakończeniu szyfrowania nasz dysk jest niemal w 100% zabezpieczony przed niepowołanym dostępem. Jednak jeżeli w naszym systemie istnieją jeszcze dodatkowe fizyczne dyski twarde, to z pewnością warto zastosować szyfrowanie również i na nich. Aby już nie przeciągać tego poradnika robi to się niemal analogicznie jak w przypadku szyfrowania dysku systemowego. Po prostu wybieracie Wolumeny > Utwórz nowy wolumen…, następnie wybieracie pozycję Zaszyfruj niesystemową partycję lub dysk.

2016 10 24 19h42 54 Szyfrujemy dyski aby uniknąć kontroli policji ; )

Teraz niewielka przestroga, w przypadku dysków bezsystemowych zalecam formatowanie partycji a nie całych dysków. Wybranie całych dysków może spowodować, że Windows uszkodzi nasze dane podczas inicjalizacji dysku które może przeprowadzić, gdy zaszyfrowany dysk będzie podłączany do systemu. Zdarzyło mi się to kilka razy, więc mądry Polak po szkodzie. Po prostu pamiętajcie o tym podczas wyboru urządzenia:

veracryptpartycje Szyfrujemy dyski aby uniknąć kontroli policji ; )

I zaznaczajcie partycje, nie całe dyski 😉

Warto jeszcze rozważyć zaszyfrowanie wszystkich naszych nośników USB, zajmie to nam trochę czasu ale jak to się mówi – bezpieczeństwo przede wszystkim.

Przypominam, że napisałem już poradnik jak zaszyfrować dane na płytach CD/DVD – taka opcja również podnosi nasze bezpieczeństwo podczas wizyty niezapowiedzianych gości 😉

 

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen / 5. Liczba głosów:

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Tworzymy i nagrywamy zaszyfrowaną płytę DVD

Kabson

Jak zresetować hasło użytkownika w systemie Windows

Kabson

Jak „włamać się” do systemu Windows nie znając hasła

Kabson

Jak wyłączyć Środowisko odzyskiwania systemu w Windows 10

Kabson

Kasujemy plik wymiany podczas zamykania systemu

Kabson

Jak usunąć dane Exif z naszych zdjęć

Kabson

Zostaw komentarz

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej