Image default
PC/WindowsPoradniki

Masowo konwertujemy archiwa *.zip do *.7z

7Zip to wszechstronny, darmowy archiwizator który od wielu lat konkuruje z płatnym Winrarem. W tym artykule nie będziemy spierać się, który z tych dwóch programów jest lepszy – w moim doświadczeniu, 7Zip czasem (ale podkreślam: czasem) potrafi wydajniej kompresować dane od płatnego konkurenta. Dzisiaj zajmiemy się czymś innym – a mianowicie masową konwersją wielu plików *.zip do formatu *.7z.

Standardowy 7Zip nie posiada możliwości konwersji pomiędzy formatami, wiec musimy uciec się do prostej sztuczki – w tym artykule przedstawiam wam dwie metody “na to samo” – czyli konwersję archiwów ZIP do 7Zip.

Wykorzystujemy PeaZip do masowej konwersji.

PeaZip jest darmowym, opensourcowym archiwizerem plików o dość sporych możliwościach. W chwili obecnej obsługuje większość popularnych formatów plików i co dla nas najważniejsze – posiada możliwość konwertowania archiwów pomiędzy obsługiwanymi formatami.

Te rozwiązanie polecam tylko leniwym, gdyż ma trzy wady: po pierwsze, jest to naprawdę powolny proces, a po drugie GUI aplikacji ciągle aktywuje okienko postępu przez co praca na innych aplikacjach jest niemal niemożliwa a po trzecie – nie wiem, kto wpadł na pomysł by archiwizator w trakcie konwersji najpierw wypakowywał wszystkie archiwa, następnie pakował je do nowego formatu. Przy kilku giabajtach nie jest to problemem, ale masowa konwersja zazwyczaj dotyczy zbiorów przekraczających kilkadziesiąt gigabajtów przez co taka metoda konwersji PeaZip potrafi “zapchać” dysk niepotrzebnymi plikami.

Aby nie przeciągać, po prostu pobieramy aplikację PeaZip. Zalecam pobranie programu w wersji portable – po co śmiecić sobie rejestr niepotrzebnymi wpisami ;-).

Po pobraniu archiwum rozpakowujemy je i uruchamiamy program. W pierwszej kolejności zmieńmy język programu na nasz ojczysty:

localization_1I wybieramy plik pl.txt.

Teraz w oknie programu nawigujemy do lokalizacji, w której znajdują się nasze archiwa do przekonwertowania i naciskamy jednocześnie Ctrl+A aby zaznaczyć (wybrać) wszystkie dostępne pliki.

convert_1

Po czym naciskamy na przycisk Konwertuj i przechodzimy do dalszej konfiguracji:

zrzut-ekranu-79Z którą raczej nie będziecie mieli problemów. Po prostu musicie wybrać rodzaj archiwizera, jego kompresję oraz (opcjonalnie) zdecydować, czy usunąć pliki po udanej archiwizacji. Po zatwierdzeniu operacji kliknięciem na OK. Na screenie powyżej nie zaznaczyłem strzałką “Dodaj każdy obiekt do osobnego archiwum” – nie jest to błąd, po prostu uznałem to za zbyt oczywiste 😉

Wykorzystujemy prosty skrypt do konwersji pomiędzy formatami.

Druga metoda jest znacznie prostsza, skuteczniejsza oraz – praktyczniejsza. Wystarczy pobrać i zainstalować aplikację 7ZIP (jeżeli z jakiegoś powodu jeszcze jej nie mamy…) a następnie wkleić ten kod do notatnika i zapisać całość jako plik wsadowy np. Konwertuj.bat

for %%F in (*.zip) do ( "C:\Program Files\7-Zip\7z.exe" x -y -o"%%F_tmp" "%%F" * & pushd %%F_tmp & "C:\Program Files\7-Zip\7z.exe" a -y -r -mx9 -t7z ..\"%%~nF".7z * & popd & rmdir /s /q "%%F_tmp" )

Teraz wystarczy przenieść ten plik do katalogu w którym znajdują się archiwa do przekonwertowania i po prostu dwukrotnie w niego kliknąć i poczekać, aż skrypt odwali całą robotę. W trakcie jego pracy możecie zminimalizować okno i normalnie pracować z innymi aplikacjami. Skrypt nie usuwa przekształconych archiwów.

Pobierz załącznik.

 

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4.5 / 5. Głosów: 2

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Naprawiamy uszkodzone pliki *.zip

Kabson

Masowa konwersja RAR oraz 7Zip do zip

Kabson

Dwie proste metody na zripowanie płyty DVD

Kabson

Optymalizujemy filmy pod telefon i tablet

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.