PC/Windows Poradniki

Blokujemy dostęp do stron internetowych za pomocą pliku hosts

Dzisiaj zaprezentuję wam naprawdę prosty patent na zablokowanie dostępu do określonych stron internetowych. Warto to zrobić, aby zablokować strony zawierające malware, adware czy też… porno, jeżeli z naszego komputera korzystają również dzieci.

Wiem, że w sieci dostępnych jest wiele programów do blokowania takich treści ale… w każdym Windowsie mamy gotowe rozwiązanie dostępne zupełnie za darmo.

Plik host to najzwyklejszy w świecie dokument tekstowy (jednak nie posiada żadnego rozszerzenia), który znajduje się w lokalizacji:

C:\Windows\System32\drivers\etc

Za każdym razem, gdy system łączy się z internetem/domeną system Windows sprawdza ten plik i jeżeli znajdzie w nim odpowiedni wpis stara się przekierować ruch pod inny adres. Możemy to wykorzystać do zablokowania niechcianych stron WWW.

Aby np. zablokować dostęp np. do Facebooka z naszego komputera otwieramy notatnik jako administrator:

Bez nazwy 1 Blokujemy dostęp do stron internetowych za pomocą pliku hostsNastępnie otwieramy plik hosts (jego lokalizację podałem powyżej) i dodajemy do niego nową linijkę:

0.0.0.0 www.facebook.com

Po czym zapisujemy zmiany. To naprawdę wszystko, aby zablokować dostęp do tego popularnego serwisu 😉 Zamiast 0.0.0.0 możemy wpisać adres 127.0.0.1 – efekt będzie dokładnie taki sam – strona po prostu się nam nie załaduje, zaś przeglądarka wyświetli nam komunikat informujący o błędzie połączenia:

2017 08 07 19h17 59 Blokujemy dostęp do stron internetowych za pomocą pliku hosts

No dobrze, skoro już wiemy jak zablokować dostęp do pojedynczej strony czas zająć się daniem głównym – czyli zablokowaniem wszystkich niepotrzebnych nam treści.

Przechodzimy pod ten adres i pobieramy interesujący nas plik hosts. Do naszej dyspozycji oddano kilkanaście różnych wariantów, więc wybieramy ten który nas interesuje i otwieramy go. 

2017 08 07 19h25 07 Blokujemy dostęp do stron internetowych za pomocą pliku hosts

Teraz wystarczy skopiować całą jego zawartość do naszego pliku hosts. Po zapisaniu modyfikacji nasz Windows nie będzie już się w stanie połączyć z niechcianymi stronami. Jak widzicie na powyższym screenshocie na chwilę obecną te wpisy blokują już ponad 36 tysięcy niechcianych witryn, zaś ich liczba ciągle rośnie.

Moim zdaniem warto rozważyć zablokowanie stron oferujących malware/adware (Unified hosts) – z pewnością jest to dodatkowe zabezpieczenie dla naszego systemu, a tych nigdy za mało 😉

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Jak zablokować menu podręczne w Menu Start

Kabson

Pobieramy iso systemu Windows oraz patche za darmo z serwerów Microsoftu

Kabson

Zmieniamy tło ekranu logowania w Windows 10

Kabson

Jak zablokować aktualizację systemu Windows 10 do Windows 11 ?

Kabson

Wyłączamy Hello w Firefox

Kabson

Jak podłączyć pada PS4 do PC

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mania
mania
4 lata temu

A możesz przybliżyć ten problem . Mam to rozumieć ze nie zawsze zadziała czy co . I rozumiem ze zamiast adresu w postaci 000000000 wpisujemy dowolny który nas interesuje , a jeszcze jedno da się to jakoś zautomatyzować bo wpisywanie tego dla tylu tysięcy rekordów to lipa

mania
mania
4 lata temu

niezłe podoba mi się . pytanie czy można zrobić tak że jeśli wpiszemy zablokowaną stronę to przekieruje nas na konkretną stronę na przykład wp.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej