PC/WindowsPoradniki

W jaki sposób dostać się do plików na dysku gdy system nie startuje

Dzisiaj sprzedaję wam prosty patent na dostanie się do zawartości dysku twardego gdy system nie startuje. Jest to bardzo przydatne, gdy nasz system uległ uszkodzeniu a przed formatem musimy skopiować nasze dane znajdujące się na przykład na pulpicie (bo przecież NIKT nie zmienia domyślnej lokalizacji folderów użytkownika ?).

Tak wiem, że systemy Windows mają wbudowany opcję przywracania systemu, jednak i ona czasem zawodzi – zdarzyło mi się to już wielokrotnie np. przy fizycznym uszkodzeniu HDD, więc ten poradnik z pewnością przyda się wielu osobom.

Co będzie nam potrzebne:

Dodatkowo jeżeli mamy większą ilość plików do uratowania, potrzebny nam jeszcze zewnętrzny nośnik danych sformatowany jako FAT32/exFAT (ważne!). Musicie wiedzieć, że Linux nie ma problemów z odczytem danych zapisanych na partycji NTFS jednak modyfikacja (zapis/usuwanie) nie idzie mu za dobrze i często rozwala całą partycję, więc na potrzeby tego poradnika skupię się jedynie na odczycie danych z partycji NTFS.

Przygotowanie bootowalnego USB.

SystemRescueCD to nic innego jak  specjalnie przygotowana dystrybucja Linux’a uruchamiana bezpośrednio z pamięci przenośnej, więc musicie stworzyć bootowalny pendrive. Skoro kiedyś pisałem już o tym jak stworzyć bootowalny pendrive z systemem operacyjnym to nie zamierzam się już nad tym rozwodzić…

Jak widzicie, taki pendrive musicie przygotować sobie przed awarią systemu – wiem, że człowiek jest zazwyczaj mądry po szkodzie, ale warto poświęcić te 20-30 złociszy na 16 gigabajtowy dongiel i trzymać go w szafie w razie poważniejszej awarii.

Bootujemy SystemRescueCD

Zabootowanie SystemRescueCD nie różni się niczym od bootowania pendrive z instalką Windows. Po wybraniu odpowiedniej opcji w biosie zobaczymy prosty ekran powitalny, wybieramy w niej pierwszą opcję:

Windows 10 x32 2018 03 18 18 01 28 W jaki sposób dostać się do plików na dysku gdy system nie startuje

Po chwili SystemRescueCD wyświetli nam garść informacji, a my wpisujemy startx i naciskamy enter aby przejść do trybu graficznego:

Windows 10 x32 2018 03 18 18 06 10 W jaki sposób dostać się do plików na dysku gdy system nie startuje

Tryb graficzny SystemRescueCD wygląda prawie jak Windows, jednak jak sama nazwa wskazuje jest to kompilacja służąca do ratowania systemów operacyjnych więc nieumiejętne korzystanie z dostępnych aplikacji może narobić problemów 😉 Polecam zastanowić się 10 razy nad tym co robicie i skorzystać z dostępnej przeglądarki Firefox aby upewnić się, że polecenie sformatowania dysku systemowego Windows jest dokładnie tym, co chcecie zrobić 😉

Windows 10 x32 2018 03 18 18 10 24 W jaki sposób dostać się do plików na dysku gdy system nie startuje

Pozostało nam jedynie zamontować partycje, do których chcemy uzyskać dostęp. W tym celu musimy w odnaleźć nasze urządzenia. Nie będę się tutaj specjalnie rozwodził o punktach montowania i o tym, w jaki sposób Linux zarządza dyskami bo to temat rzeka, więc uruchamiamy terminal oraz GParted (kolejno 2 i 3 ikonka od lewej).

W pierwszej kolejności „pod nóż” idzie GParted. Musicie w nim zlokalizować partycje które chcecie zamontować. Ta aplikacja jest bliźniaczo podobna do zarządzania dyskami znanego z Win, więc jest to dziecinnie proste zadanie:

gparted 1 W jaki sposób dostać się do plików na dysku gdy system nie startuje

Z listy rozwijanej (1) wybierajcie kolejne dyski i zapisujecie sobie ich lokalizację (zaznaczyłem strzałką).

W moim przypadku będą to:

  • /dev/sda2 – partycja systemu Windows (NTFS)
  • /dev/sde1 – dysk zewnętrzny sformatowany w exFAT
  • /dev/sdf1 – pendrive sformatowany w FAT32

Skoro już znamy ich lokalizację pora na zamontowanie partycji. Przełączamy się na terminal i teraz musimy utworzyć katalogi (punkty montowania) dla poszczególnych dysków, a następnie wydać polecenie ich zamontowania. 

Jest to banalnie proste. Dla partycji NTFS wklepujemy:

mkdir /mnt/windows_system
mount -t ntfs /dev/sda2 /mnt/windows_system -o ro

windows10 W jaki sposób dostać się do plików na dysku gdy system nie startuje

Partycje exFAT montujemy poleceniem:

mkdir /mnt/pendrive_exfat
mount.exfat-fuse /dev/sde1 /mnt/pendrive_exfat

exfat W jaki sposób dostać się do plików na dysku gdy system nie startuje
FAT32 montujemy następująco:

mkdir /mnt/pendrive_fat32
mount -t vfat /dev/sdf1 /mnt/pendrive_fat32

Jak łatwo się domyślić pierwszym poleceniem tworzymy odpowiedni folder w lokalizacji /mnt/ zaś drugim montujemy partycję.

Jeżeli wszystko poszło OK możecie już uruchomić menadżera plików, bądź (co jest znacznie wygodniejsze) wykorzystać emelFM do kopiowania plików:

emelFM W jaki sposób dostać się do plików na dysku gdy system nie startuje

To by było na tyle w temacie „w jaki sposób dostać się do plików na dysku gdy system nie startuje”. Mam nadzieję, że dzięki temu poradnikowi chociaż kilka osób zaoszczędzi parę złotych na „informatykach” którzy za tak banalne zadanie liczą sobie po 200+ zeta (pozdrawiam koleżankę 😉 ) 

Drugą opcją jest fizyczne dobranie się do nośnika i podpięcie go jako drugiego dysku w innym komputerze – jednak czasami jest to bardziej skomplikowane niż nauczenie się kilku komend w Linuxie…

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Usuwamy „Wyszukaj aplikację w sklepie Microsoft Store” z menu kontekstowego

Kabson

Zapisujemy listę aktywnych procesów do pliku w Windows

Kabson

Automatycznie tworzymy punkt przywracania podczas startu systemu Windows

Kabson

Testujemy pamięć RAM w 3 prostych krokach.

Kabson

Jak naprawić sklep w systemie Windows

Kabson

Używamy polecenia robocopy do wykonania backupu danych.

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej