PoradnikiPC/Windows

Usunąłeś przez przypadek pliki systemu Windows ? Nic straconego !

Dzisiaj będzie trochę na luzie, gdyż po raz kolejny w swojej karierze “informatyka-amatora” spotkałem się z przypadkiem gdy ktoś aby zaoszczędzić miejsce na dysku… zaczął usuwać pliki systemu Windows. Naprawdę nie wiem, jaki tok rozumowania kieruje takimi ludźmi. Usuwanie plików z folderu Windows albo z jego podfolderów (z naciskiem na  System32 albo SysWOW64 ) nie spowoduje, że nasz system będzie stabilniejszy a na pewno nie odchudzimy go w ten sposób o kilka megabajtów 😉 

Wręcz przeciwnie, może to spowodować (a raczej na bank spowoduje) problemy z systemem, “wykrzaczenie” się najprostszych aplikacji czy też wyświetlanie dziwnych komunikatów.

Oczywiście winnym usunięcia plików systemowych może być nie tylko niesforny użytkownik – istnieją przecież złośliwe skrypty czy też aplikacje, które dla “jaj” potrafią uszkodzić w ten sposób nasz system.

Zatem jeżeli należycie do tej grupy osób którym “ktoś” usunął pliki systemowe przez co system pracuje niestabilnie to poradnik dla was.

Wykorzystujemy narzędzie Kontroler plików systemowych.

O SFC już niejednokrotnie pisałem i jest to pierwsze narzędzie z którego warto skorzystać gdy niechcący usunęliśmy pliki systemu Windows. Aby nie przedłużać uruchamiamy wiersz polecenia jako administrator i wklepujemy: 

sfc /scannow

sfc scannow

System rozpocznie skanowanie plików systemowych i jeżeli napotka na jakieś nieścisłości to postara się przywrócić uszkodzone bądź brakujące pliki. SFC najlepiej jest uruchomić w trybie awaryjnym.

Korzystamy z DISM (Deployment Imaging and Servicing Management)

O tym potężnym narzędziu również już pisałem gdy wykorzystywaliśmy je np. do usunięcia niepotrzebnych plików z folderu WinSXS) zatem i teraz nie będę się o nim rozpisywał. Po prostu w wierszu polecenia wprowadzamy:

Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

dism

Skanowanie SFC oraz DISM zajmuje trochę czasu, jeżeli jednak to nie pomoże to pozostaje nam jeszcze trzecie rozwiązanie, czyli…

Resetujemy ustawienia Windows 10 

Jest to “ostateczna ostateczność”. Uruchamiamy aplet Ustawienia i przechodzimy pod Aktualizacja i Zabezpieczenia > Odzyskiwanie i klikamy w pierwszą opcję:

Bez nazwy 1 3

Uruchomi to nam prosty kreator w którym przywrócimy system do stanu początkowego (de facto go reinstalujemy).

Na zakończenie przypomnę tylko, że na naszym blogu istnieje kilka ciekawych wpisów na temat tego jak odchudzić partycję systemową:

Dziękuję za uwagę.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Wyłączamy aplikacje działające w tle w Windows 10

Kabson

Włączanie trybu awaryjnego w Windows 10

Kabson

Jak manualnie stworzyć punkt przywracania systemu w Windows 10

Kabson

ClassicUI

Kabson

Uaktywniamy czarny styl w Windows 10

Kabson

Dodajemy konto z uprawnieniami gościa w Windows 10

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej