KonsolePoradniki

Bittboy: Poprawiamy partycje na karcie MicroSD

Bittboy to naprawdę sympatyczna retro konsolka umożliwiająca odpalanie romów gier z kilku systemów. Na kartę MicroSD Bittboy’a możemy wgrać romy z konsolek z serii Gameboy (właściwie po to go kupiłem…), Nintendo (Pegasus) a nawet z pierwszego Playstation.

Moją „zabaweczkę” posiadam od tygodnia i jestem na etapie pisania recenzji tego sprzętu, jednak dzisiaj coś mnie tknęło. Mianowicie zaczęła mnie interesować ilość wolnej pamięci na karcie pamięci.

W moim egzemplarzu posiadam kartę o pojemności 32 gigabajtów, jednak po podpięciu jej pod system Windows do mojej dyspozycji widnieje tylko trochę ponad 6,5 GB wolnej przestrzeni:

2020 01 14 15h34 05 Bittboy: Poprawiamy partycje na karcie MicroSD

Tutaj nadmienię, że partycje G: oraz H: to partycje linuxowe których winzgroza po prostu nie odczytuje prawidłowo. Nie należy ich pod żadnym pozorem formatować !

Jak podejrzewałem, coś jest nie tak z partycjami na mojej karcie MicroSD. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Pobieramy aplikację MiniTool Partition Wizard. Już w darmowej wersji ten program pozwoli nam na bliższe zapoznanie się (i modyfikację) partycji na karcie MicroSD.

Po zainstalowaniu aplikacji, wpięciu karty w czytnik oraz uruchomieniu głównego okna programu wszystko staje się oczywiste:

Bez nazwy 1 2 Bittboy: Poprawiamy partycje na karcie MicroSD

Na mojej karcie pamięci zaraz za główną partycją na którą wgrywa się romy znajduje się prawie 22 GB nieprzydzielonego miejsca !

Zgaduję, że firma która składa te retro konsolki korzysta z jakiegoś obrazu dysku który wgrywa na każdą sprzedawaną z zestawem kartę MicroSD. Pomimo, że chińskie rączki są nad wyraz sprawne po prostu nasi skośnoocy bracia albo zapomnieli o prostym fakcie, że sprzedają konsolkę z kartami pamięci o różnej wielkości, albo po prostu wgrali na moją kartę obraz pasujący pod standardową 8 gigabajtową kartę dostępną w zestawie po czym zapomnieli o reszcie miejsca 😉

Jak scalić partycję main z nieprzydzielonym miejscem ?

W pierwszej kolejności dla świętego spokoju, skopiujmy całą zawartość partycji main w bezpieczne miejsce. Pozwoli to na odzyskanie jej zawartości w wypadku jak coś pójdzie nam nie tak.

Aby poprawić „fabrykę” musimy zaznaczyć partycję main, a następnie kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać Extend z menu kontekstowego.

extended Bittboy: Poprawiamy partycje na karcie MicroSD

Otworzy to nam nowe okno, w którym przesuwamy suwak maksymalnie w prawo:

Bez nazwy 1 3 Bittboy: Poprawiamy partycje na karcie MicroSD

Zatwierdzamy nasz wybór klikając na OK, a następnie w prawym górnym rogu aplikacji klikamy na Apply. Cierpliwie czekamy na zakończenie procesu zmiany rozmiaru partycji.

Gdy wszystko zrobiliśmy poprawnie w eksploratorze Windows pojawi się nam nasza „poprawiona” partycja:

32main Bittboy: Poprawiamy partycje na karcie MicroSD

Za pomocą MiniTool Partition Wizard możecie również edytować partycje w swoim systemie jednak zalecam daleko posuniętą ostrożność. Nierozmyślne „grzebanie” po partycjach może sprawić, że stracimy nasze dane a w najgorszym wypadku „rozjedzie” się partycja systemu Windows co zaowocuje niemożnością uruchomienia systemu.

Dziękuję za wytrwanie do końca. Mam nadzieję, że jak zwykle komuś pomogłem.

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen / 5. Liczba głosów:

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Uaktywniamy ukryty easter egg w Notepad++

Kabson

Teenage Mutant Ninja Turtles III : The Manhattan Project (1991)

Kabson

G-Police: Weapons of Justice (1999)

Kabson

Outlaws (1997)

Kabson

Alien vs. Predator (1994)

Kabson

The Punisher (1993)

Kabson

6 komentarzy

Avatar
Krzysiek 8 kwietnia 2020 at 22:06

Witam, wszystko zrobiłem tak jak trzeba lecz nie widać pliku main tylko boot a na programie MiniTool Partition Wizard widać wszystkie 4 partycje na karcie pamięci.

Odpowiedz
Kabson
Kabson 10 kwietnia 2020 at 12:07

Przydziel literę dysku dla main, coś się pokiełbasiło 😉

Odpowiedz
Avatar
Krzysiek 21 kwietnia 2020 at 23:09

podasz emaila do siebie bo mam problem, wszystko robię tak jak jest napisane ale nie widzi w windowsie 4 partycji tylko jedną boot a w programie widzi 4. Powiększyłem ostatnią o nazwie main ale nie widać jej w windowsie. Przydzieliłem literę ale i jej nie zmienia.

Odpowiedz
iPOD
iPOD 22 kwietnia 2020 at 14:15

Zapraszamy na forum, tam z pewnością ktoś odpowie.

Odpowiedz
Avatar
ROMEK 8 listopada 2020 at 11:31

Witaj i jak poradziłeś sobie z tym mam ten sam problem

Odpowiedz
Kabson
Kabson 8 listopada 2020 at 15:17

Naciskasz na Apply po przypisaniu litery ?

Zostaw komentarz

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej