PoradnikiKonsole

Bittboy: Poprawiamy partycje na karcie MicroSD

Bittboy to naprawdę sympatyczna retro konsolka umożliwiająca odpalanie romów gier z kilku systemów. Na kartę MicroSD Bittboy’a możemy wgrać romy z konsolek z serii Gameboy (właściwie po to go kupiłem…), Nintendo (Pegasus) a nawet z pierwszego Playstation.

Moją “zabaweczkę” posiadam od tygodnia i jestem na etapie pisania recenzji tego sprzętu, jednak dzisiaj coś mnie tknęło. Mianowicie zaczęła mnie interesować ilość wolnej pamięci na karcie pamięci.

W moim egzemplarzu posiadam kartę o pojemności 32 gigabajtów, jednak po podpięciu jej pod system Windows do mojej dyspozycji widnieje tylko trochę ponad 6,5 GB wolnej przestrzeni:

2020 01 14 15h34 05

Tutaj nadmienię, że partycje G: oraz H: to partycje linuxowe których winzgroza po prostu nie odczytuje prawidłowo. Nie należy ich pod żadnym pozorem formatować !

Jak podejrzewałem, coś jest nie tak z partycjami na mojej karcie MicroSD. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Pobieramy aplikację MiniTool Partition Wizard. Już w darmowej wersji ten program pozwoli nam na bliższe zapoznanie się (i modyfikację) partycji na karcie MicroSD.

Po zainstalowaniu aplikacji, wpięciu karty w czytnik oraz uruchomieniu głównego okna programu wszystko staje się oczywiste:

Bez nazwy 1 2

Na mojej karcie pamięci zaraz za główną partycją na którą wgrywa się romy znajduje się prawie 22 GB nieprzydzielonego miejsca !

Zgaduję, że firma która składa te retro konsolki korzysta z jakiegoś obrazu dysku który wgrywa na każdą sprzedawaną z zestawem kartę MicroSD. Pomimo, że chińskie rączki są nad wyraz sprawne po prostu nasi skośnoocy bracia albo zapomnieli o prostym fakcie, że sprzedają konsolkę z kartami pamięci o różnej wielkości, albo po prostu wgrali na moją kartę obraz pasujący pod standardową 8 gigabajtową kartę dostępną w zestawie po czym zapomnieli o reszcie miejsca 😉

Jak scalić partycję main z nieprzydzielonym miejscem ?

W pierwszej kolejności dla świętego spokoju, skopiujmy całą zawartość partycji main w bezpieczne miejsce. Pozwoli to na odzyskanie jej zawartości w wypadku jak coś pójdzie nam nie tak.

Aby poprawić “fabrykę” musimy zaznaczyć partycję main, a następnie kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać Extend z menu kontekstowego.

Otworzy to nam nowe okno, w którym przesuwamy suwak maksymalnie w prawo:

Bez nazwy 1 3

Zatwierdzamy nasz wybór klikając na OK, a następnie w prawym górnym rogu aplikacji klikamy na Apply. Cierpliwie czekamy na zakończenie procesu zmiany rozmiaru partycji.

Gdy wszystko zrobiliśmy poprawnie w eksploratorze Windows pojawi się nam nasza “poprawiona” partycja:

32main

Za pomocą MiniTool Partition Wizard możecie również edytować partycje w swoim systemie jednak zalecam daleko posuniętą ostrożność. Nierozmyślne “grzebanie” po partycjach może sprawić, że stracimy nasze dane a w najgorszym wypadku “rozjedzie” się partycja systemu Windows co zaowocuje niemożnością uruchomienia systemu.

Dziękuję za wytrwanie do końca. Mam nadzieję, że jak zwykle komuś pomogłem.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 3

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

The Little Mermaid (1991)

Kabson

The Punisher (1993)

Kabson

Chiller (1986)

Kabson

Polacy nie gęsi: Lew Leon (1996)

Kabson

Rock Em’ Sock Em’ Robots Arena (2000)

Kabson

Bad Mojo (1996)

Kabson

6 komentarzy

Avatar
Krzysiek 8 kwietnia 2020 at 22:06

Witam, wszystko zrobiłem tak jak trzeba lecz nie widać pliku main tylko boot a na programie MiniTool Partition Wizard widać wszystkie 4 partycje na karcie pamięci.

Odpowiedz
Kabson
Kabson 10 kwietnia 2020 at 12:07

Przydziel literę dysku dla main, coś się pokiełbasiło 😉

Odpowiedz
Avatar
Krzysiek 21 kwietnia 2020 at 23:09

podasz emaila do siebie bo mam problem, wszystko robię tak jak jest napisane ale nie widzi w windowsie 4 partycji tylko jedną boot a w programie widzi 4. Powiększyłem ostatnią o nazwie main ale nie widać jej w windowsie. Przydzieliłem literę ale i jej nie zmienia.

Odpowiedz
iPOD
iPOD 22 kwietnia 2020 at 14:15

Zapraszamy na forum, tam z pewnością ktoś odpowie.

Odpowiedz
Avatar
ROMEK 8 listopada 2020 at 11:31

Witaj i jak poradziłeś sobie z tym mam ten sam problem

Odpowiedz
Kabson
Kabson 8 listopada 2020 at 15:17

Naciskasz na Apply po przypisaniu litery ?

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.